V nedeľu 28. októbra 2018 sme si pripomenuli viacero významných jubileí. Okrem 100. výročia vzniku Československej republiky to bolo aj 100. výročie vzniku Československých štátnych dráh, 130. výročie Vlárskej dráhy v úseku Uherský Brod - Trenčianska Teplá a 170. výročie železníc na Slovensku. Spoločnosť Považskej dráhy Žilina pri tejto príležitosti zorganizovala dvojicu jázd historickým motorovým vlakom na trase Trenčianska Teplá – Bylnice a späť, respektíve Trenčianska Teplá – Bylnice – Bojkovice a späť.  Do týchto osláv sa zapojila aj naša nezisková organizácia, ktorá nie len pre cestujúcich z Vlárskej dráhy vypravila historickú električku 411.903-8 „Philadelphia“ do Trenčianskych Teplíc so zastavením na všetkých nácestných zastávkach na trase.

Súťaž vo varení gulášu, súbežné jazdy ťahačov kamiónov, či obľúbené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici. Aj takto vyzerali prvé jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc po úspešnej letnej víkendovej prevádzke.

Druhá septembrová sobota už v našom depe tradične patrí súťaži vo varení guľášu a ani tento rok tomu nebolo inak. Z pôvodných siedmych prihlásených tímov sa síce nakoniec rozhodli súťažiť iba štyri, no na hodnotení poroty sa to nejako neodzrkadlilo. Práve naopak. Porota bola aj tento krát veľmi prísna a okrem celkového vizuálneho vzhľadu hodnotila aj chuť, vôňu, konzistenciu a úpravu mäsa. Aby bol ten ktorý guláš vo finále najlepší, museli sa do jeho prípravy zapojiť všetci členovia súťažného tímu.

Počas letných prázdninových víkendov od 16. júna do 2. septembra 2018 sme na základe spoločného projektu "obnovy prevádzky električky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice" s Trenčianskym samosprávnym krajom už po 4. krát vykonávali letnú víkendovú prevádzku na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice. V tomto roku sme pokusne rozšírili prevádzku "električky" aj na štátom uznávané sviatky, nakoľko v uplynulom roku sme boli turistickou verejnosťou žiadaný o pridanie jázd aj na tieto dni. A oplatilo sa. Historický elektrický osobný vlak si našiel svojich priaznivcov aj na sviatky svätého Cyrila a Metoda a Slovenského národného povstania. Cestujúca verejnosť si tak mohla spraviť výlet za kultúrou, športom, turistikou, či oddychom v kúpeľnom meste, alebo spojiť jazdy električkou s mimoriadnou jazdou nostalgickým vlakom na Lednické Rovne.

Začiatok júna už tradične patrí oslavám Medzinárodného dňa detí, ktorého myšlienka vznikla v roku 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, v Švajčiarsku. Naša nezisková organizácia pravidelne organizuje rôzne tematické jazdy a Medzinárodný deň detí nie je výnimkou. Prvá júnová sobota sa preto patrila na našej železničke práve deťom, ktoré v tento deň mohli cestovať zdarma. Obľúbené jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc obohatila výstava historických cestných vozidiel, ktoré sa poobede vydali na obľúbenú súbežnú jazdu do kúpeľov.

Malebná železničná trať č. 124 na Lednické Rovne po niekoľkých mesiacoch opäť ožila. Stalo sa tak vďaka našim kolegom z občianskeho združenia Veterány.EU, ktorí v sobotu 12. mája 2018 zorganizovali retrojazdu motorovým vlakom spojenú s mimoriadnou jazdou električky do Trenčianskych Teplíc. Táto nevšedná akcia bola určená pre obyvateľov Borčíc, ktorí si mohli zaspomínať na časy, keď na týchto tratiach ešte fungovala pravidelná osobná doprava.

Go to top