Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ v roku 2024 je UKONČENÁ a rovnako tak aj možnosť  návštevy expozície depa „električiek“.   V súčasnej dobe prebiehajú práce na oprave budovy a koľajiska depa „električiek“.       Aj touto formou Vás žiadame, aby ste NEVSTUPOVALI do koľajiska depa „električiek“ a tiež aby ste NEVSTUPOVALI do budovy depa !!!      Ďakujeme za rešpektovanie zákazov a pochopenie. 

Nová Dubnica


Nová Dubnica

Nová Dubnica leží na strednom Považí, v južnej časti ilavskej kotliny a je súčasťou trenčianskeho kraja a ilavského okresu. Vďaka privádzaču na diaľnicu D1 sa za 80 minút dostanete do Bratislavy a neďaleký Vlársky priesmyk je vzdialený len 15 km. V susednej obci Trenčianska Teplá sa nachádza významným železničný uzol, v Trenčíne a v Slávnici sa nachádzajú menšie letiská. V katastrálnom území mesta sa nachádza aj zastávka Trenčianskej elektrickej železnice „Kaňová“ s charakterom na znamenie.

História mesta súvisí s rozširovaním závodov ťažkého strojárstva v neďalekej Dubnici nad Váhom a s potrebou zabezpečenia bývania pre zamestnancov závodov a ich rodinných príslušníkov. História sídliska patriaceho pod samosprávu Dubnice nad Váhom sa začala v roku 1951 podľa projekčného návrhu umeleckého ateliéru architekta Jiřího Krohu. Vďaka jeho návrhom vznikla jedinečná architektúra, ktorá dodnes tvorí originálny imidž Novej Dubnice. Centrum tvorí námestie s obytnými domami a podlubiami, pod ktorými sa sústreďujú obchody. Zvyšok mesta ateliér navrhol ako výstavbu obytných domov vo forme menších námestí a sadov. Prví obyvatelia tu začali bývať v roku 1953. O 4 roky neskôr, 1. júna 1957, sa nové sídlisko stalo samostatnou obcou Nová Dubnica. 8 júna 1960 jej udelili štatút mesta a v roku 1971 k nej pričlenili dovtedy samostatné obce Malý a Veľký Kolačín.

K významným osobnostiam mesta patrí 4-násobný majster Československa, 2-násobný majster Slovenska a olympijský víťaz v boxe Ján Zachara, dvojnásobný držiteľ prestížnej hokejovej trofeje z NHL Stanleyho pohára Tomáš Kopecký či zakladateľ základnej umeleckej školy Štefan Baláž.

Hudobný život reprezentujú telesá s takmer 40-ročnou históriou – Dychový orchester a mažoretky a Miešaný spevácky zbor Nová Dubnica, ktoré v oblasti vážnej hudby dopĺňa sláčikové kvarteto Laugaricio Quartet a v žánri gospelu skupina s pop-rockovým zložením a dychovou sekciou Boží šramot a spevácky zbor The Gospel Family.

Najaktívnejším klubom v oblasti tradičnej paličkovanej čipky na celom Slovensku je práve Klub paličkovanej čipky Nová Dubnica.

Partnerské obce a mestá:

Pruské (Slovenská republika)
Červený kameň (Slovenská republika)
Dubna (Ruská Federácia)
San Daniele Del Firuli (Talianská federácia)
Miedžina (Poľská republika)

 

Tipy na voľný čas:

Športové vyžitie ponúkajú viaceré športoviská určené súťažnému i individuálnemu športu. Neďaleko štadiónu MFK s atletickým oválom sa nachádza dom športu so sídlom mestského klubu stolného tenisu a pozemného hokeja. Obyvatelia i návštevníci mesta však môžu využiť aj tenisové kurty a krytú plaváreň.

Priaznivci kultúry istotne zavítajú do priestorov prvého panoramatického kina Panorex, ktoré nes slúžia výhradne na koncerty, zábavné komponované programy, spoločenské udalosti väčšieho charakteru a výstavy. Jedinečnú atmosféru komorných koncertov si môžete vychutnať v Kultúrnej besede a na podujatia v mestskej časti Kolačín môžete zájsť do niekdajšieho kultúrneho domu. Základný kameň kostola svätého Jozefa robotníka posvätil pápež Ján Pavol II.

Neďaleké Strážovské vrchy zase poskytujú ideálne možnosti na potulky prírodou. Najbližším vyhliadkovým bodom je vrchol Markovica (592 m.n.m.), ktorý je z Kolačína vzdialený zhruba hodinu pohodovou chôdzou. Ďalej môžete pokračovať cez Kýšky do Trenčianskych Teplíc a náročnejším turistom sa ponúka trasa cez Kamenné vráta na obľúbenú Omšenskú Babu (668 m.n.m.). Pod touto prírodnou rezerváciou vedie najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku Cesta hrdinov SNP. Priestor na turistiku a cykloturistiku poskytujú aj neďaleké Biele Karpaty, ktoré lemujú Považie zo severozápadnej strany. Obľúbené sú najmä Vršatské bralá so zrúcaninou hradu. Priaznivci cykloturistiky zaiste ocenia terény pre horské bicykle, ako aj blízkosť moravských cyklotrás za hranicami s Českou republikou.

Z Novej Dubnice sa cez kopec dostanete aj k zastávke Trenčianskej elektrickej železnice „Kaňová“ s charakterom na znamenie, odkiaľ sa s električkou pohodlne odveziete za kultúrou a rekreáciou v Trenčianskych Tepliciach i k „veľkej železnici“ v Trenčianskej Teplej.

Susediaca Dubnica nad Váhom, ktorej história siaha do konca 12. storočia zaujme barokovým kostolom sv. Jakuba, barokovým kaštieľom, či rozsiahlym parkom s letohrádkom Grota. Hodinovou prechádzkou cez les alebo desiatimi minútami za volantom sa dostanete do kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice. 12 km od Novej Dubnice sa nachádza krajské mesto a jedno z najstarších miest na Slovensku – Trenčín. Vďaka strategicky výhodnej polohe miesta tu vybudovali nádherný Trenčiansky hrad. V meste zaujme tiež katov dom, morový stĺp, farský kostol, kostol a kláštor piaristov alebo romantická architektúra synagógy.

X