Až do nedele 3. septembra môžete využiť naše služby /pozri cestovný poriadok/ a navštíviť dopravnú expozíciu TREŽ v depe „električiek“ v Trenčianskej Teplej v čase: od 15:25 do 16:00 hod. a  17:25 do 18:00 hod.      Tešíme sa na vašu návštevu.  

Začali sme s rozsiahlou opravou električky 411.902-0


Začali sme s rozsiahlou opravou električky 411.902-0

V polovici februára tohto roku sme sa pustili do rozsiahlej opravy električky 411 902 prezývanej ako „Delimonka“. Tento skvostný stroj si opravu už vyžadoval, nakoľko predošlý dopravca niekoľko krát odložil opravu a vozidlo tak má od poslednej veľkej opravy najazdené veľké množstvo kilometrov s evidentne slabou údržbou. O odstavení z prevádzky rozhodol technik pri poslednej technickej kontrole, kde nevyhovel jazdný profil kolies. Rázy počuteľné počas prevádzky už predostierali problémy s tlapovými ložiskami trakčných motorov.

Na tento druh opravy bolo potrebné zo strany našej organizácie vykonať potrebné prípravy v podobe vykonania revízie zdvíhacích zariadení, získanie odbornej spôsobilosti na obsluhu zdvíhacích zariadení, zakúpiť vysokozdvižný vozík, nakúpiť potrebné náradie a pomocné zariadenia. Z veľkej časti sme všetko stihli ešte v roku 2015 a zbytok musíme doriešiť už počas opravy vozidla.

V prvom rade je potrebné „vyviazať“ podvozky spod skrine električky a následne demontovať dvojkolia z podvozkov. Demontovať  ložiskové domky s ložiskami náprav a ozubené kolá. Po vyčistení absolvujú nápravy defektoskopiu, či nie sú v osiach a diskoch nebezpečné skryté trhliny. Ak bude všetko v poriadku čaká na dvojkolia hrotový sústruh, kde dostanú správny profil jazdnej plochy.

Čaká nás aj oprava a vlastne výroba nových tlapových ložísk trakčných motorov, kompletné vyčistenie a oprava všetkých elektrických rozvodov, stykačov, trakčných motorov, kontrolérov, svorkovníc, osvetlenia, zberača, kompresora a rozbehových odporov. Nesmieme zabudnúť aj na akumulátorové batérie, interiér, opravu odtokových rúr, ktoré musíme tak ako na 411.901 vymeniť za nové, antikorové.

Práce máme viac než dosť. Teraz je to už len o čase a hlavne dostatku finančných prostriedkov. Väčšinu opráv budeme realizovať u nás a samozrejme sme mysleli aj na našich návštevníkov a pracovisko sme usporiadali tak, aby mohla prebiehať oprava električky a naši návštevníci si mohli depo pozrieť a nezostanú teda do ukončenia opravy za zatvorenými dverami.

Dušan Nosál

Share this post

X