PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Trojkráľová električka otvorila novú sezónu na úzkorozchodnej železnici


Trojkráľová električka otvorila novú sezónu na úzkorozchodnej železnici

“My traja králi ideme k Vám, šťastie, zdravie, vinšujeme Vám.“ Sviatočne vyzdobené električky a traja mudrci z východu, ktorí sa prišli pokloniť malému Ježiškovi. Aj takto by sa dalo charakterizovať prvé tohtoročné podujatie a otvorenie sezóny 2018 i jazdy historických električiek do Trenčianskych Teplíc, ktoré zorganizoval kolektív Trenčianskej elektrickej železnice tradične v sobotu 6. januára na sviatok Zjavenia Pána.

Vianočný advent sa pomaly končil a to bol čas na sviatočné jazdy električiek do kúpeľov. Tak ako vyvrcholenie sezóny patrí sviatku svätého Mikuláša, začiatok sezóny patrí Gašparovi, Baltazárovi a Melicharovi, ktorí každoročne navštevujú túto železničku, aby malým i veľkým cestujúcim pripomenuli význam sviatku Troch kráľov. Potešilo nás, že v túto akciu sme previezli bez mála tisíc návštevníkov.

Odchody električiek boli už tradičné,  o 13-tej, 15-tej a 17-tej hodine. Dva preplnené vozne doplnil autobus Karosa B 732, ktorý bol tak isto do posledného miesta zaplnený záujemcami o jazdy. Počas cca 20-minútovej jazdy sa návštevníci našej železničky dozvedeli nie len o pôvode Troch kráľov, ale aj o ich vzácnych daroch v podobe zlata, kadidla a myrhy a o zvykoch, ktoré sa spájajú s týmto sviatkom. „Sme na takej dlhej púti, ale sme unavení, lebo aj ťaví sú unavené, tak sme ich nechali v Trenčianskej Teplej aby sa napapali, napili vodičky. Sme sa rozhodli, že tá hviezda čo nám na oblohe ukazovala smer, nám ukazovala týmto smerom, že sa teda s vami na kúsok odvezieme a porozprávame,“ povedal Gašpar.“Traja králi, boli prví pohania, boli to mudrci a nie králi,boli prví pohania, ktorí uverili v Ježiša Krista.“ „Sme radi, že som každým rokom chodí viac a viac detí a že im takýmto spôsobom môžeme približovať túto kresťanskú tradíciu,“ povedal ďalší z mudrcov.

Aj toto dievčatko malo radosť z prítomnosti troch mudrcov z východu.

Po príchode do Trenčianskych Teplíc každý mohol využiť čas medzi odchodom ďalšej električky na individuálny program v meste a jeho okolí, alebo si pochutnať na horúcom čaji a punči, ktorý bol už tradične v cene cestovného lístka. „Je to vianočný punč, alkoholický, môj domáci recept a všetkým veľmi chutí,“ povedal pre Impulz.press Martin Bielik z TREŽ, n.o..

Pohľad na dav cestujúcich v Trenčianskych Tepliciach

Po návrate do Trenčianskej Teplej zase bolo možné navštíviť priestory nášho depa a pozrieť si expozíciu cestnej a železničnej dopravy, dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, rôznych modelov, dobových rádioprijímačov či iných artefaktov z histórie dopravy. Detských návštevníkov nepochybne zaujalo modelové koľajisko s parnými mašinkami.

Trojkráľové jazdy pozitívne ocenili nie len detí, ale aj dospelí. Väčšina z nich nám potvrdila, že na tieto akcie chodí pravidelne. Niektorí prišli z blízkeho okolia, iní napríklad až z Prešova.
„Nám sa to veľmi páči, takže chodíme každý rok. S deťmi chodíme, celá rodinka,“  povedala jedna z cestujúcich.
„Som rada, že si takto môžeme oprášiť svoje vedomosti,“ pridala sa ďalšia z mamičiek.
„Chodíme každý rok, takže podľa mňa to bude také isto ako vlani,“
 doplnilo malé dievčatko.

„Vynikajúca jazda, skvelá atmosféra, príjemní ľudia, skvelá zábava,“  povedal Roman, ktorý sa o tejto akcii dozvedel z Facebooku Trenčianskej Teplej.
„Ja sa zúčastňujem týchto električkových jázd pravidelne, robia to kamaráti. Je to parádna vec, že takto približujú ľuďom ako sa kedysi jazdilo a rôzne tieto témy električiek. Hlavne pre tých mladých a mladších je dôležité zachovanie tejto tradície. My starší si to ešte pamätáme,“ povedal pán Vladimír z Novej Dubnice.

Sviatočne vyzdobená električka opustila zastávku pod skalkou a smeruje do Trenčianskej Teplej

„Táto električka skončila svoju funkciu pravidelnej dopravy, ktorá robila dopravné spojenie medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami v roku 2011. Od tej doby funguje v prevádzke turistickej a od roku 2015 za finančnej podpory Trenčianskeho samosprávneho kraja, obce Trenčianska Teplá a oblastnej organizácie cestovného ruchu Trenčianske Teplice, môžeme organizovať takéto nostalgické jazdy ako vidíte dnes pri príležitosti Troch kráľov, alebo teda aj letnú víkendovú prevádzku, ktorú budeme v tomto roku prevádzkovať od 16.06. do 02.09.,“ povedal pre CE TV riaditeľ železničky Dušan Nosál. „Ako turistická atrakcia má táto električka veľký potenciál a sme radi, že sa teší veľkej podpore.“ „

A čím je táto trať vlastne špecifická a aké sú plány do budúcnosti? Hovorí opäť Dušan Nosál.“Táto trať električky je tým špecifická, že už od začiatku tu fungovala trakcia elektrická, to znamená, že žiadna parná trakcia, žiadne parné mašinky, len pri nejakých výročných príležitostiach sa tu prevádzkovala parná trakcia. Veríme, že sa nám turistickú prevádzku podarí obnoviť tak, že by sme možno časom už fungovali celoročne. Samozrejme budeme sa už potom musieť dohodnúť aj na nejakých iných finančných prostriedkoch. Každopádne ale vidíme, že turistický potenciál tejto železničky je veľmi veľký.“

Aktivity Trenčianskej elektrickej železnice pozitívne hodnotí aj Eva Frývaldská z oblastnej organizácie cestovného ruchu. Podľa jej slov je prevádzka železničky prínosom pre návštevníkov Trenčianskych Teplíc. Návštevníci kúpeľov sa tak môžu dostať do Trenčianskej Teplej, alebo ďalšími spojmi k Trenčianskemu hradu a opačným smerom k dubnickému kaštieľu.

Pokiaľ ste sa v januári nestihli odviezť po úzkorozchodnej trati do Trenčianskych Teplíc, nemusíte byť sklamaní. Ďalšie jazdy sa uskutočnia už v sobotu 3. februára. Deti, ktoré budú mať so sebou vysvedčenie budú v tento deň cestovať zdarma. Tešíme sa na Vás.

Reportáž v iných médiách:

 Trojkľáľové jazdy TREŽKY (CETV)
 Traja králi na koľajniciach (TV Trenčiansky zajtrajšok)
 Trojkráľová električka (TV Považie)

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Čačko – Impulz Press
Video: Impulz.press,  CETV, TV Považie a TV Raj

Share this post

X