PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Jazdy k MDD s rekordnou účasťou cestných veteránov


Jazdy k MDD s rekordnou účasťou cestných veteránov

Začiatok júna už tradične patrí oslavám Medzinárodného dňa detí, ktorého myšlienka vznikla v roku 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, v Švajčiarsku. Naša nezisková organizácia pravidelne organizuje rôzne tematické jazdy a Medzinárodný deň detí nie je výnimkou. Prvá júnová sobota sa preto patrila na našej železničke práve deťom, ktoré v tento deň mohli cestovať zdarma. Obľúbené jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc obohatila výstava historických cestných vozidiel, ktoré sa poobede vydali na obľúbenú súbežnú jazdu do kúpeľov. Celá akcia sa začala už na poludnie, keď do nášho depa zavítali prví nedočkavci. A keď sme o 12:30 pristavili „električky“ k nástupišťu v stanici v Trenčianska Teplá, pomerne rýchlo sa začali zapĺňať našimi návštevníkmi.

Modelové koľajisko čaká na prvých návštevníkov.

Na prvej jazde bola „električková“ súprava primerane zaplnená. Miesta na sedenie sa rýchlo minuli, no na státie sa voľné miesto ešte našlo. A to nie len na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej, ale aj na nácestných zastávkach po trase. Najväčšiu radosť z jazdy mali nepochybne detskí cestujúci, ktorí v tento deň mohli cestovať grátis.

Počas jazdy električkou bola pre deti pripravená sladká odmena.

Počas 10-minútovej prestávky v Trenčianskych Tepliciach sa toho veľa stihnúť nedá. Mnohí cestujúci si preto spravili individuálny program v podobe prechádzky po pešej zóne centra kúpeľov a rozľahlom kúpeľnom parku, osvieženia sa chutným nápojom, zmrzlinou, či kúpeľnou oblátkou, alebo menšieho výletu do okolitých lesov.

Foto pred električkou na pamiatku nemôže chýbať…

Po návrate do Trenčianskej Teplej už v areáli nášho depa čakala na návštevníkov celá plejáda historických automobilov, motocyklov i Velorexov. Vzhliadnuť tu bolo možné celý rad Škodoviek, Žigulíkov, Fiatov, z dvojtaktných motorov tu boli zastúpené vozidlá bývalej NDR Wartburg 353 a Trabant 600, ale aj vozidlá Velorex známe z filmu „Vrchní prchni“, Praga a celý rad motocyklov.

Výstava cestných veteránov v areáli električkového depa.

Veľký záujem verejnosti bol už tradične aj o jazdy Trenčianskej miniatúrnej železnice, ktorá vozila malých i veľkých návštevníkov po areáli depa. Stačilo iba nasadnúť do malej repliky historickej električky M 24.0 a zažiť iný pohľad na okolie depa.

Veľký záujem návštevníkov bol aj o jazdy malou električkou.

Nemenej atraktívne boli aj jazdy na koníkoch, či maľovanie na tvár. V ponuke boli aj magnetky s motívom našej železničky.

Ani na MDD nechýbali jazdy na koni po areáli depa TREŽ.

Návštevníci si mohli pozrieť aj priestory nášho depa s malou expozíciou cestných i koľajových vozidiel, rôznych modelov, starých rádioprijímačov a ďalších artefaktov z histórie dopravy.

ROBUR LO 3000 v električkovom depe.

Nechýbalo ani občerstvenie v podobe gulášu, hranoliek s kečupom, piva, kofoly, hroznovky, napolitánok a džúsov pre deti. „Hmmm ten guláš je vynikajúci, ten úplne rozpráva,“ pochvaľovala si jedna z návštevníčok. „Taký dobrý guláš som ešte v živote nemala.“

Počas celého dňa bolo pre cestujúcich pripravené občerstvenie v električkovom depe.

Najväčším magnetom podujatia však bola súbežná jazda historických cestných vozidiel a električiek v sprievode dopravnej polície. Niet sa čomu čudovať, veď tieto elegantné vozidlá sa na našich cestách objavujú už len sporadicky. Krátko pred 15-tou hodinou sa na zastávke „električky“ Trenčianska Teplá obec postupne začal formovať konvoj cestných veteránov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia (Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Prievidza, Púchov, Žilina…). A keď sa k ním pridali aj preplnená električka s autobusom, neobyčajná jazda do kúpeľov sa mohla začať. Hlasné trúbenie vozidiel, i nadšené mávanie detí v električke i veteránoch. Aj takto by sa dala charakterizovať súbežná jazda, ktorú objektovom fotoaparátov zachytilo viacero dopravných nadšencov.

Súbežná jazda električiek a cestných veteránov za sprievodu dopravnej polície.

Po príjazde do Trenčianskych Teplíc sa historické vozidlá postupne zoradili na parkovisko autobusovej stanice, kde si ich prišlo pozrieť viacero obyvateľov i návštevníkov mesta. Nie len deti, ale aj tí skôr narodení sa s nadšením fotili pred vystavenou historickou technikou. Najväčším lákadlom boli nepochybne automobily Praga i Velorexi.

Výstava cestných veteránov na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach.

Program v depe pokračoval aj po návrate električiek z kúpeľného mesta. Malá električka vozila malých i veľkých návštevníkov, deti sa vozili na koňoch a nechali si namaľovať tváre a v bufete sa rovnako ako pred súbežnou jazdou čakalo jedlo a pitie. Guláš sa už síce rýchlo minul, no hranolky s kečupom boli stále v kurze. Veď ako sa hovorí, čo je dobré, to sa rýchlo minie.

Jednou z atrakcií pre detských návštevníkov je aj možnosť nechať si pomaľovať tvár.

Podvečer sa uskutočnila  ešte dvojica jázd električkou do Trenčianskych Teplíc. Cestujúcich už veľa nebolo, takže o miesto na sedenie nebola núdza. Na tvárach detí, ktoré sa s nami vracali domov bolo vidno spokojnosť s príjemne stráveného dňa.

Na podvečerných jazdách do Trenčianskych Teplíc

Počas dňa sme prepravili 943 cestujúcich a s malou električkou sa odviezlo 344 detí 11 km po električkovom depe.

Nuž a ako túto akciu hodnotia návštevníci? „Dnešná akcia sa nám veľmi páčila. Toľko starých automobilov po kope sme hádam ešte nevideli. Vážime si čo robíte pre túto železničku. Nebyť Vás, električka do kúpeľov by už asi dávno nejazdila,“ povedala nám jedna z cestujúcich. „Výstava veteránov, maľovanie na tvár, koníky i malá električka. K tomu dobré občerstvenie a deň je za nami. Klobúk dole pred dobre zvládnutou organizáciou,“ pridal sa ďalší z návštevníkov.

Mimoriadne jazdy pri príležitosti dňa detí boli poslednou akciou pred pravidelnou letnou víkendovou prevádzkou. Od 16. júna do 2. septembra 2018 bude na trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice úzkorozchodný elektrický vláčik, alebo ak chcete „električka“ jazdiť každý víkend. Spojenie nájdete aj v cestovnom poriadku ŽSR a môžete si ho vyhľadať aj pomocou internetových vyhľadávačov spojení. Veru tak, „električka“ ako ju miestny volajú sa opäť aspoň počas leta vrátila na stránky železničného cestovného poriadku. Odchody „električky“ sú čo najviac zosúladené s príchodmi a odchodmi vlakov a autobusov v Trenčianskej Teplej.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Petr Čačko (Impulz.press) a Dušan Lichner
Video: Petr Čačko (Impulz.press)

Share this post

X