PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Veľkonočné šiby, ryby na Trenčianskej elektrickej železnici


Veľkonočné šiby, ryby na Trenčianskej elektrickej železnici

Jazdy električiek rady 411.9 do Trenčianskych Teplíc, folklórny program, prehliadka depa i občerstvenie. To bola veľkonočná nedeľa na našej historickej úzkorozchodnej železnici, ktorá v tomto roku pripadla na 1. apríla. Príjemné jarné počasie prilákalo do Trenčianskeho kraja množstvo pravidelných i nových návštevníkov, ktorí sa rozhodli stráviť veľkonočné popoludnie nostalgickými jazdami do Trenčianskych Teplíc.Historická električka sa na prvú jazdu do Trenčianskych Teplíc vydala už tradične o 13:00. Električková súprava bola primerane zaplnená a tak sme našu Karosu nechali odparkovanú na stanici. Hoci bola obloha zamračená, na náladu cestujúcich to vplyv nemalo. Práve naopak. Menší výlet po veľkonočnom obede totiž nejednému z našich návštevníkov padol vhod.Po príchode do kúpeľov sa o dobrú náladu postarala folklórna skupina Bosoráci z Bolešova, ktorá na peróne električky vyplnila cca 20-minútovú prestávku hrou na staré hudobné nástroje. Nuž a ako by to bolo, keby nám nezanôtila aj na opačnej konečnej stanici. Mladí nadšenci zavítali na našu železničku už po druhý krát, no stretnúť ju môžete takmer každý víkend aj na jarmokoch, mestských i folklórnych slávnostiach. Gajdy na ktorých nám zahrali sú replikou gájd zhruba z pred 100 rokov z obce Ľubina a sú to najbližšie dochované gajdy na slovenskej strane. Potom bližšie sú už na moravských kopaniciach.

Folklórna skupina Bosárci spríjemňuje pobyt cestujúcich na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach

Po návrate do Trenčianskej Teplej mohli návštevníci zavítať do priestorov nášho depa a pozrieť si expozíciu nášho dopravného múzea. Zatiaľ čo najväčším magnetom pre detských návštevníkov bolo modelové koľajisko s parnými mašinkami, dospelí sa zaujímali aj o prebiehajúcu rekonštrukciu tretej električky a ostatnú železničnú techniku. Záujem verejnosti bol aj zbierku cestných i železničných modelov, dobových uniforiem, starých cestovných lístkov i fotografií a archívnych cestovných poriadkov mapujúcich históriu našej železničky. cestujúci sa pýtali aj na osudy vozidiel, ktoré v minulosti jazdili na úzkorozchodnej železnici. Nejedného z nich pri tom potešila informácia, že električka M 24.0 sa spolu s letným vozňom zachovala v Technickom múzeu v Brne.

Veľkým lákadlom pre detských návštevníkov je už tradične modelové koľajisko

Najväčší nápor návštevníkov bol na druhom spoji do Trenčianskych Teplíc kedy sme súbežne s električkou vypravili aj starú dobrú Karosu B 732. Autobusy tohto typu už v pravidelnej premávke na linkách MHD veľmi nevidno, takže jazda s ním je pre mnohých ľudí príjemnou spomienkou na detstvo.

Pohodová jazda s Karosou B 732

Večer sa pomaly blížil a prišiel čas na poslednú jazdu do kúpeľov. Cestujúcich už bolo síce pomenej, no každý z nich zaiste odchádzal domov s príjemným zážitkom spojeným s návštevou našej železničky. A kto chcel, pribalil si k nemu aj niektorú z našich magnetiek.

Niektorí cestujúci si po príchode do Trenčianskej Teplej pozreli termíny jázd našej železničky

Viacerých z návštevníkov sa zaujímalo aj o budúcnosť železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. „Mali sme záujem aspoň o prenájom sociálnych zariadení počas leta, aby bola aspoň ako taká kultúra cestovania, ale bohužiaľ nepodarilo sa nám to. Chceli sme túto železničnú stanicu využiť aj na muzeálne účely, bolo by tam niečo o tomto regióne, expozícia fotografií, textov okolo histórie tejto železnice. Samozrejme mohlo by tu byť aj modelové koľajisko. Je tu veľa možností a chceli sme tú expozíciu upraviť do takého historického rázu ako sa tu vlastne v minulosti predávali cestovné lístky, čiže boli by tu nejaké figuríny, ktoré by tu predávali cestovné lístky, úschovňa zavazadiel, aby sa tam tie batožiny dali odložiť, aby tam bol skladník v dobovej uniforme. Do tohto smeru sme chceli ísť, no železnice ako správca majetku zatiaľ neboli ústretové. Tá budova je nevyužívaná, chátra a bola vytopená. Samozrejme boli by sme radi keby sa to podarilo, keby sa nám tá stanička prenajala, alebo dala do dlhodobého užívania aby sme ju za týmto účelom mohli využiť,“ povedal pre Impulz.press riaditeľ neziskovky Dušan Nosál.

Chcete sa našou železničkou odviesť aj Vy? Najbližšie jazdy sa uskutočnia už v sobotu 5. mája 2018 kedy na našu železničku zavíta aj historická hasičská technika. Ponúkame Vám aj možnosť individuálnej objednávky jázd električkou spojených s prehliadkou depa na najrôznejšie účely ako sú firemné akcie, svadby, filmovačky, školské výlety a podobne. Viac informácii nájdete v sekcii Objednávka jázd.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko
Video: Impulz.press (Peter Čačko) a Soma

Share this post

X