Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Jazdy za vysvedčenie využilo približne 500 návštevníkov


Jazdy za vysvedčenie využilo približne 500 návštevníkov

Jazdy historických električiek za vysvedčenie, prehliadka depa, občerstvenie, či fašiangový program v Trenčianskych Tepliciach. Aj také boli februárové jazdy električiek rady 411, ktoré sme zorganizovali uplynulú sobotu 3. februára 2018 pri príležitosti polročného vysvedčenia. Ani sme sa nenazdali a žiaci i študenti základných a stredných škôl vstúpili do druhej polovice školského roka. Niektorí so samými jednotkami, iní s cieľom zlepšiť sa v predmetoch, ktoré im veľmi nejdú. Aby sme ich odmenili za ich doterajšie úsilie, na prvú februárovú sobotu sme pre ne pripravili jazdy za vysvedčenie. A nie hocijaké. Každý, kto nabral odvahu a doniesol si so sebou svoje vysvedčenie, cestoval v našej električke bezplatne. S úderom 13-tej hodiny sa „Philadelphia“ a „Capko“ vydali na prvú z trojice jázd do Trenčianskych Teplíc. Keďže súprava dvoch električiek rady 411.9 nebola veľmi preplnená, posilový autobus tentokrát ostal v depe. Na nácestných zastávkach k nám pristupovali ďalší cestujúci, ktorí sa rozhodli spestriť si sobotné popoludnie a vychutnať si februárové jazdy na úzkorozchodnej železnici.

Na prvom spoji bola električková súprava primerane zaplnená.

Po príchode do kúpeľného mesta sme pre cestujúcich pripravili horúci čaj a punč, ktorý v chladnejšom počasí zaiste padne vhod. „V tom hrnci majú čo? To bude určite guláš, alebo teplé párky. A v druhom určite polievka,“ povedal jeden starší pán keď uvidel zástup ľudí čakajúcich na občerstvenie. Komu sa sa s električkou nechcelo ísť hneď naspäť, mohol si v Trenčianskych Tepliciach spraviť vlastný program. Veľkým lákadlom bolo nepochybne fašiangové popoludnie, ktoré sa už tradične konalo na Kúpeľnom námestí. Pre návštevníkov tam boli pripravené rôzne dobroty ako zabíjačkové taniere, fánky, šišky, ovarová polievka, zemiakové placky, cigánska pečienka, varené víno, hriatô, punče i medovina. Zakúpiť si však bolo možné aj hrnček s motívom kúpeľného mesta a kto chcel, mohol sa odfotiť pri originálnej fotostene. O dobrú náladu sa postaral nie len veselý fašiangový sprievod so Vsetína, ale aj folklórny súbor Jasenka v moravských krojoch.

Pokojná atmosféra na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach.

Po návrate do Trenčianskej Teplej si cestujúci mohli pozrieť priestory nášho električkového depa s expozíciou cestných i koľajových vozidiel, starých rádioprijímačov a ďalších artefaktov z histórie dopravy. Najväčším lákadlom pre detských návštevníkov bolo nepochybne modelové koľajisko s parnými mašinkami. Veľkému záujmu sa tešila aj expozícia s modelmi cestných i železničných vozidiel, dobových uniforiem a starých cestovných lístkov. Návštevníkov však zaujali aj rôzne elektrónky, žiarovky, či dobové cestovné poriadky ktoré sú spomienkou obdobie rozkvetu a útlmu železničky. Veď zatiaľ čo električka z počiatku električka premávala aj v neskorých večerných a nočných hodinách, jej doba prevádzky sa neskôr postupne začala skracovať. V poslednom roku fungovania pravidelnej dopravy bol dokonca posledný odchod do kúpeľov už o 15:23. Z informačných panelov od MAS Strážovské vrchy sa bolo možné dozvedieť viac o histórii našej železničky a mikroregoóne Teplice.

Veľký záujem detských návštevníkov bol o modelové koľajisko s parnými mašinkami.

Záujem cestujúcej verejnosti bol aj o ďalšie dve nostalgické jazdy do Trenčianskych Teplíc. medzi cestujúcimi však neboli len ľudia z blízkeho i vzdialenejšieho okolia, ale aj zahraniční turisti. Niet sa čomu čudovať veď úzkorozchodná trať Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice je veľkou turistickou atrakciou. „Boli sme pozrieť fašiangy v Tepliciach, ale tento rok nás to moc nezaujalo. Masiek bolo málo a potom sa kdesi stratili. Vonku je chladno a tak sme sa presunuli na električku. Pochutnali sme si na čaji a punči a tešíme sa aj na prehliadku depa,“ priblížila nám jedna z pravidelných cestujúcich. „Na veľkú noc tu nebudeme, ale na Floriána sa určite prídeme odviesť,“ dodala. „My sme mali na vysvedčení samé jednotky,“ chvália sa ďalšia rodinka. Aj tentokrát si cestujúci mohli zakúpiť rôzne magnetky s motívom našej železničky – či už s historickou električkou M 24.0, terajšou električkou 411.9, MUV-kou, alebo autobusmi Karosa B 732, či GT 11.

Jazdy za vysvedčenie využila aj početná skupinka rodín s deťmi.

Aj napriek chladnému počasiu sme počas tejto akcie previezli do 500 cestujúcich. Ďalšie jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc sa uskutočnia na Veľkonočnú nedeľu 1. apríla 2018 a opäť sa ponesú v znamení folklóru. A ak nám to počasie dovolí, po zimnej prestávke budete môcť využiť aj služby Trenčianskej miniatúrnej železnice, ktorá Vás a Vaše ratolesti bezplatne odvezie po areáli depa.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Impulz.press (Peter Čačko)

X