Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Siedma sezóna letnej víkendovej prevádzky je úspešne za nami


Siedma sezóna letnej víkendovej prevádzky je úspešne za nami

V nedeľu 26. septembra 2021 sme posledným párom spojov o 18:25 z Trenčianskej Teplej a 19:15 z Trenčianskych Teplíc ukončili siedmu sezónu obľúbenej letnej víkendovej prevádzky na Trenčianskej elektrickej železnici. Po skúsenosti z minulého roku a pozitívnych ohlasoch cestujúcej verejnosti sme vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu predĺžili prevádzku „električky“ až na štyri mesiace.

Hoci sa naša „električka“ do Trenčianskych Trenčianskych Teplíc po prvý krát vydala už 27. marca 2021, kvôli aktuálnej epidemiologickej situácii sme prvý spoj s cestujúcimi slávnostne vypravili až v sobotu 5. júna 2021 o 10:30 s čakaním na zmeškaný rýchlik od Žiliny. Štyri páry spojov za prvý víkend previezli 638 osôb.

Prvý pravidelný spoj letnej víkendovej prevádzky je pripravený na odchod

„Dnes sa vezieme prvý krát a je to úžasné. Radi sa prídeme odviezť aj nabudúce.“
„Som rád, že sa to obnovilo. Je to taká atrakcia ako v minulosti.“
„My chodievame pravidelne na každú jazdu a máme doma už všetky magnetky, ktoré boli doteraz vydané. Električka nám už veľmi chýbala a tak sme išli hneď na prvú jazdu.“

Veľký záujem verejnosti o jazdy električiek bol už počas prvého víkendu

Súčasťou letnej prevádzky bola aj možnosť prehliadky električkového depa v popoludňajších hodinách v rámci pobytu „električky“ v Trenčianskej Teplej. Podľa našich odhadov si toto menšie dopravné múzeum s expozíciou cestných i koľajových vozidiel, dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, modelovým koľajiskom, modelmi cestných i železničných vozidiel, starými rádioprijímačmi a ďalšími artefaktmi z histórie dopravy prišlo pozrieť viac ako 3 500 návštevníkov.

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku nášho malého dopravného múzea

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice neostalo len pri individuálnych aktivitách (prehliadka centra mesta, prechádzka kúpeľným parkom, osvieženie na legendárnej Zelenej žabe, občerstvenie v gastronomických zariadeniach, či cykloturistika a turistika do blízkeho i vzdialenejšieho okolia) a v spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu pre obyvateľov i návštevníkov pripravilo veľké množstvo podujatí určených pre všetky vekové kategórie. Obľúbené promenádne koncerty dopĺňali zrazy historických vozidiel, športové podujatia a tohtoročnou novinkou bolo historicky prvé stretnutie majiteľov historických kočíkov a bábik na Slovensku. „To to nemá chybu. Toľko starých kočíkov na jednom mieste som ešte nevidel,“ pochvaľoval si jeden z návštevníkov mesta.

Prvé stretnutie majiteľov historických kočíkov a detských bábik na Slovensku

Ani na našej železničke však o zaujímavé podujatia nebola núdza. Poslednú júnovú sobotu sme bezplatnými jazdami oslávili 112. výročie sprevádzkovania úzkorozchodnej železnice medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami. Priestory depa boli otvorené od 13-tej do 18-tej hodiny a okrem prehliadky dopravnej expozície sa veľkému záujmu návštevníkov tešili aj jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici. „Po roku čo sme vytiahli malú električku to bolo super. Električka bola tak preplnená, že sme to museli korigovať, aby to bolo nepreťažené. Niektorí išli najprv na veľkú električku a potom na túto maličkú a niekto opačne. Išli najskôr sem do depa a potom na veľkú električku,“ približuje Martin Bielik zástupca riaditeľa našej organizácie.

Obľúbené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici sa tešili veľkému záujmu verejnosti

„Je to super. Bol som na malej aj na veľkej električke, ale malá električka sa mi páči viac.“
„Staré automobily, dobová hudba a naša jubilujúca električka. Čo viac si môžem priať?“
„Momentálne sme na rekreácii v kúpeľoch Trenčianske Teplice, tak sme si prišli pozrieť toto pekné múzeum. Električka je nádherná, ale super sú tí ľudia, čo za tou električkou stoja a čo robia pre tú električku. Pretože to nie je o električke, ale o ľuďoch, ktorí sa o to starajú a dávajú to do takého stavu, v akom to je. Pracujem u hasičov a takáto technika mi je veľmi blízka.“

112. výročie úzkorozchodnej trate do Trenčianskych Teplíc prišlo osláviť množstvo obyvateľov i návštevníkov Trenčianskych Teplíc

Predposlednú júlovú sobotu si zase prišli na svoje nadšenci historickej hasičskej techniky. Šiesty ročník obľúbenej svätoflôoriánskej električky sme totiž vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu zrealizovali v rámci letnej víkendovej prevádzky. Okrem prehliadky depa a výstavy hasičskej techniky bola pre návštevníkov pripravená aj ukážka hasenia požiaru, hasičská pena, či občerstvenie v podobe hranoliek s kečupom, gulášu, čapovaného piva a kofoly.

Výstava historickej hasičskej techniky v Trenčianskych Tepliciach

Najväčším magnetom však boli súbežné jazdy hasičských vozidiel a električky za sprievodu polície. V konvoji vozidiel bolo možné obdivovať Tatru 815 CAS 32, Saschenring 4001 „Klokner“, Tatru 805 „Kačena“, Tatru T148, Liaz 101.860 CAS K 25 (Karosa) „Frajerečka“, GAZ-VOLGU, Škodu-Octavia, motocykel Jawa 05, ako aj našu Karosu B 732.1654, ktorá slúžila ako kapacitná posila k našim električkám. Záujmu verejnosti sa tešila aj Trenčianska miniatúrna železnica, ktorá za tento deň najazdila rekordných 14 km.

Konvoj hasičských vozidiel a električky za sprievodu polície na zastávke Trenčianska Teplá zastávka

Sme veľmi radi, že aj napriek horúcemu počasiu a veľkému množstvu akcií, toto podujatie svojou účasťou poctili aj vzácni ľudia – primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková, prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky Pavol Ceľúch a krajský predseda Dobrovoľnej požiarnej ochrany Jozef Smolinský.

Príhovory vzácnych hostí: zľava prezident DPO Pavol Ceľúch, primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková a krajský predseda DPO Jozef Smolinský

„To je hotová senzácia. Tak dobré podujatie ako je toto som ešte nezažil. Tá atmosféra, hasiči, organizátori, no to sa nedá ani opísať. Predčilo to všetky moje očakávania. Niekedy stačí tak málo a dobrá akcia je na svete.“
„Veľmi sa nám to páčilo. Môj syn je blázon do hasičských vozidiel, tak sme v podstate nemali na výber.“
„My sme tu dnes prvý krát. Dočítali sme sa, že budete mať Floriánsku jazdu, tak sme sa prišli odviezť. Bolo to fakt super – malá električka, občerstvenie, hasiči. Radi prídeme aj na budúce.“

Aj pre detských návštevníkov bola svätofloriánska električka bola veľkým zážitkom

Množstvo dopravných nadšencov k nám zavítalo aj v rámci festivalu parných lokomotív, ktorý sa uskutočnil predposledný septembrový víkend v areáli rušňového depa v Trenčianskej Teplej.

Návštevníkov Trenčianskych Teplíc neodradilo ani sychravé počasie

Počas štyroch mesiacov letnej víkendovej prevádzky bolo počasie vrtošivé, od chladných a upršaných víkendových dní až po doslova horúce dní. No aj napriek tomu boli pre zvýšenie pohodlia a bezpečnosti cestujúcej verejnosti všetky spoje vedené dvojicou električiek EMU 46.1001 „Capko“ + EMU 46.1003 „Philadelphia“. Našu klientelu z počiatku tvorili prevažne mladé rodiny s deťmi, no ku koncu prevádzky sa klientela menila na návštevníkov v preddôchodkovom a dôchodkovom veku. V polovici sezóny prišlo k zvýšeniu počtu zahraničných turistov.

Letné jazdy Trenčianskej elektrickej železnice si nenechali ujsť ani detskí cestujúci

Trenčianska elektrická železnica počas tohtoročnej pravidelnej letnej prevádzky vypravila 296 vlakov, odjazdila 1 176 km a previezla úctyhodných 11 251 návštevníkov, čo je v prepočte 38 osôb na jeden vlak a o 3 863 prevezených návštevníkov viac ako v minulom roku.

Celé cestovné: 5 521 osôb
Zľavnené cestovné: 3 874 osôb
Detský lístok (pre deti do 6 rokov): 1 755 osôb
V.I.P. lístok: 101 osôb
Spolu: 11 251 osôb

„Bola som pár dní na rekreácii v kúpeľoch. Sem som pricestovala električkou a teraz sa vraciam späť opäť električkou. Je to oveľa pohodlnejšie ako autobus. S prepravou batožiny nie je problém a odveziete ma až priamo k vlaku. Je fajn, že takto jazdíte celé leto.“

Úsmev prosím

Úzkorozchodná trať medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami je zaujímavá aj počtom priecestí. Za deň, keď „električka“ odjazdí 48 km, prejde neuveriteľných 208 priecestí a počas tohtoročnej letnej prevádzky prešla neuveriteľných 7 696 priecestí. V rámci celej doby prevádzky „električky“ kolektív dobrovoľníkov našej neziskovej organizácie odpracoval 1 600 pracovných hodín. K celkovému počtu odpracovaných hodín na našej železničke však treba zarátať aj čas venovaný údržbe vozidiel, koľajiska a budovy.

Cestovný lístok prosím

Výsledky štatistických údajov z tohtoročnej prevádzky Trenčianskej elektrickej železnice budú dobrým podkladom k naplánovaniu Letnej víkendovej pravidelnej prevádzky pre sezónu 2022.

EMU 46.1001 „Capko“ + EMU 46.1003 „Philadelphia“ v Trenčianskych Tepliciach

Veľké poďakovanie patrí pánovi predsedovi Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavovi Baškovi a jeho pracovníkom za záujem, podporu, propagáciu a finančnú podporu prevádzky Trenčianskej elektrickej železnice. Naše poďakovanie patrí aj vedeniu mesta Trenčianske Teplice na čele s primátorkou Zuzanou Frajkovou Ďurmekovou, oblastnej organizácii cestovného ruchu Trenčianske Teplice, poslancom obecného zastupiteľstva v Trenčianskej Teplej, ako aj všetkým našim partnerom a podporovateľom.

Ďalšie jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc v tomto roku budú závisieť od aktuálnej epidemickej situácie.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Marián Stanko, Peter Čačko (Impulz.press) a Juraj Škvarka

X