PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Traja králi z východu otvorili ďalšiu sezónu na Trenčianskej elektrickej železnici


Traja králi z východu otvorili ďalšiu sezónu na Trenčianskej elektrickej železnici

Rok sa opäť stretol s rokom a zatiaľ čo si mnohí z Vás ešte pri sledovaní televízie pochutnávali na najrôznejších dobrotách, na našej železničke sme už pripravovali prvé tohtoročné jazdy. Vianoce považujeme za najkrajšie sviatky v roku. Nie sú len symbolom narodenia Ježiša Krista, ale aj symbolmi lásky, ľudského porozumenia, či stretávania sa so svojou rodinou. A keďže pri plánovaní akcií nezabúdame ani na starodávne zvyky a tradície, novú sezónu na železničke každoročne otvárajú traja mudrci z východu, ktorí sa prišli pokloniť malému Ježiškovi.
Tohtoročný sviatok Zjavenia Pána sa niesol v príjemnom zasneženom počasí. Pekné počasie i sviatočné popoludnie prilákalo na našu železničku veľké množstvo pravidelných i nových návštevníkov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Na všetkých troch nostalgických jazdách do Trenčianskych Teplíc bola súprava električiek rady 411.9 primerane zaplnená cestujúcou verejnosťou. Každú jazdu sa snami odviezli aj traja králi z východu, ktorí medzi cestujúcimi šírili posolstvo tohto kresťanského sviatku. „My traja králi prišli sme k Vám, zdravie, šťastie, zaželať Vám. Z ďaleka k vám ideme, novinu Vám nesieme, že sa Kristus kráľ narodil v meste Betleheme.“ Nie len dospelí, ale najmä deti sa počas jazdy mohli dozvedieť kto sú títo vzácni hostia, odkiaľ pochádzajú, kam idú a aké dary nesú. Jeden z Troch kráľov, Baltazár si pre deti pripravil malú odmenu v podobe kúsku zlata. „Dovoľte nám v mene troch kráľov a celého kolektívu Trenčianskej elektrickej železničky zaželať Vám všetkým všetko dobré v novom roku, veľa zdravia, šťastia, lásky a božieho požehnania. Dúfame, že nám zachováte priazeň a o rok sa tu stretneme znova.“

Cestou do / z Trenčianskych Teplíc sprevádzali cestujúcich aj traja králi z východu.

Podľa legendy boli traja králi prví pohania, ktorí uverili v Ježiša Krista. Celou cestou ich sprevádzala hviezda,
ktorá ich doviedla až do betlehema, kde sa prišli pokloniť malému Ježiškovi.

Deti dostali od troch kráľov na pamiatku zlatý kamienok.

Po príchode do Trenčianskych Teplíc si cestujúci mohli pochutiť na horúcom citrónovom čaji a alkoholickom punči vyrábanom podľa vlastnej receptúry. Komu sa nechcelo ísť s nami hneď naspäť, mohol si spraviť prechádzku po kúpeľnom meste a jeho okolí, kúpiť si kúpeľné oblátky, alebo sa občerstviť v niektorom z tamojších reštauračných zariadení.

Počas cca 20-minútovej prestávky v kúpeľnom meste sme cestujúcim podávali horúci čaj
a punč pripravovaný podľa vlastnej receptúry.

A čo je nové ohľadom budovy železničnej stanice?. „Od roku 2015 sa snažíme získať túto budovu formou rozumného nájmu. Minulý rok bola táto budova v havarijnom stave.
Prasklo tam vodovodné potrubie. Sanačné práce boli ukončené a koncom roka sme získali súhlasné stanovisko k prenájmu, takže teraz čakáme krok zo strany železníc,
ohľadom spoločného rokovania o prenájme pre naše účely,“ približuje riaditeľ neziskovej organizácie Dušan Nosál.

Detailný pohľad na vyzdobenú električku 411.9 v Trenčianskych Tepliciach.

Po návrate do Trenčianskej Teplej si mohli cestujúci pozrieť naše električkové depo  s expozíciou historických cestných a koľajových vozidiel, dobových rádioprijímačov, cestných i železničných modelov, dobových uniforiem, starých cestovných lístkov a ďalších artefaktov z histórie dopravy.

Počas pobytu električiek v Trenčianskej Teplej si cestujúci mohli pozrieť priestory nášho depa.

Veľkým magnetom pre detských návštevníkov bolo modelové koľajisko. A to nie len to klasické v mierke 1:22,5, ale aj druhé o čosi menšie so zasneženou zimnou krajinou, ktoré ste na Mikulášskej akcii mohli vzhliadnuť na stanici v Trenčianskych Tepliciach. „Čertov sme teraz nahradili Ježiškom s jasličkami. A keďže sme na stanici, jasličky sú situované priamo v čakárni pre cestujúcich. Krajina je síce vymyslená, ale motorová lokomotíva s vagónikom sú rovnaké ako jazdili v Liptovskom Hrádku,“  priblížil nám Peťo Králik, ktorý je autorom tohto koľajiska.

Jasličky ako z rozprávky v zasneženej staničke betlehem.

Aj tento krát si návštevníci mohli domov odniesť suveníry v podobe magnetiek s motívom našej železničky.

V trojkráľovej električke nebola o cestujúcich.

Na Trojkráľových jazdách sa s nami prišlo odviesť 688 cestujúcich. Viac ako polovica z nich, najmä kúpeľní hostia,
sa prišli pozrieť aj do útrob nášho depa. A ako hodnotia túto akciu?  „Dozvedel som sa o tejto akcii, od mojich kamarátov a z internetu,“ povedal jeden skaut z Nových Zámkov. „Máte tu veľmi dobrý punč. Chodíme sem pravidelne na Mikuláša a troch kráľov,“ pridala sa jedna rodinka. „Pre deti to je určite zábava. My sme z okolia Čierneho Hrona, takže električku sme nepoznali. Jazdia nám tam len parné vlaky. Keď sme navštívili Trenčianske Teplice, nenechali sme si ujsť jazdy touto električkou,“ povedal nám ďalší z cestujúcich. „My sme sa prisťahovali do Trenčianskej Teplej a o tejto akcii sme sa dozvedeli z internetu a z plagátu na železničnej stanici. Na trojkráľovej jazde sme po prvý krát, ale na letných akciách sme stále,“ doplnila ďalšia rodinka.“

Spoločné foto v Trenčianskych Tepliciach

Medzi návštevníkmi nechýbali ani vodič električky a vodič autobusu z Liberca, ktorí sa o tejto akcií dozvedeli z internetu. „Jazdíme sem veľmi radi a pozývame sem aj ďalších návštevníkov. Táto električka to určite potrebuje.“ Zavítal k nám aj pán Mondočko z Nitrianskej poľnej železnice, ktorý uhlie a dym aspoň na chvíľu zamenil za elektrickú trakciu.

Nostalgický vlak prechádza zasneženou krajinou.

Ďalšie jazdy električiek sa uskutočnia v sobotu 9. marca 2018 pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a v júni spoločne oslávime 110. Výročie úzkorozchodnej trate do Trenčianskych Teplíc. Sledujte našu webovú i facebookovú stránku a dozviete sa viac.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko (Impulz.press)
Video: Peter Čačko (Impulz.press)


Share this post

X