Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Veľkonočné jazdy električkou opäť s vysokým počtom cestujúcich.


Veľkonočné jazdy električkou opäť s vysokým počtom cestujúcich.

Okrem pravidelnej letnej turistickej prevádzky organizujeme počas roka aj rôzne tematické podujatia v rámci ktorých sa snažíme pripomínať tradície našich predkov. Inak tomu nebýva ani počas veľkonočných sviatkov, keď obľúbené jazdy do Trenčianskych Teplíc spájame s tradičným folklórom.

V nedeľu 9. apríla 2022 sme po trojmesačnej prestávke opätovne vypravili „električku“ do kúpeľného mesta. Vonku bolo v celku príjemné počasie a tak sa dalo predpokladať, že bude návšetvnosť podujatia vyššia. Na železničnú stanicu v Trenčianskej Teplej sme preto už skoro ráno pristavili aj našu Karosu B 732. Náš predpoklad sa potvrdil. Keď sme pol hodinu pred trinástou pristavili električkovú súpravu k prvému odchodu do Trenčianskych Teplíc už o pár minút boli všetky miesta na sedenie obsadené. Netrvalo dlho a nastupovať už bolo možné iba do posilového autobusu.

Preplnená „električka“ smeruje do Trenčianskych Teplíc

Na zastávkach do Karosy pristupovali aj miestni obyvatelia, ktorí sa museli uspokojiť už len s miestami na státie. Sprievodcovia to nemali veru jednoduché, cestujúcich bolo veľa a nielen preto si zaslúžia veľký obdiv a pochvalu.

Kto sa nezmestil do „električky“ bol do Trenčianskych Teplíc prepravený posilovým autobusom

O správnu sviatočnú atmosféru a dobrú náladu sa v koncových staniciach postarali členovia „Detskej muziky Bosoráci“ z Bolešova, ktorý zahral a zaspieval celú plejádu známych i menej známych ľudových piesní ako Nebola som veslá od soboty večera, Neďaleko od Trenčína, Jedna ruža, dve ruže, Na Orave dobre, na Orave zdravo, Močila konope močila a mnohé ďalšie. A keďže kreativite sa medze nekladú, mnohé rodiny s deťmi si pri týchto piesňach s chuťou zatancovali. Nuž čo vám budeme hovoriť. Veľkonočná atmosféra tak, ako má byť. Veď posúďte sami.

O dobrú náladu cestujúcich sa postarala „Detská muzika Bosoráci“ z Bolešova

 

A hoci bol Veľkonočný pondelok iba pred nami, jeden z malých návštevníkov už prišiel na našu akciu s korbáčom. Či sa mu však podarilo symbolicky vyšibať aspoň naše sprievodkyne sa nám zistiť nepodarilo.

Návštevníci bez rozdielu veku so záujmom sledovali nepochybne hudobníkov s talentom

Zaujímavý program pre návštevníkov si pripravilo aj kúpeľné mesto Trenčianske Teplice. Dopoludňajšia časť programu bola určená najmä deťom, ktoré pri Lipke Slobody hľadali veľkonočné vajíčka. Nechýbali však ani tradičné jarné trhy a k dobrej nálade určite prispela aj mužská folklórna spevácka skupina z Košíc, Košickí špivaci a historická hudba v podaní Ensemble Thesaurus Musicum.

Na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach popolu dní vystúpila mužská folklórna spevácka skupina z Košíc, Košickí špivaci

Enormný záujem verejnosti bol aj o ďalšie dva spiatočné spoje, ktoré boli najmä v smere do kúpeľov zaplnené do posledného voľného miesta. Náš personál to všetko zvládol na výbornú a aj keď bolo ešte električkové depo pre verejnosť zatvorené, na dobrej nálade sa to vôbec neprejavilo. Práve naopak. Na tvárach našich návštevníkov bola vidno spokojnosť z príjemne prežitého sviatočného popoludnia.

Jazdu veľkonočnou električkou si naplno užili aj detskí cestujúci

Počas podujatia sme prepravili úctyhodných 1 431 osôb. Medzi cestujúcimi neboli len obyvatelia z blízkeho okolia, ale aj zo vzdialenejších kútov našej republiky. Ba našli sa aj takí, ktorí k nám zavítali až z poza českých hraníc. A ako oni vnímajú toto tradičné podujatie?

„Chodievame na všetky vaše podujatia a ani to dnešné nebolo výnimkou. Tí mladí folkloristi boli fakt úžasní . Vďaka ním sme mohli zažiť tú pravú veľkonočnú atmosféru.“

„Sme radi, že aj takýmto spôsobom nám približujete tradície našich predkov a zachovávate ich pre budúce generácie.“

Veľkonočná električka sa stretla s pozitívnym ohlasom verejnosti

„Je to veľmi pekné a príjemné podujatie, tak ako každý rok. Radi sa s vami odvezieme aj nabudúce.“

„My sme prišli až z Olomouca. Dozvedeli sme sa o tejto akcií, a tak sme sa rozhodli, že sa jej zúčastníme. Naozaj klobúk dole pred všetkými, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tohto podujatia.“

„Veľmi pekná akcia. Ďakujeme vám za spríjemnenie veľkonočných sviatkov.“

„Ja som sa touto električkou vozila ešte ako malé dieťa a som rada, že jazdí aspoň pri takýchto príležitostiach.“

Niektorí cestujúci si počas vystúpenia folkloristov s chuťou zatancovalo

Ak ste sa nestihli v tomto roku odviezť „električkou“, máme pre vás dobrú správu. 1. mája, všetky štátne sviatky,, soboty a nedele až do 3. septembra 2023 vypravíme denne štyri páry spojov do Trenčianskych Teplíc a späť. Spoje sú riadne vedené v grafikone vlakovej dopravy ŽSR a spojenie si vyhľdáte ako v cestovných poriadkoch, tak aj cez klasické vyhľadávače spojenia. Či už sa s nami odveziete na liečebný pobyt v kúpeľnom meste, za relaxom na miestnom kúpalisku, spravíte si výlet po okolí mesta, alebo pôjdete len tak na zmrzlinu je len na vás. Cestovný poriadok je prispôsobený príchodom a odchodom pravidelných vlakov v Trenčianskej Teplej a v električkovej súprave bez problémov prepravíme aj detský a invalidný vozík, bicykel, či batožinu. Tešíme sa na vás.

V rámci letnej turistickej prevádzky pre vás pripravujeme 20.5.2023 aj obľúbenú „Floriánsku električku“. O podrobnostiach vás samozrejme budeme včas informovať.

Autor: Jaroslav Filo
Audio a foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko (Impulz.Press)
Video: Peter Čačko (Impulz.Press)

X