Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ v roku 2024 je UKONČENÁ a rovnako tak aj možnosť  návštevy expozície depa „električiek“.   V súčasnej dobe prebiehajú práce na oprave budovy a koľajiska depa „električiek“.       Aj touto formou Vás žiadame, aby ste NEVSTUPOVALI do koľajiska depa „električiek“ a tiež aby ste NEVSTUPOVALI do budovy depa !!!      Ďakujeme za rešpektovanie zákazov a pochopenie. 

Trenčianske Teplice


Trenčianske Teplice

Kúpeľné mesto leží v údolí potoka Teplička medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.

Miestne teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu germánske kmene Markomanov a Kvádov, ktoré tu žili. Poznali ich zrejme i rímske légie o čom svedčí nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179. Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu. Koncom 19. storočia začína v mestečku komplexná kúpeľná liečba. V roku 1909 boli kúpele predané maďarskej akciovej spoločnosti, no už v roku 1918 po prvej svetovej vojne sa majiteľom stala Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., ktorá vlastní kúpele dodnes.

K osobnostiam mesta patria lekár a politik Vávro Šrobár a herec a divadelný režisér Andrej Bagar. Čestné občianstvo mesta získali hudobný skladateľ Eugen Suchoň, režisér, scenárista a zakladateľ filmového festivalu ArtFilm Peter Hledík, herec Ladislav Chudík a riaditeľ Holmegaardskolen vo Frensmarku v Dánsku Erik Torm.

 

Tipy na voľný čas:

Ak práve nemáte namierené do kúpeľov, po príchode električky sa môžete poprechádzať po rozľahlom 18 hektárovom kúpeľnom parku založenom v roku 1873 správou kúpeľov. Na jeho území bolo úpravou rieky Teplička vybudované i umelé jazero (Labutie jazero), ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko. Na ostrovčeku jazera nájdete chránený strom tisovec dvojradový, ktorý obľubuje močaristé prostredie. Zaujímavým stromom je i dvestoročná lipa malolistá, no rastú tu aj ľaliovník tulipánokvetý, platany, metasekvoje, gledíčie a mnohé ďalšie cudzokrajné dreviny. V parku sa nachádza aj objekt niekdajšej vodnej elektrárne.

Pri prechádzke mestom si môžete pozrieť rímskokatolícky kostol svätého Štefana kráľa, evanjelický kostol a. v. postavený vo funkcionalistickom štýle, Lurdskú jaskyňu Panny Márie pod Machnáčom z roku 1935, starý a nový židovský cintorín, Most Slávy, či sochu Jána Nepomuckého nachádzajúcu sa pri pošte. Navštíviť môžete aj galériu ZZ v ktorej nájdete diela inšpirované prírodou, najmä svetom stromov a rastlín, od malých pastelových skíc až po rozmernejšie olejomaľby a ak budete mať chuť môžete si na promenáde zakúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky upečené priamo pred Vašimi očami, či chutnú zmrzlinu.

Priaznivci športu i oddychu pri vode môžu využiť ponuku športového areálu Baračka i znovuotvorené kúpaliska Zelená Žaba. Pre milovníkov turistiky a cykloturistiky je k dispozícii viacero zaujímavých značených trás do blízkeho i vzdialenejšieho okolia Trenčianskych Teplíc. Ak sa Vám práve nechce ísť na výlety, môžete navštíviť niektorý z kultúrnych programov organizovaných počas celého roka.

X