PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Hasičské veterány opäť prilákali na TREŽku množstvo návštevníkov


Hasičské veterány opäť prilákali na TREŽku množstvo návštevníkov

Prvá májová sobota sa na našej železničke niesla v znamení sviatku svätého Floriána, patróna hasičov. Príležitostné jazdy historických električiek do Trenčianskych Teplíc boli tento krát obohatené o historickú hasičskú techniku z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Nechýbali však ani jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, vozenie na koňíkoch, či občerstvenie v našom depe. Príjemné slnečné počasie prilákalo na našu železničku veľké množstvo pravidelných, ale i nových návštevníkov, ktorí sa rozhodli stráviť sobotné popoludnie v regióne Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice. Električkové depo sa už doobeda začalo zapĺňať prvými návštevníkmi ku ktorým sa postupne pridali aj prvé historické hasičské automobily rôzneho veku a rôznych značiek z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.
Prvý električkový spoj do kúpeľov sme vypravili v tradičnom čase o o jednej popoludní. O cestujúcich ani tento krát rozhodne nebola núdza. Súprava dvoch električiek rady 411.9 sa postupne zapĺňala návštevníkmi. Miesta na sedenie sa rýchlo míňali, no miest na státie bolo dosť aj pre ľudí pristupujúcich na nácestných zastávkach na trase. Niektorí ľudia sa prišli odviesť s elektrickým vláčikom, aby si spravili výlet po okolí Trenčianskych Teplíc, iní si prišli pozrieť historickú hasičskú techniku o ktorú sa vzorne starajú dobrovoľní i profesionálni hasiči

Cestovný lístok si poprosím.

Na konečnej stanici v Trenčianskych Tepliciach bol pobyt električiek skrátený na 10 minút. Návštevníci, ktorí mali záujem o individuálny program v kúpeľnom meste sa mohli poprechádzať po pešej zóne centra kúpeľov, rozľahlom kúpeľnom parku, osviežiť sa chutným nápojom, zmrzlinou, kúpeľnou oblátkou, alebo si spraviť menší výlet do okolitých lesov.

Na spiatočnej jazde do Trenčianskej Teplej…

Po návrate do Trenčianskej Teplej už návštevníci mohli vidieť kompletnú zostavu historickej hasičskej techniky, medzi ktorou bolo možné vzhliadnuť napríklad Tatru 805 DHZ Horná Poruba, Saschenring 4001 DHZ Trenčianska Teplá, známy aj pod prezývkou Klokner, Pragu V3S ASC 16 zo súkromnej zbierky z Opatovej, Škodu 706 MTS (Trambus) DHZ Mojtín, Tatru T148 DHZ Trenčianske Teplice, Liaz 101.860 CAS K 25 (Karosa) DHZ Bolešov, Aviu 31 DHZ Iliavka a Tatru 815 CAS 32 DHZ Trenčianska Teplá.

Avia A31 z Liavky a Praga V3S ASC 16 prestávkujú na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej

Popoludnie v električkovom depe vyplnila divácky atraktívna ukážka hasenia horiaceho auta, ktorú nám predviedli hasiči z Trenčianskych Teplíc. Najskôr na historickej striekačke, ktorá si pamätá ešte panovníka Franca Jozefa (DHZ Trenčianske Teplice ju nadobudol 4. mája 1877) a neskôr s čerstvo repasovanou Tatrou 148. Ako to už pri takom požiari býva, stačí malá iskra a po chvíli je už celé auto v poriadnych plameňoch. Praskajú sklá a plech sa deformuje. Pre poriadny kúdol dymu už vozidlo nie je vidieť. Skúsení hasiči si aj tentokrát poradili s ohňom a tak automobil nezhorel úplne do tla. Z funkčného auta však už ostal iba vrak.

Horí automobil horí… a hasiči usilovne hasia požiar.

Deti sa vozili sa na malej električke i na koňoch, nechali si namaľovať na tvár čokoľvek podľa vlastného výberu.

Nemenej atraktívne jazdy na koňoch.

Nuž a čo by to bolo za akciu keby na nej nechýbalo ani občerstvenie v podobe kapustnice, hranoliek, kofoly, hroznovky, piva, džúsov a sladkostí pre deti.

Nemenej atraktívna však bola prehliadka nášho depa s malou dopravnou expozíciou. Deti už tradične lákalo modelové koľajisko s parnými mašinkami i výstava cestných i železničných modelov, dobových uniforiem a starých cestovných lístkov. Tí skôr narodení si pozreli aj výstavu žiaroviek, či dobových fotografií i starých cestovných poriadkov, ktoré dokumentovali veľkú slávu našej železničky. Veď málo kto možno vie, že električky do Trenčianskych Teplíc v minulosti jazdili aj v noci. Prevádzka na trati bola tak veľká, že električky sa museli križovať na Kaňovej, kde bola až do 90-tych rokov výhybňa – z počiatku vybudovaná bez zastávky. K obmedzovaniu prevádzky na železničke však nedošlo len s nárastom individuálnej dopravy, ale aj kvôli zle nastavenému cestovnému poriadku, ktorý nebol zosúladený s vlakmi v Trenčianskej Teplej.

 

Deti si so záujmom pozerali zbierku dobových cestovných lístkov.

Vráťme sa ale späť do depa, kde si návštevníci mohli pozrieť aj výstavu starých automobilov, motocyklov, posunovaciu lokomotívu DH 100, autobus Karosa GT 11, dobové rádioprijímače a ostatnú železničnú techniku.

Pohľad na preplnené depo návštevníkmi podujatiach

Najväčším lákadlom podujatia bola nepochybne súbežná jazda hasičských veteránov a električiek za sprievodu dopravnej polície. „Električková“ súprava i posilový autobus boli do posledného miesta zaplnené, voľné miesto by ste v nich hľadali márne. No kto prišiel na železničnú stanicu skôr, mohol sa odviezť v niektorom z hasičských vozidiel.

Kto sa na súbežnej jazde nedostal do električky, mohol sa odviesť posilovým autobusom.

S úderom 15-tej hodiny a 30-tej minúty sme sa za hlasného trúbenia hasičských sirén vydali na neobyčajnú jazdu do kúpeľného mesta so zastavením na všetkých zastávkach na trase. Najväčším lákadlom bola nepochybne jazda na korbe staručkej Tatry 805, z ktorej bolo možné pozorovať nie len celú súbežnú jazdu, ale aj okolitú krajinu.

Súbežná jazda historických električiek, a hasičských automobilov za doprovovodu polície
električkové priecestie na začiatku Trenčianskych Teplíc

Na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach bolo rušno ako v pracovných dňoch. Postarala sa o to výstava hasičských veteránov o ktorú je medzi obyvateľmi a návštevníkmi mesta vždy veľký záujem. Veď kto z nás by sa aspoň na chvíľu nechcel stať vodičom hasičského automobilu?

Historické hasičské automobily pri autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach

Rovnako zaujímavá však bola aj spiatočná jazda do Trenčianskej Teplej. Najväčší zážitok z nej mali nepochybne naši najmenší cestujúci, ktorí si ju vychutnávali až do posledného okamihu. A zatiaľ čo deti s nadšením mávali posádkam jednotlivých vozidiel, tí skôr narodení sa pomocou fotoaparátu, či kamery snažili zachytiť čo najlepšie momentky z jazdy.

Súbežná jazda za doprovodu polície – zastávka Trenčianska Teplá obec

Hoci po návrate zo súbežnej jazdy najväčší nápor návštevníkov postupne opadol, v areáli depa bolo stále rušno. Malá električka vozila malých i veľkých návštevníkov, deti sa stále vozili na koňoch a nechali si namaľovať tváre a v bufete sa rovnako ako pred súbežnou jazdou čakalo jedlo a pitie. Nuž ale kto si počká, ten sa dočká. wink

Nie len veľká električka, ale ani Trenčianska miniatúrna železnička nemala núdzu o cestujúcich.

Podvečer sa uskutočnila ešte dvojica jázd električiek do kúpeľného mesta. Cestujúcich už veľa nebolo, takže „električková“ súprava bola primerane zaplnená. Na tvárach detí, ktoré sa s nami vracali domov bolo vidno spokojnosť s príjemne stráveného dňa.

Deti sa vracajú domov aj s množstvom zážikov

Prišiel večer a súprava električiek sa ako služobný spoj vydala niekoľkometrovú jazdu k domovskému depu. A keď malá električka odviezla posledných cestujúcich a veľká električka zatiahla do depa, tohtoročné svätofloriánske jazdy sa stali definitívne minulosťou.

Karosa B732 čaká na odchod do deba

Hoci sa svätofloriánske jazdy opakujú každý rok, zo strany verejnosti je o ne stále veľký záujem. Okrem domácich návštevníkov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia na nich nechýbali ani Nemci či Angličania. Aj vďaka ním sme počas dňa previezli zhruba 1 000 návštevníkov. Sme radi, že ste využili pekné počasie a strávili deň na našej železničke. Ďakujeme všetkým dobrovoľným hasičom za to, že si našli čas a so svojou historickou technikou zavítali na našu železničku, ako aj dopravnej polícií za pomoc pri organizovaní dopravy pri našich podujatiach a ich ochotu.

Spoločné foto hasičov

Hoci sú ďalšie jazdy električkou naplánované až na sobotu 2. júna pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa detí, historická električka do Trenčianskych Teplíc mimoriadne zavítala aj týždeň po Floriánovi. Podarilo sa to vďaka spolupráci s občianskym združením Veterány.EU, ktoré pre obyvateľov Borčíc zorganizovalo nostalgickú jazdu motorovým vlakom na Lednické Rovne spojenú s návštevou našej železničky. Viac sa dočítate v v samostatnom článku.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko (impulz.press)
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

Share this post

X