Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Mikulášska električka ukončila sezónu na Trenčianskej elektrickej železnici s rekordnou návštevnosťou


Mikulášska električka ukončila sezónu na Trenčianskej elektrickej železnici s rekordnou návštevnosťou

Leto je už dávno na dôchodku, jeseň už taktiež pomaly končila svoju púť a zatiaľ čo v obchodoch vládol každoročný predvianočný ošiaľ, členovia neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica sa pripravovali na posledné akciu v roku 2018. Respektíve, aby som bol presný – popri práci na rekonštrukciu električky i autobusu mali oči otvorené, lebo čerti v tomto období každoročne kujú pikle. A oplatilo sa. V jednu neskorú nočnú hodinu sa z útrob depa ozývali čudesné zvuky. Nebol to však vietor, ani myši, ale nebojácny čerti, ktorí si z kotolne električkového depa spravili svoju členskú základňu. Ich tajný plán bol veľmi rafinovaný. Rok čo rok sa totiž márne snažili premeniť Trenčianske Teplice na Odbočku Peklo, pochytať deti a zmocniť s mikulášskych balíčkov, Mikuláš vždy zvíťazil. Preto bolo nevyhnuté dostať sa do kúpeľov oveľa skôr ako ostatní. Zmocniť sa sladkej odmeny a prekvapiť deti i Mikuláša. Keďže cestovanie električkou by mohlo byť podozrivé, čerti sa rozhodli ísť do kúpeľov po potoku Teplička. Už by sa im to skoro podarilo, keby ich nebola odhalila „skrytá kamera“, ktorá sa depa nedávno inštalovala. Vďaka nej boli čerti odhalení a uväznení v klietke…

Vďaka kamerovému systéme v električkovom depe, skončili čerti v klietke.

Prvú decembrovú sobotu bolo na Trenčianskej elektrickej železnici pomerne rušno. Všetci sa totiž pripravovali na príchod svätého Mikuláša. Na stanici v Trenčianskych Tepliciach sa už od rána varil punči ovocný čaj, ako aj kapustnica pre personál. Električky i autobus už boli ozdobené a pristavené na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej. Skrátka romantická idylka, ktorá vôbec nenaznačovala tomu, že by sa čerti mohli dostať k moci. Ako by aj mohli, veď boli pevne zamknutí v klietke a bezmocne sa prizerali na mikulášske prípravy.

Príprava občerstvenia pre návštevníkov.

S úderom 13-tej hodiny sa historické električky rady 411 vydali na prvú jazdu do kúpeľného mesta. Ako už býva na týchto akciách zvykom, cestujúcich bolo tak veľa, že sme súbežne s električkami museli vypraviť aj autobus Karosa B 732. Miesta na sedenie sa rýchlo zapĺňali a kto prišiel na železničnú stanicu na poslednú chvíľu,
musel aspoň jednu cestu absolvovať s autobusom.

Už pri prvej jazde bola električková súprava poriadne zaplnená.

No na vzdory osudu sa stanica v Trenčianskych Tepliciach aspoň podľa nápisu na malej tabuľke opäť zmenia na „Odbočku Peklo“. Malo ísť o spomienku na roky minulé, keď túto inak pokojnú staničku na prelome novembra a decembra každoročne ovládali čerti. A keďže na stanici vládla pokojná atmosféra, nik tejto malej tabuľke neprikladal význam.

Železničná stanica Trenčianske Teplice sa po roku opäť zmenila na Odbočku Peklo.

„Čerti pokľaknite! Prichádza svätý Mikuláš.“ „Nie“ „Čerti pokľaknite! Prichádza svätý Mikuláš.“ Nie.“ „Ale no tak čerti pokľaknite! Už naozaj prichádza svätý Mikuláš.“ „Máme málo miesta.“ „No teda, to je národa. To ste sem naozaj všetci prišli iba kvôli mne? Dobrý deň všetkým tu okolo v tento nádherný deň. Vy ste všetci prišli touto električkou a autobusom? To snáď nie je pravda. Deti moje, som tak rád, že Vás po roku zase vidím. Milé deti, viete čo sa nám podarilo? Tento rok sa nám podaril husársky kúsok. Tento rok sme prichytili čertov priamo pri čine, keď v depe trenčianskej elektrickej železnice sa chystali ukradnúť všetkým Vám mikulášske darčeky. A keďže sme ich tam prichytili, dokonca to máme aj nafilmované, vždy bdelí zamestnanci TREŽky ujo Dušan a ujo Martin týchto čertov polapali a tuhľa do tej klietky ich vopchali. Takže tento rok moje milé deti balíčky sú úplne v bezpečí, nič sa im nemôže stať, ani Vám sa nič nemôže stať, pretože pozrite sa, tuhľa mám kľúče od tejto klietky. Kdeže ich mám, nemám ich. Čerti sa dostali von z tejto klietky. Ako sa im podarilo získať moje kľúče? Čo spravíme teraz? Čerti, nestrašte mi tie moje malé milé deti,“ prihovoril sa prítomným návštevníkom svätý Mikuláš. Zdalo sa, že už je všetko stratené a deti sa vrátia s rodičmi domov s prázdnymi rukami. Ale Mikuláš sa len tak nevzdáva a hneď prišiel aj s nápadom ako túto ošemetnú situáciu vyriešiť. Na prvej jazde deti zahnali čertov do klietky svojim spevom, na ďalších dvoch jazdách sa to podarilo Mikulášovi podhodením jedného z balíčkov do klietky. Nuž nie nadarmo sa hovorí, že odvážnym patrí svet, alebo účel svätí prostriedky.

Mikulášska električka priláka do kúpeľného mesta rekordný počet návštevníkov.

Čerti boli nakoniec zase raz porazení a deti dostali od Mikuláša a jeho družiny sladké dobroty.
A kto chcel mohol sa na pamiatku vyfotiť s Mikulášom, anjelmi a v prípade odvahy aj s nezbednými čertmi.

Naše anjeli vyčarili deťom úsmev na tvári.

Keďže vonku už nebolo najteplejšie, návštevníci si mohli zahriať pri horúcom čaji i punči, ktorí pripravuje náš Martin podľa vlastnej a osvedčenej receptúry. V staničnej budove čakalo pre návštevníkov malé prekvapenie v podobe modelového koľajiska so zimnou prírodou a stanicou Peklo, ktoré špeciálne pre túto príležitosť zhotovil Peter králik. „Vláčik sa síce občas vykoľajuje, ale bolo to robené na poslednú chvíľu, takže nebol čas to poriadne odskúšať. Do troch kráľov na tom koľajisku vychytám nedostatky a bude to dobré.“

V staničnej budove si cestujúci mohli pozrieť modelové koľajisko so zimnou krajinou a stanicou Peklo.

Rovnako plné vozidlá boli aj na spiatočnej ceste do Trenčianskej Teplej.
Kto sa nezmestil do električky, odviezol sa v autobuse.

V preplnenom mikulášskom autobuse…

Aj pri mikulášskych jazdách si cestujúca verejnosť mohla pozrieť útroby nášho električkového depa s malou dopravnou expozíciou. Záujem návštevníkov bol však v porovnaní s inými akciami pomerne malý. Niet sa ale čomu čudovať, lebo kto prv príde na stanicu, ten si obsadí voľné miesto v električke. No keďže pri železničnej stanici sme vzhľadom na veľký počet áut nemali kde zaparkovať našu Karosu, „prestávkovali“ sme s ňou v areáli nášho depa.

Prestávkujeme v areáli depa…

Ako to už na mikulášskych akciách býva zvykom, na prvú jazdu prišli najmenšie deti, na druhú staršie deti a na tú poslednú – večernú najstaršie deti. Najviac cestujúcich však bolo asi na druhej jazde kedy sa už ani v autobuse nedalo vôbec pohnúť.

V preplnenej električke…

Vyvrcholením akcie a nepochybne najväčším zážitkom bola večerná jazda do „Odbočky Peklo“, ktorá po roku opäť preverila odvahu a smelosť aj tých najvážnejších detí. Veď to sami dobre poznáte. Majú plno rečí – Ja sa čertov nebojím a keď ich zbadajú, div sa z toho… nuž ale na druhej strane čudujete sa im. Horiace koľajnice, stanica tmavá ako uhoľ a do toho tie strašidelné výkriky čertov. Ja viem, že tento rok to mali TREŽkári s Mikulášom až na malé detaily pod kontrolou. Ale aj tak. Pri čertoch nikto nikdy nevie. Všelijako by sa to totiž teoreticky mohlo skončiť, no v našom prípade sa to skončilo malým ohňostrojom s ktorým sa legendárna električka symbolicky rozlúčila s Trenčianskymi Teplicami. Pomocnú ruku nám podala aj babka Perinbabka, ktorá prikryla túto krajinu bielou perinou.

V Odbočke Peklo (ex Trenčianske Teplice) horeli koľajnice.

Nuž a ako dopadla táto posledná nostalgická jazda roku 2018? Počas tohto podujatia zavítalo na našu železničku až 1 647 návštevníkov. Za takúto návštevnosť ďakujeme najmä internetovému spravodajskému portálu Impulz.Press s ktorým sme úzko spolupracovali pri upútavke na akciu, kolegom z o z. Veterány.EU, ako aj našim ďalším mediálnym partnerom.

Spoločné foto na záver akcie.

Čaká nás rok 2019, rok v ktorom spoločne s Vami oslávime 110. výročie tejto železničky. Všetkým našim pravidelným i príležitostným návštevníkom ďakujeme za prejavenú dôveru a našim partnerom a podporovateľom za doterajšiu spoluprácu. Prajeme Vám úspešný rok 2019 a tešíme sa na Vašu priazeň pri našich ďalších pravidelných i príležitostných jazdách.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko (Impulz.Press)
Video: Peter Čačko (Impulz.Press)

X