Najbližšia plánovaná jazda je 31.3.2024 – „Veľkonočná električka“     PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Pri príležitosti 100. výročia ČSD sme zorganizovali dvojicu jázd električkou do Trenčianskych Teplíc


Pri príležitosti 100. výročia ČSD sme zorganizovali dvojicu jázd električkou do Trenčianskych Teplíc

V nedeľu 28. októbra 2018 sme si pripomenuli viacero významných jubileí. Okrem 100. výročia vzniku Československej republiky to bolo aj 100. výročie vzniku Československých štátnych dráh, 130. výročie Vlárskej dráhy v úseku Uherský Brod – Trenčianska Teplá a 170. výročie železníc na Slovensku. Spoločnosť Považskej dráhy Žilina pri tejto príležitosti zorganizovala dvojicu jázd historickým motorovým vlakom na trase Trenčianska Teplá – Bylnice a späť, respektíve Trenčianska Teplá – Bylnice – Bojkovice a späť.  Do týchto osláv sa zapojila aj naša nezisková organizácia, ktorá nie len pre cestujúcich z Vlárskej dráhy vypravila historickú električku 411.903-8 „Philadelphia“ do Trenčianskych Teplíc so zastavením na všetkých nácestných zastávkach na trase. Odchody legendárnej kúpeľnej električky sme prispôsobili príchodom mimoriadneho nostalgického vlaku z Bylnice a Bojkovíc. Na dopoludňajšom spoji do kúpeľného mesta veľa cestujúcich nebolo. Viacero záujemcov o našu jazdu okrem nepriaznivého počasia pravdepodobne odradila aj skutočnosť, že pri cestovaní s električkou sa nedal stihnúť mimoriadny nostalgický vlak do Bojkovíc. A keďže návrat na Moravu bol možný iba s pravidelnými vlakmi, cestujúca verejnosť mala k dispozícii 2,5 hodiny na individuálny program v Trenčianskych Tepliciach. Na spiatočnej ceste do Trenčianskej Teplej sa už situácia zlepšila a naše služby využila aj početná skupina kúpeľných hostí z Ruska, ktorí sa zaujímali o železničku.

Atmosféra v električke počas prvej jazdy do kúpeľného mesta

Na popoludňajšom spoji do Trenčianskych Teplíc už bola električka primerane zaplnená a okrem ľudí z blízkeho okolia ju vy.užili aj návštevníci z Čiech a Moravy, ktorým sme taktiež ponúkli dostatok času na vlastný program v kúpeľnom meste. Aj napriek tomu sme však pri návrate do Trenčianskej Teplej išli takmer prázdni.

Na popoludňajšom spoji už bola električka primerane zaplnená.

Električkové depo bolo síce pre verejnosť zatvorené, no cestujúci si mali možnosť zakúpiť menšie i väčšie magnetky s motívom železničky. A keďže koniec roka sa pomaly, ale isto blíži, viacero návštevníkov sa už zaujímalo aj o naše tradičné mikulášske jazdy do odbočky Peklo, ktoré sa uskutočnia prvú decembrovú sobotu.

Záujem verejnosti bol aj o magnetky s motívom našej železničky.

Na mimoriadnych jazdách električkou v rámci 100. výročia Československa sme prepravili celkovo 108 osôb. Veríme, že sa cestujúcim táto akcia páčila a budeme radi ak využijú služby našej železničky aj nabudúce.

Autor: Jaroslav Filo

Share this post

X