Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Mikulášske jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici s rekordnou účasťou návštevníkov


Mikulášske jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici s rekordnou účasťou návštevníkov

Posledné jazdy električky do Trenčianskych Teplíc v roku 2019, jazdy historických autobusov, horúci čaj i punč a Mikuláš so svojou čertovsky dobrou družinou. Poslednú novembrovú sobotu sa stanica v kúpeľnom meste zmenila na „Odbočku Peklo“ a železnička sa ponorila do osláv sviatku svätého Mikuláša.

Príprava na túto akciu trvala niekoľko dní vopred. Točili sme pozvánku, pripravovali mikulášske balíčky v počte 1 000 ks a nezabudli sme ani na výzdobu električiek i autobusov. A keď prišiel dlho očakávaný deň „D“, prebiehali už len posledné, no nemenej dôležité prípravy.

Doladili sme aparatúru, varili sme kapustnicu pre personál a horúci čaj i punč pre návštevníkov. Skrátka, nenechali sme nič na náhodu. Veď čo ak by to využili nezbedníci čerti a bolo by po oslave. Náhodou by pochytali všetky deti a Mikuláš by prišiel na prázdnu stanicu. A vôbec, bolo by správne, aby to čerti vyhrali? Niekto by mohol namietať, že po toľkých smolách aké čerti na „Odbočke Peklo“ zažili, by aj oni mohli mať aspoň jeden rok Vianoce, ale to by rozhodne nebolo s kostolným poriadkom. Čertom patrí len to čo si zaslúžia. Minulý rok sme im síce vypísali služby v našej kotolni, no ako ste mali možnosť vidieť v našej pozvánke, pracovať sa im veľmi nechcelo. Oni boli pekne v teple a my tam hore v treskúcej zime. Nahnali sme ich preto do roboty, zadelili im úlohy a zamkli ich v kotolni. Lenže čerti nikdy nespia a tak zatiaľ čo sme dolaďovali posledné prípravy na mikulášsku akciu, čerti už spriadali zlovestné plány. No ale nepredbiehajme udalosti.

Príprava občerstvenia pre návštevníkov je v plnom prúde

Keďže sme predpokladali vysoký záujem návštevníkov, do kúpeľného mesta sme súbežne s električkami vypravili aj naše autobusy Karosa B 732 a GT 11. A oplatilo sa. Na prvom spoji do Odbočky Peklo s odchodom o 13:00 by síce možno jeden autobus stačil, no na spiatočnej ceste by sa už ľudia museli potlačiť. I keď je pravda, že najväčší záujem cestujúcich bol práve o jazdy električkou. Niet sa čomu čudovať. Veď staručká dáma na koľajniciach je veľkým magnetom domácich i zahraničných turistov. Tretiu električku však ešte stále opravujeme a preto aj touto cestou prosíme našich návštevníkov o zhovievavosť. Pokiaľ sa do električky už náhodou nedostanete, nezúfajte. Jedným smerom vás odvezieme našim autobusom a pri ceste späť sa už určite odveziete električkou. Veď napokon, aj jazda starou dobrou Karosou má svoje čaro.

Najväčší záujem cestujúcich bol nepochybne o jazdy našimi električkami.

Po príchode do Trenčianskych Teplíc, ktoré sa na jeden deň zmenili na Odbočku Peklo, vyhrávala príjemná vianočná melódia a do tej nádhernej idylky sa zrazu ozval pekelný hlas Lucifera, ktorý sa sťažoval, že je na stanici sám a musí sám prikladať do kotla. Jeho pomocníkov čertov sme uväznili v našej kotolni a tak sa na nich veľmi spoliehať nemohol. Veru tak. Tento rok sú čerti pod zámkom oveľa skôr, ako stihli spraviť nejakú neplechu. A keď to deťom potvrdil aj samotný riaditeľ našej organizácie Dušan Nosál, tak to hádam aj musí byť pravda. Kľúče od kotolne mal neustále pri sebe a ani svätý Mikuláš si nič podozrivé nevšimol. No tak moment. Ten rachot sme si nedohodli. Čo to má znamenať? Čo sa to deje a čo za tajomné postavy kráčajú po koľajniciach do našej nebeskej stanice? Doparoma, hromy, blesky. Veď to sú naši čerti. Vážení čitatelia, teraz rozhodne nikam neodbiehajte, ide do tuhého. 🙂

Po príchode do Odbočky Peklo…

A Vy ste sa sem ako dostali čertiská jedni nepodarené. Nemali ste náhodou byť v depe, kúriť tam a udržovať poriadok?! Ako ste sa sem vlastne dostali?! Čože? Že cez náš komín?! Ej bisťu, tak na ten sme veru zabudli. Ách Milý Mikuláš, na čertov sú už aj naše čary márne. Je to už len v tvojich rukách. A veru, veru, kde už ani TREŽkári nič nezmôžu, Mikuláš môže ukázať svoju čarovnú moc. A keď svojim kúzelným hlasom na čertov zavelí, každý z nich sa na reťaz odrazu prilepí. Milé deti, vážení rodičia, všetci čerti sú pochytaní a mikulášske balíčky sú opäť zachránené. Mikuláš pozval všetky deti do staničnej budovy po sladkú odmenu a spoločnú fotku s Mikulášskou družinou.

Spoločné foto s Mikulášom…

Deti si mohli pochutnať na horúcim čaji a my dospelí aj na horúcom punči pripravenom podľa originálnej receptúry.

Na zahriatie trochu čaju i ovocného punču.

K dobrej nálade prispeli aj vianočné koledy a piesne vyhrávajúce z našich reproduktorov a kto chcel, mohol sa odfotiť s mikulášskou i čertovskou družinou.

S čerti nejsou žerty…

Nechýbalo však ani modelové koľajisko so stanicou Pekelna a v ponuke bol aj predaj suvenírov nielen s motívom TREŽ.

Pohľad na stanicu Pekelna.

Keď sa priblížil čas odchodu, cestujúci sa do električiek i autobusov pobrali a na rozlúčku s odbočkou Peklo ešte raz zamávali.

Po návrate do Trenčianskej Teplej.

Ale bola by nám tá Mikulášska atmosféra hádam aj do Troch kráľov ostala, keby nás v Trenčianskej Teplej, návštevníci s autami nezaskočili. Aj napriek zákazovým značkám si na mieste vyhradenom pre naše autobusy, svoje automobily odparkovali. A tak nám neostalo nič iné, iba zastaviť ďalej od električiek. Naše depo ostalo tento krát pre návštevníkov zatvorené. Nechceli sme totiž riskovať, že sa niekto z cestujúcich zdrží a potom sa do našich vozidiel už nedostane.

Kvôli zaparkovaným automobilom museli cestujúci nastupovať do našich autobusov v zadnej časti železničnej stanice.

Veľký záujem návštevníkov o túto akciu sa prejavil aj na spojoch o 15-tej a 17-tej hodine. To už boli všetky naše dostupné vozidlá maximálne vyťažené a nedalo sa v nich takmer ani pohnúť.

Vezieme sa Karosou GT 11…

Karosa B 732 na poslednom odchode do Odbočky Peklo.

Najväčší zážitok z mikulášskej jazdy mali nepochybne tí, čo k nám zavítali až po zotmení. V pekelnej stanici horeli koľajnice, ozývali sa výbuchy z Luciferovho kotla a ohňov tam bolo dosť. Aj tento krát však našťastie všetko dobre dopadlo.

Mikuláš sa lúči s cestujúcimi.

A pri troche odvahy sa aj sladkej odmeny každému ušlo. Horúci čaj sa už dávno minul a ani punču už veľa neostalo. A keď sme naposledy Trenčianskym Tepliciam zamávali, veľkolepý ohňostroj sme za električkou odpálili. Veď rekordná účasť našich návštevníkov 2 012 osôb si to rozhodne zaslúži.

Návštevníci podujatia boli s mikulášskou akciou veľmi spokojní.

Rok sa pomaly ku koncu chýli a nám ostáva ešte milá povinnosť poďakovať sa všetkým našim partnerom, spolupracovníkom a podporovateľom. Ďakujeme aj všetkým našim návštevníkom, ktorí počas roka na našu železničku zavítali. Prajeme Vám pokojné prežitie vianočných a novoročných sviatkov a tešíme sa na Vás na jazdách trojkráľovou električkou.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Ľubomír Nádaždy
Video: Impulz.Press (Peter Čačko)

X