Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Oneskorená Floriánska električka sa tešila veľkému záujmu verejnosti


Oneskorená Floriánska električka sa tešila veľkému záujmu verejnosti

Hovorí sa, kto si počká, ten sa dočká. Platí to aj o našej obľúbenej Floriánskej električke, ktorá sa v uplynulom roku z dôvodu pandémie Koronavírusu žiaľ nekonala. No čo nám v roku 2020 nevyšlo, podarilo sa počas tohtoročných letných prázdnin. Výstava historických hasičských vozidiel, ukážka hasenia požiaru, jazdy na miniatúrnej železničke, či obľúbená súbežná jazda električiek a hasičov za sprievodu polície. Predposledná júlová sobota sa v trenčianskom kraji niesla v znamení oneskoreného sviatku hasičov a dopadla ďaleko nad naše očakávania.

Prípravy na túto veľkolepú akciu prebiehali už pár dní dopredu a vyvrcholili počas sobotného dopoludnia. Chystali sa stoly, malá električka a zástupca trenčianskych hasičov Martin Jakúbek so svojim tímom navaril plný kotlík gulášu.

Príprava gulášu je v plnom prúde

Na prvom peróne sa už medzitým schádzali prví návštevníci, ktorí sa rozhodli spraviť výlet do kúpeľného mesta. Rodiny s deťmi i starší ľudia, miestni obyvatelia i turisti z blízkeho a vzdialenejšieho okolia. Nenastupovali pri tom len na železničnej stanici, ale aj na nácestných zastávkach v obci. Obe električky boli primerane zaplnené cestujúcimi. A to je dobre.

Cestovný lístok prosím

Po príchode do Trenčianskych Teplíc si návštevníci mohli spraviť individuálny program. Niekto sa vybral zrekreovať na niekoľkodňový pobyt do kúpeľov, iný na prechádzku centrom mesta, za oddychom v kúpeľnom parku, za letným osviežením na legendárnej Zelenej žabe, alebo si spravil výlet po okolí. No boli aj takí, ktorí sa prešli k vyhliadke nad skalkou, alebo si dopriali kopčeky rôznych druhov zmrzliny, kofolu, či obľúbené kúpeľné oplátky. Ponuka to lákavá, stačilo si len vybrať.

Tak toto je naša električka…

Na spiatočnej jazde do Trenčianskej Teplej už bolo cestujúcich pomenej. Väčšinou sa s nami viezli tí, ktorí zo železničnej stanice ďalej pokračovali vlakom. „Bola som pár dní na rekreácii v kúpeľoch. Sem som pricestovala električkou a teraz sa vraciam späť opäť električkou. Je to oveľa pohodlnejšie ako autobus. S prepravou batožiny nie je problém a odveziete ma až priamo k vlaku. Je fajn, že takto jazdíte celé leto,“ pochvaľovala si jedna z návštevníčok kúpeľného mesta.

Na zastávke Trenčianske Teplice zastávka smer Trenčianska Teplá

Zatiaľ čo pred druhou hodinou popoludní sa už pred areálom depa schádzali prvé historické hasičské vozidlá, na prvom peróne do pristavenej električkovej súpravy nastupovali ďalší cestujúci smerujúci do kúpeľného mesta. V Trenčianskych Tepliciach bol už medzitým promenádny program v plnom prúde. Na kúpeľnom námestí bolo možné obdivovať retro kočíky rôznych rokov výroby – od tých najstarších z roku 1910 až po tie pomerne nové. Ich majitelia neboli len z blízkeho okolia, ale aj z Bratislavy, Pochabjan, Bytče, Ružomberka, či Liptovského Mikuláša. Na historicky prvom podujatí tohto tipu na Slovensku sa zúčastnilo okolo 100 účastníkov s 35. detskými kočíkmi. Ich súčasťou boli aj rebornové bábiky, ktoré sa vyznačujú tím, že sa do najmenších detailov podobajú živým bábätkám.

Výstava detských kočíkov na Kúpeľnom námestí

Po krátkom príhovore primátorky mesta Zuzany Frajkovej Ďurmekovej a organizátorky stretnutia Svatavy Torvényiovej sa retro sprievod vydal naprieč promenádou k Mostu slávy, odkiaľ pokračoval na stanicu Trenčianskej elektrickej železnice. Nie len obyvatelia a návštevníci mesta, ale aj ľudia v električke tak mohli obdivovať celú plejádu detských kočíkov rôznych krajín pôvodu. Niektoré boli ako pamiatka po starých rodičoch, iné boli kúpené ako zberateľský kúsok. Veď napokon posúďte sami ako vyzeralo spoločné fotografovanie pred pristavenou električkou. „To to nemá chybu. Toľko starých kočíkov na jednom mieste som ešte nevidel,“ pochvaľoval si jeden z návštevníkov mesta.

Výstava detských kočíkov na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach

Pomerne rušno však bolo aj pred našimi depom, kde k nám aj so svojou technikou zavítali dobrovoľné hasičské zbory z Trenčianskej Teplej, Bolešova, Trenčianskych Teplíc, Hornej Poruby, Trenčína – Opatovej a vzdialenej Bytče. Ešte sme počkali na cestujúcich z električky a potom sme sa už pustili do ukážky hasenia požiaru. Oproti minulým rokom sme však zásah dobrovoľných hasičov nesimulovali na žiadnom starom aute, ale na jeho vybavení. Horiaca plocha síce bola na prvý pohľad oveľa menšia, no oheň bol rovnako silný a intenzívny. Skúsení hasiči už ale vedeli čo majú robiť. Počkali na pokyn veriteľa zásahu a s plným nasadením sa vrhli do likvidácie nahláseného požiaru. Ako inak zvládli to na výbornú.

Horí, Horí…

Na svoje si prišli aj deti, ktoré sa mohli do slova a do písmena vyblázniť na hasičskej pene.

Hasiči nám robia penu

Veľkému záujmu návštevníkov sa tešila aj historická hasičská technika. Zatiaľ čo my dospelí sme sa ju snažili zdokumentovať do najmenších detailov, deti po nej lozili hore-dole a obdivovali tajuplné zákutia toho-ktorého vozidla. „Mami, odfotíš nás?“ Nuž, kde sú tie časy, keď sme boli malí.

Hasičská Tatra 815 v areáli električkového depa

No azda najväčšou atrakciou pre malých i veľkých návštevníkov boli jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, ktorá počas dňa najazdila rekordných 14 kilometrov. Stačilo pár minút prestávky „motorvodiča“ a pred malou električkou sa už tvorili rady ako na teplé rožky. Nepredbiehajte sa prosím. Odvezie sa naozaj každý. Cink, cink. Odchod. 🙂

O jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici bol zo strany detských návštevníkov veľký záujem

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku depa s expozíciou cestných a koľajových vozidiel, dobových uniforiem, historických cestovných lístkov, modelov cestných i koľajových vozidiel, dobových fotografii, starých cestovných poriadkov a iných artefaktov z histórie dopravy. Rovnako pútavá bola aj výstava starých rádioprijímačov, ktoré boli v minulosti neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Okrem vysielania Československého a neskôr Slovenského rozhlasu sme na nich mohli naladiť aj celú plejádu zahraničných rozhlasových staníc. Apropó pamätáte si ešte na legendárne zábavníky Maratóóón a Supershopa?

Záujem návštevníkov bol aj o prehliadku nášho depa

Kto bol bol hladný, alebo smädný, mohol si v našom električkovom bufete pochutnať na výbornom guláši, hranolkách s kečupom, čapovanom pive či kofole. Nie, naozaj nepreháňame. Hranolky sa míňali a kto si odkladal guláš na neskôr riskoval, že sa mu už neujde. Niektorí návštevníci si dali hneď dvakrát. Pán šéfkuchár. Bolo to famózne. Ďakujeme. 🙂 V ponuke však boli aj magnetky a knižná publikácia o histórii našej železničky Električkou ku prameňom zdravia.

Čakáme v rade na občerstvenie

Aj napriek horúcemu počasiu nás svojou návštevou poctili vzácni hostia – primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková, prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky Pavol Ceľúch a krajský predseda Dobrovoľnej požiarnej ochrany Jozef Smolinský. „Tieto podujatia, ktoré organizuje TREŽka, títo dvaja nadšenci, ktorí tu žijú s týmito električkami, sú vždy zárukou niečoho, že to bude kvalitné. Veľmi si vážim ich prácu, veľmi rada podporujem celú túto TREŽku ako som už spomínala týchto dvoch ľudí a nie len ich, pretože oni majú okolo seba neskutočné množstvo ďalších a ďalších pomocníkov. Takže je to pre mňa česť, že za mesto Trenčianske Teplice sa môžem zúčastňovať a veľmi rada vás vždy vítam aj v našom meste, keď máte nejaké jazdy tematické zvyčajne. Takže ešte raz veľká vďaka. Prajem aj tej dnešnej jazde, aby bola úspešná, pretože je to niečo, na čo sú už ľudia zvyknutí a tešia sa na to,“ povedala na úvod primátorka mesta.

„Musím povedať, že máme k sebe blízko. Ako vy robíte niečo dobrovoľné, nenásilné, aby niečo zostalo pre ľudí, podobné niečo robíme aj my dobrovoľní hasiči, že pomáhame niekomu, kto pomoc potrebuje. Vy zase odovzdávate to čo ste prevzali dá sa povedať pomyselne z rúk našich otcov a posúvate zase do budúcich rúk, ktoré by to mali potom po vás prevziať. A preto mi dovoľte, aby som vám zaželal k tej vašej úžasnej práci nech sa vám darí. Som veľmi rád, že máte podporu pani primátorky, že máte podporu Trenčianskeho samosprávneho kraja a vedzte, že máte podporu aj nás dobrovoľných hasičov. Takže nech sa vám darí, a aby ste našli za seba tých, ktorým budete môcť tú zástavu odovzdať,“ pokračoval prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany Pavol Ceľúch.

„Dovoľte aj mne, aby som vás pozdravil za Dobrovoľnú požiarnu ochranu, krajskú organizáciu v Trenčíne. Ja som nesmierne rád, že som dnes dostal pozvánku na túto akciu a ešte o to radšej som, že sa tá jazda venuje Floriánovi. Či poloblázni, alebo malí blázni, skutočne som veľmi rád, že títo ľudia, svoju energiu vynakladajú tomu svojmu koníčku, ktorý ich nesmierne baví a musím povedať, že aj my hasiči, nie len my dvaja čo tu stojíme, ale aj tí čo sú tu prítomní, keby ich to nebavilo, tak to robiť nebudú. Takže o tom to celé je. Chceme zachovať to dedičstvo aj pre budúce generácie,“ povedal krajský predseda Jozef Smolinský. Pripomenul, že dobrovoľná požiarna ochrana bude o necelý rok, 6. augusta 2022, v Trenčíne oslavovať 100. výročie založenia zemskej hasičskej jednoty na Slovensku. „Na záver mi dovoľte týmto nadšencom železničky popriať, aby im všetko vychádzalo podľa ich predstáv, aj keď ako sme si už povedali, prekážky sú na to, aby sa zdolávali. Takže všetko dobré a nech sa vám darí.“

Príhovory vzácnych hostí: zľava prezident DPO Pavol Ceľúch, primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková a krajský predseda DPO Jozef Smolinský

Čas plynul ako voda a naša floriánska jazda sa dostala do pomyselného finále. Najväčším magnetom návštevníkom je nepochybne súbežná jazda električiek a historických hasičských vozidiel a ani tento rok tomu nebolo inak. Električková súprava sa rýchlo zapĺňala cestujúcimi, a tak sme do konvoja ako kapacitnú posilu vypravili aj našu Karosu B 732.1654. No našli sa aj takí, ktorí sa rozhodli odviezť v niektorom z veteránov. Najväčším lákadlom bola nepochybne jazda na korbe staručkej Tatry 805, ktorá okrem neopakovateľného výhľadu na okolitú krajinu ponúkala najlepšie podmienky na fotenie i kamerovanie.

My sa odvezieme do Trenčianskych Teplíc na Tatre e 805

Aby električka odišla z Trenčianskej Teplej včas, krátko pred 16-tou hodinou sa konvoj vozidiel postupne zoradil na zastávke pred lekárňou. Po príchode električky sme ešte počkali na pristúpenie ďalších cestujúcich a za hlasného trúbenia Horí, Horí sa v sprievode polície vydali na neobyčajnú jazdu do kúpeľného mesta. Ľudia v obci zvedavo vykukovali z okien, fotili si jednotlivé vozidlá a nadšene nám mávali na pozdrav. Nie len deti, ale aj my dospelí, sme si túto jazdu náramne užívali. „To je hotová senzácia. Tak dobré podujatie ako je toto som ešte nezažil. Tá atmosféra, hasiči, organizátori, no to sa nedá ani opísať. Predčilo to všetky moje očakávania. Niekedy stačí tak málo a dobrá akcia je na svete,“ povedal jeden z návštevníkov.

Električka, hasičské vozidlá a Karosa B 732 sa blížia k zastávke Trenčianska Teplá obec

V konvoji vozidiel bolo možné obdivovať Tatru 815 CAS 32 a Saschenring 4001 „Klokner“ DHZ Trenčianska Teplá, Tatru 805 „Kačena“ DHZ Horná Poruba, Tatru T148 DHZ Trenčianske Teplice, Liaz 101.860 CAS K 25 (Karosa) „Frajerečka“ DHZ Bolešov, GAZ-VOLGU, Škodu-Octavia, i motocykel Jawa 05.

Čakáme na prejazd električky

Po príchode do Trenčianskych Teplíc sa hasičské vozidlá odstavili na obvyklom mieste na autobusovej stanici, kde si ich prišli pozrieť nie len cestujúci z električky, ale aj obyvatelia a návštevníci kúpeľného mesta. Fotili sa pred veteránmi i za volantom toho-ktorého vozidla a dávali pozor, aby nikomu nevbehli do záberu. Bola že to paráda. Malý i veľký, spomienkovú fotku chcel mať každý. A kto mal už všetko zdokumentované, mohol si dopriať kofolu, či chutnú zmrzlinu – jahodovú, jablkovú, lesnú plody, čokoládovú… skrátka takú i onakú. Každý podľa svojej chuti.

Historická hasičská technika a retro bicykel v Trenčianskych Tepliciach

Cestujúci v električke si medzitým pomaly obsadzovali voľné miesta na sedenie. Niektorým deťom už zrejme bolo dlho, a tak si krátili čas pojedaním sušienok.

Jazda električkou bola pre rodiny s deťmi veľkým zážitkom

Krátko pred 17-tou sme už boli pripravení na spiatočnú jazdu. Ľudia vzorne sedeli na svojich miestach, no staručká Tatra 805 nie a nie naštartovať. A keď sme už mali pocit, že sa to konečne podarilo, motor ako na potvoru opäť zhasol. Aby sme zbytočne nezdržiavali pravidelný električkový spoj, cestujúci si prestúpili do posilového autobusu. Je pravda, že hasiči sú hasiči. No stará dobrá Karosa má taktiež svoje čaro. Veď autobusy tohto typu na Slovensku v pravidelnej prevádzke už nestretnete.

Jazdu autobusom si vychutnali aj detskí cestujúci

Núdza o návštevníkov nebola ani po návrate do Trenčianskej Teplej. Niekto obdivoval vystavenú hasičskú techniku, iný si pozrel expozíciu nášho depa. Trenčianska miniatúrna železnica v pravidelných intervaloch vozidla malých i veľkých cestujúcich a veľkým lákadlom bolo aj modelové koľajisko s parným vlakom.

Úsmev prosím
Mimoriadny parný vlak s pravidelným odchodom 🙂

Záujem verejnosti bol aj o občerstvenie, ktoré v tomto počasí padlo viac než vhod. „Chytro si poďte dať guláš, lebo o chvíľku už nebude. Hranolky už nie sú. Musíte počkať, kým spravíme ďalšie. Nech sa páči pivečko.“

Hm, to občerstvenie je fakt super

Našu Floriánsku električku si nenechali ujsť ani pútnici, ktorí sa večer vybrali na Anenskú púť v Lednických Rovniach. „Keďže omša začína o siedmej večer, rozhodli sme sa využiť pekné počasie a ísť na Floriánsku električku. Bolo to fakt super podujatie. Už teraz sa tešíme na ďalšiu akciu a ak budeme môcť, radi sa počas leta ešte prídeme odviezť,“ zhodnotil jeden z návštevníkov.

A toto sú železničné modely. Tento vláčik som mal kedysi doma…

Deň sa pomaly chýlil k záveru a pred nami bola posledná jazda do kúpeľného mesta. Medzi cestujúcimi bola aj menšia skupina cyklistov, ktorí sa rozhodli stráviť deň šliapaním do pedálov. „Išli sme z Trenčína po Važskom kanály až do Nemšovej. Spravili sme si prestávku a pokračovali v jazde až do Trenčianskej Teplej. Teraz sa povozíme po Tepliciach, dáme si kofolu, či zmrzlinu a ak sa nám už nebude chcieť toľko šliapať do pedálov, odvezieme sa s vami aj cestou späť,“ priblížil jeden z cyklistov.

Dnešná akcia bola fakt super 🙂

A ako túto akciu hodnotia naši kolegovia z dobrovoľných hasičských zborov? „Bolo teplo, aj je teplo, ale bolo to dobré. Som rád, že sa to v tomto roku podarilo urobiť, aj keď to nebolo dajme tomu na toho Floriána. Buďme zdraví a bude to všetko OK. Robia to poloblázni, ale musia existovať aj takíto ľudia. Vďaka ním môže fungovať železnica, dobrovoľní hasiči. Jednoducho, keď sú zapálení ľudia, keď niečomu veria a keď sa dajú dohromady viacerí, vždycky niečo spravia. Jednoducho ľudia by sa mali stretávať, mali by byť nejaké skupiny ľudí, ktorí by sa mali takýmto veciam venovať,“ povedal Ľubomír Rác z DHZ Bolešov.

Ľubomír Malovec z DHZ Trenčianska Teplá uviedol, že spolupráca s našou organizáciou je na dobrej úrovni. „Vzhľadom na to, že sme domáci zbor, tak by to bola asi hanba, keby sme nespolupracovali a nepomáhali si navzájom medzi sebou.“

K pochvale sa pridal aj Milan Kubík, poslanec obecného zastupiteľstva v Trenčianskej Teplej. „Chcel by som poďakovať šéfovi TREŽky a všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa podieľali na tejto akcii Oneskorená Floriánska električka, za ich perfektne odvedenú prácu a za vynikajúcu propagáciu obce Trenčianska Teplá. Poviem to úplne jednoducho. Chlapi, ďakujem!“ K návšteve pána prezidenta DPO a pána predsedu krajskej organizácie DPO poslanec Milan Kubík dodal: „Je to veľká pocta od hasičov, pre obec a pre TREŽku, len veľká škoda, že tu chýbal štatutárny zástupca obce Trenčianska Teplá. Týmto by som chcel poďakovať aj pani primátorke Trenčianskych Teplíc za to, že sa zúčastnila. Ďakujem vám.“

Nuž a čo na Floriánsku električku hovoria jej návštevníci? „Veľmi sa nám to páčilo. Môj syn je blázon do hasičských vozidiel, tak sme v podstate nemali na výber,“ podelila sa s nami o zážitok jedna z cestujúcich. „My chodievame na vaše akcie pravidelne a vždy sa nám to páči. Sme radi, že jazdíte až do konca septembra, určite sa ešte niekedy prídeme odviezť,“ doplnila ďalšia z mamičiek. „My sme tu dnes prvý krát. Dočítali sme sa, že budete mať Floriánsku jazdu, tak sme sa prišli odviezť. Bolo to fakt super – malá električka, občerstvenie, hasiči. Radi prídeme aj na budúce,“ pridala sa ďalšia z opýtaných návštevníčok. „Malo to len jednu chybu. Naše dieťa poobede zaspalo a tak sme konvoj hasičských vozidiel nestihli. Veľmi radi však prídeme aj nabudúce,“ povedala iná cestujúca. „My sme prišli na pár dní do Trenčianskych Teplíc a keď sme sa dozvedeli o tejto úžasnej akcií, povedali sme si, že sa prídeme odviezť. Ako fakt klobúk dole za to čo robíte. Nebyť vás, tak električka tu dnes už nie je,“ zapojil sa do rozhovoru jeden z oteckov.

Aj nám sa Floriánsska električka veľmi páčila

Oneskorená Floriánska električka je úspešne za nami. Ak ste sa s nami ešte neboli odviezť, nezúfajte. Jazdíme cez víkendy a štátne sviatky až do konca septembra. Štyri páry spojov sú prispôsobené príchodom a odchodom pravidelných vlakov v Trenčianskej Teplej. Tak nechajte svoje auto doma a cestujte do kúpeľného mesta ekologickou električkou.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Marián Stanko a Juraj Škvarka
Video: Peter Čačko; Impulz.press a Juraj Škvarka

X