Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Počas nostalgickej jazdy na Lednické Rovne obyvatelia Borčíc zavítali aj na Trenčiansku elektrickú železnicu


Počas nostalgickej jazdy na Lednické Rovne obyvatelia Borčíc zavítali aj na Trenčiansku elektrickú železnicu

Malebná železničná trať č. 124 na Lednické Rovne po niekoľkých mesiacoch opäť ožila. Stalo sa tak vďaka našim kolegom z občianskeho združenia Veterány.EU, ktorí v sobotu 12. mája 2018 zorganizovali retrojazdu motorovým vlakom spojenú s mimoriadnou jazdou električky do Trenčianskych Teplíc. Táto nevšedná akcia bola určená pre obyvateľov Borčíc, ktorí si mohli zaspomínať na časy, keď na týchto tratiach ešte fungovala pravidelná osobná doprava. Súprava mimoriadneho vlaku Spoločnosti Považskej dráhy Žilina tvorená historickým motorovým vozňom M 131.1443, historickým prívesným vozňom Blm 25-09 317 a motorovým vozňom M 152.0160 budila na železničnej stanici Trenčianska Teplá veľký záujem cestujúcej verejnosti. Niet sa čomu čudovať, veď nostalgický vlak nezavíta na našu stanicu každý deň.

Prví cestujúci nastúpili do mimoriadnu vlaku už v Trenčianskej Teplej

Prví cestujúci nastúpili do motoráku už v Trenčianskej Teplej a Nemšovej. Najväčší počet ľudí však pristúpil počas 15-minútového pobytu v Borčiciach. Počas nostalgickej jazdy venovanej najmä rodinám s deťmi panovala vo vláčiku príjemná atmosféra. Cestujúci si mohli zakúpiť magnetky, hrnčeky, puzzle, či pohľadnice viažuce sa k trati Nemšová – Lednické Rovne i Trenčianskej elektrickej železnici a podporiť tak aktivity občianskeho združenia. A keďže sa táto akcia niesla v znamení blížiaceho sa medzinárodného dňa detí, deti dostali od obecného úradu sladkú odmenu v podobe Kinder čokolády. Nechýbalo však ani občerstvenie v podobe minerálky, ktoré počas teplého dňa nepochybne padlo vhod.

Mimoriadnu jazdu na Lednické Rovne si nenechalo ujsť množstvo obyvateľov Borčíc

Tridsať minútový pobyt v Lednických Rovniach bolo možné využiť na nafotenie nostalgického vlaku. Hoci táto akcia nebola určená pre širokú verejnosť, historický vlak si prišli na stanicu pozrieť aj viacerí obyvatelia obce. Popri trati zase bolo možné stretnúť niekoľko fotografov, ktorí sa snažili zachytiť najlepšie momenty z retojazdy.

Po príjazde na koncovej stanice Lednické Rovne

Nakoľko súčasťou akcie bola aj návšteva Trenčianskej elektrickej železnice, pristavili sme k nástupišťu našu električkovú súpravu 411.901-2 “Capko” + 411.903-8 “Philadelphia”. Aby bol zabezpečený prestup cestujúcich priamo na hrane, dohodli sme sa s výpravcom na pristavení mimoriadneho vlaku k 1. nástupišťu. Po krátkej jazde do depa, si účastníci akcie mohli pozrieť expozíciu cestných a koľajových vozidiel, cestné i železničné modely, dobové uniformy a staré cestovné lístky, historické rádioprijímače a ďalšie artefakty z histórie dopravy. Slova sa potom ujal riaditeľ našej neziskovej organizácie Dušan Nosál, ktorí prostredníctvom videoprojekcie oboznámil návštevníkov s históriou úzkorozchodnej trate do Trenčianskych Teplíc. A kto chcel mohol si od nás zakúpiť magnetky s motívom železničky.

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku nášho električkového depa

O 12:40 sa dvojica električiek vydala na mimoriadnu jazdu do kúpeľov, kde si účastníci akcie mohli spraviť individuálny program. Niektorí cestujúci využili voľný program na občerstvenie, iní si skrátili čas prechádzkou po centre mesta a nákupom kúpeľných oblátok. A keďže nie len oblátkami je človek sýty, cestujúci si počas jazdy električkou mohli pochuť na ovocných cukríkoch, ktoré dostali od organizátorov akcie.

Detským cestujúcim sa jazda električkou veľmi páčila

Po návrate do Trenčianskej Teplej cestujúci prestúpili do motorového vlaku, ktorí ich odviezol späť do Borčíc, kde sa táto akcia oficiálne skončila. Hoci retrojazda Borčický detský vláčik nebola určená pre širokú verejnosť, organizátori z občianskeho združenia Veterány.EU nemali problém odviesť aj náhodných záujemcov.

Mimoriadny vlak prestávkuje na odstavnej koľaji v Trenčianskej Teplej

Spojiť vláčik s električkou sa nepodarilo spojiť ani tak nám, ako členom občianskeho združenia Veterány.EU. „Je to veľmi pekný projekt, takže nás oslovili či by sa to dalo. My sme nadšení každej takejto iniciatíve, ktorá podporí nie len tú železničku, ale celkovo aj tento región. A myslím, že aj obyvatelia Borčíc, hoci sú z blízkeho okolia, možno nevedia presne o čo tu ide a priláka to zase ďalších turistov aj z okolia Trenčianskej Teplej,“ povedal pre Impulz.press riaditeľ Trenčianskej elektrickej železnice Dušan Nosál.

Našim kolegom z občianskeho združenia Veterány.EU ďakujeme za vydarenú akciu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Čačko (Impulz.press) a Matúš Vávrek
Video: Peter Čačko (Impulz.press

X