Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

V septembri sa po roku opäť súťažilo o najlepší TREŽkársky guláš


V septembri sa po roku opäť súťažilo o najlepší TREŽkársky guláš

Súťaž vo varení gulášu, súbežné jazdy ťahačov kamiónov, či obľúbené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici.
Aj takto vyzerali prvé jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc po úspešnej letnej víkendovej prevádzke.Druhá septembrová sobota už v našom depe tradične patrí súťaži vo varení guľášu a ani tento rok tomu nebolo inak. Z pôvodných siedmych prihlásených tímov sa síce nakoniec rozhodli súťažiť iba štyri, no na hodnotení poroty sa to nejako neodzrkadlilo. Práve naopak. Porota bola aj tento krát veľmi prísna a okrem celkového vizuálneho vzhľadu hodnotila aj chuť, vôňu, konzistenciu a úpravu mäsa. Aby bol ten ktorý guláš vo finále najlepší, museli sa do jeho prípravy zapojiť všetci členovia súťažného tímu.A keď sa mäso varilo a omamná vôňa gulášu sa šírila široko-ďaleko, súťažiaci využili čas a dali si malý dezert v podobe chleba so slaninou a cibuľou, chutnou nátierkou a s malým kalíškom na povzbudenie trávenia. Lebo ako sa hovorí S prázdnym žalúdkom sa pracovať nedá. Jednotlivé tímy síce začali s prípravou guľášu zavčas rána, no zapálenie kotlíkov bolo možné až s úderom 9-tej hodiny po hlasnom trúbení električky.

Príprava gulášu je v plnom prúde.

Potom sa už začalo variť naozaj variť naplno. Šúpali sa zemiaky, krájala sa cibuľka i ostatná zeleninka a v hrnci okrem vody, soli a chutného mäsko pribúdali aj ďalšie nemenej dôležité ingrediencie. Každý súťažný tím varil podľa vlastného receptu čo sa prejavilo nie len na farbe, ale aj vôni tejto pochúťky. Návštevníci, ktorí postupne začali prichádzať do areálu depa, sa už nevedeli dočkať chvíle, kedy si budú môcť pochutnať na voňavom guláši.

Varí sa gulášik, varí…

S úderom 13-tej hodiny prišlo na rad dlho očakávané hodnotenie poroty na ktoré sa tešili nie len návštevníci depa, ale aj samotní súťažiaci.

Odovzdávanie cien víťazom.

A zatiaľ čo sa v areáli depa slávnostne vyhlasovali výsledky, dvojica električiek radu 411.9 sa pomaly vydala na prvú zo štvorice jázd do Trenčianskych Teplíc. Obe električky boli primerane zaplnené, takže s nastupovaním na nácestných zastávkach nebol žiadny problém.

Jedným zo spokojných cestujúcich bol aj tento malí psík.

Po príchode do kúpeľného mesta si cestujúci mohli spraviť program podľa svojich predstáv – vybrať sa na turistiku, poprechádzať sa po centre mesta, oddýchnuť si v kúpeľnom parku. Obyvatelia a návštevníci mesta si zase mohli spraviť výlet do Trenčianskej Teplej kde sme pre nich pripravili pestrý sprievodný program.

Kontrola cestovných lístkov.

Najväčším lákadlom bol nepochybne kotlíkový gulášik, no v ponuke bufetového menu nechýbali ani hranolky, napolitánky, vinea, pivo a kofola. K dobrému jedlu neodmysliteľne patrí aj muzika o ktorú sa po ročnej prestávke opäť postarala hudobná skupina bratov Dobiášovcov.

Do spevu a tanca hrá duo bratov Dobiášovcov

Z ďalších atrakcií môžeme spomenúť jazdy na ťahačoch kamiónov do Novej Dubnice a späť, vozenie sa na Trenčianskej miniatúrnej železnici pod vedením Petra Králika, či jazdy na koníkoch. A kto chcel, mohol si zakúpiť rôzne hračky a magnetky s motívom našej železničky.

Veľkému záujmu detských návštevníkov sa už tradične tešila aj Trenčianska miniatúrna železnica.

Záujem detí bol aj o jazdy na koni.

Nechýbala však ani individuálna prehliadka nášho depa s cestnými i koľajovými vozidlami, modelovým koľajiskom, výstavou dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, cestných i železničných modelov a starých rádioprijímačov doplnenou o ďalšie artefakty z histórie železničnej dopravy.

Dvojica parných vlakov v železničnej stanici Igráčkovo.

Ani tento krát však nechýbala ani súbežná jazda električiek, ťahačov kamiónov a autobusu za sprievodu dopravnej polície. A keďže naša Karosa B732 sa podrobuje oprave, cestujúci mali jedinečnú príležitosť odviesť sa s Karosou GT 11. Po 20-minútovej prestávke v Trenčianskych Tepliciach sme sa pomaly vydali na cestu späť do Trenčianskej Teplej. Kto si chcel ešte pochutnať na dobrom guláši však už nesmel dlho otáľať. Jednotlivé kotlíky už boli takmer prázdne a v našom bufete sa dopredávali posledné porcie. Nuž nie nadarmo sa hovorí, že kto neskoro chodí, sám sebe škodí.

Karosa GT 11 čaká na odchod do kúpeľného mesta.

Súbežná jazda do Trenčianskych Teplíc.

V podvečerných hodinách sa uskutočnili ešte dve jazdy električiek do kúpeľného mesta, ktoré dali pomyselnú bodku za hlavnou sezónou na Trenčianskej elektrickej železnici. Záujemcovia o jazdy našou električkou však nemusia byť sklamaní. Čo by to bol za koniec roka, keby na našu železničku nezavítal aj svätý Mikuláš so svojou družinou. Nezbední čerti sa aj tento raz pokúsia premeniť Trenčianske Teplice na odbočku Peklo a sám pekelník Lucifer už zaiste kuje nejaké pikle. Odvážne deti síce tvrdia, že sa čerta neboja, ale vždy to akosi dopadne inak. Nuž neostáva nám nič iné ako poslúchať. Možno nás potom Mikuláško obdarí aj nejakou tou sladkou dobrotou. Vidíme sa v sobotu 1. decembra. Tešíme sa na vás.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Peter Čačko a Dušan Nosál
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

X