Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Súťaž vo varení gulášu vyhrali Teplanskí držkári


Súťaž vo varení gulášu vyhrali Teplanskí držkári

Súťažné zápolenie vo varená gulášu, jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc, či výstava historických vozidiel. Aj taká bola septembrová akcia na Trenčianskej elektrickej železnici, ktorá sa tešila veľkému záujmu návštevníkov.

Ale poďme pekne po poriadku. Na rozdiel od iných akcií, ktoré začínajú spravidla o jednej popoludní, tradičná súťaž vo varení gulášu začala už skoro ráno. Dobrý guláš sa totiž neuvarí za 5 minút a ak si na ňom majú pochutnať aj návštevníci, musí byť pripravený včas. Okrem Teplanov sa do súťaže zapojili aj tými z Novej Dubnice a Trenčína.

Každý z nich pripravoval gulášik podľa vlastnej receptúry. Čas plynul ako voda a jednotlivé kotlíky sa postupne plnili všakovakými ingredienciami. Zatiaľ čo niektoré z nich ako cibuľa, či zemiaky boli rovnaké, iné si súťažné tými pridávali podľa vlastného uváženia. Bolo však treba dávať pozor, aby gulášik nebol mastný, riedky a štipľavý. Vôňa pripravovanej pochúťky sa postupne niesla široko-ďaleko a prvých nedočkavcov lákalo ochutnať z niektorého kotlíka aspoň kúštik. No ako sa hovorí – kto si počká, ten sa dočká. A keďže pri varení človek vyhladne, niektorí súťažiaci sa posilnili tradičným mastným chlebom s cibuľou.

A príprava gulášu sa môže začať.

Zatiaľ čo v areáli električkového depa, usilovne varilo, pokračovali sme v posledných prípravách na akciu. Pripravili bufet, posedenie pre návštevníkov, stan pre speváčky a nezabudli sme ani na výzdobu električky a miniatúrnu železničku pre malých i veľkých návštevníkov.

Príprava zázemia pre speváčky

Aby si návštevníci stihli pozrieť vyhodnotenie poroty ešte pred prvým odchodom električky, posunuli sme varenie a následné hodnotenie o 30 minút skôr. A oplatilo sa. Prítomná porota hodnotila nie len vizuálny vzhľad, chuť a konzistenciu, ale aj mäso a ďalšie detaily ako slanosť, pikantnosť, nedovarenosť, pomer surovín a podobne.

Na prvom mieste sa napokon umiestnili Teplanskí držkári.
Druhé miesto obsadili Trio Trenčan – železničiari z Trenčína a na treťom mieste skončili Teplanskí skauti.
Symbolickú zemiakovú medailu si odniesli súťažiaci z Novej Dubnice a Trenčína.

Spoločná foto poroty s víťazmi súťaže.

Zápolenie vo varení gulášu bolo úspešne za nami a dvojica električiek sa tak s úderom 13-tej hodiny mohla vydať na prvú jazdu do kúpeľného mesta. Medzi cestujúcimi boli najmä rodiny s deťmi, no nechýbali ani zástupcovia staršej generácie, ktorí si vďaka tejto jazde zaspomínali na časy svojho „mládí“.

Cestovné lístky prosím

Po príchode do Trenčianskych Teplíc si bolo možné spraviť program podľa vlastného uváženia. Poprechádzať sa po pešej zóne a priľahlom parku, občerstviť sa v niektorom z reštauračných zariadení, kúpiť si zmrzlinu,chutné oblátky, alebo si spraviť výlet po okolí mesta.
Rovnaký záujem verejnosti bol aj o spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej. Zatiaľ čo niektorých cestujúcich k nám prilákal gulášik, iných zaujal náš ďalší sprievodný program.

Spokojní cestujúci

Okrem spomínaného gulášu si bolo možné pochutnať aj na hranolkách s kečupom, či zemiakových plackách. Kto bol smädný, mohol sa osviežiť pri pive, kofole, či hroznovke a v ponuke boli aj napolitánky i džúsy pre detských návštevníkov.

Aj takto sa čakalo v rade na zemiakové placky.

Značnému záujmu návštevníkov sa už tradične tešila aj Trenčianska miniatúrna železnica na ktorú sa v niektorých prípadoch čakalo v rade ako v obchode.

Cink-cink, jedééém.

Pre menších návštevníkov boli v ponuke aj jazdy na koni a o dobrú náladu sa tento krát postarali šarmantné dievčatá zo skupiny „Omšenské trio“, ktoré majú vo svojom repertoáre známe i menej známe hity rôznych žánrov.

O dobrú náladu sa tentokrát postarali šarmantné dievčatá z „Omšenského tria“.

Nechýbala však ani prehliadka nášho depa s expozíciou cestných i koľajových vozidiel, starých rádioprijímačov, dobových uniforiem, modelov cestných i železničných vozidiel, starých cestovných lístkov, archívnych cestovných poriadkov a iných artefaktov z histórie dopravy. Záujmu detí sa tešilo aj modelové koľajisko s parnou trakciou. Zakúpiť si bolo možné aj upomienkové predmety s motívom železničky ako magnetky, šiltovky, tričká, perá, puzzle, či knižnú publikáciu „Električkou ku prameňom zdravia“.

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku depa.

Veľkým magnetom pre našich návštevníkov sú už tradične cestné veterány, ktoré nás so svojimi majiteľmi pravidelne navštevujú pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. No keďže v júni sme oslavovali 110-ročnicu našej železničky, historické vozidlá k nám tento krát zavítali pri varení guláša. V areáli nášho depa i na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach tak bolo možné obdivovať Veterány značiek ako Fiat, Škoda, Volga, Velorex, či legendárne motocykle.

Výstava veteránov v areáli električkového depa.

Vyvrcholením akcie bola súbežná jazda cestných veteránov a električiek za sprievodu polície, ktorá sa tešila veľkému záujmu verejnosti. Aj preto sme popri električkách vypravili aj náš autobus Karosa B 732. Niet sa čomu čudovať, veď takýto konvoj vozidiel sa nepresúva do Trenčianskych Teplíc každý deň.

Súbežná jazda električiek a veteránov za sprievodu polície smeruje k zastávke Kaňová.

Vystavené veterány budili veľkú pozornosť aj medzi obyvateľmi a návštevníkmi kúpeľného mesta. Fotili si ich, sadli za volant toho ktorého vozidla a pustili sa do rozhovoru s ich majiteľmi. A kto mal šťastie, mohol sa na niektorom z áut aj odviezť.

Historické motocykle na výstave v Trenčianskych Tepliciach

Záujem verejnosti bol aj o posledné dve jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc. „Je to vydarená akcia. Boli sme pozrieť veterány, dali sme si guláš a teraz sa vraciame späť,“ priblížila nám jedna z cestujúcich. „Keď sme zbadali električku, povedali sme si, že sa ňou odvezieme. V Teplej nás čaká občerstvenie, skvelá muzika, prehliadka depa, veterány, malá železnička i koníky. Bola by škoda to nevyužiť,“ doplnila ďalšia pani. „My chodievame na Vaše akcie pravidelne a vždy sa vraciame domov so skvelými zážitkami. Je super, že aj takýmto spôsobom chcete udržať prevádzku železničky. Škoda len, že električka už nejazdí pravidelne. Určite by bol o ňu záujem,“ pridala sa jedna z mamičiek.“Aj nám sa veľmi páčilo. Ak sa bude dať, určite prídeme aj na Mikuláša,“ dodala ďalšia zo spokojných cestujúcich.

Veziem sa električkou a je mi fajn.

Súťažou vo varení gulášu sme ukončili hlavnú letnú sezónu na Trenčianskej elektrickej železnici. Nostalgickým jazdám do Trenčianskych Teplíc však pre tento rok ešte úplne neodzvonilo. Poslednú novembrovú sobotu sa totiž s električkami i autobusmi vydáme do stanice Peklo, kde nás privíta Mikuláš so svojou družinou. Nebude to však také jednoduché, lebo zlomyseľní čerti už zaiste kujú nejaké pikle. Pripravujú si kotlíky i čierne uhlie a snažia sa zistiť, kde Mikuláš ukrýva svoje cukrovinky. Opäť sa teda obraciame s prosbou na všetky deti, aby túto situáciu nepodcenili a vyzbrojili sa na čertov peknou pesničkou, či básničkou. My k tomu pridáme horúci čaj, punč a dobrú náladu, ktorá ku takejto akcii nepochybne patrí. Kto by ale bez električky či autobusu predsa len dovtedy nevydržal, môže si ju kedykoľvek objednať. Organizované skupiny, školy, či škôlky, filmovačky, i svadby. Stačí nás kontaktovať e-mailom na nosal.dusoo@gmail.com a dohodnúť sa na podrobnostiach..

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Juraj Škvarka, Martin Šiltberger a Peter Čačko
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

 

X