Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Počas letnej víkendovej prevádzky sme odviezli 6 702 osôb


Počas letnej víkendovej prevádzky sme odviezli 6 702 osôb

V sobotu 22. júna 2019, dva týždňa po veľkolepých oslavách 110-ročnice, sme zahájili 5. ročník letnej víkendovej prevádzky, ktorá trvala až do nedele 1. septembra 2019. Miestni obyvatelia, turisti i železniční nadšenci sa tak opäť mohli komfortne odviezť z prestupného uzla v Trenčianskej Teplej do kúpeľného mesta Trenčianske Teplice a spraviť si výlet po meste a jeho okolí. Počasie bolo v tomto období veľmi rozmanité. Spočiatku bolo veľmi horúco, no ku koncu prevládali búrky s dažďom. No i napriek extrémom v počasí sa našou električkou prišlo odviesť pomerne veľké množstvo návštevníkov.

K návštevnosti prispelo aj množstvo krásnych podujatí, ktoré pripravila oblastná organizácia cestovného ruchu v Trenčianskych Tepliciach a nové vedenie kúpeľného mesta. Za všetky môžeme spomenúť napríklad Retro víkend, Festival ľudových remesiel, či populárne Teplické mechy. A kto zrovna nemal chuť na kultúru, mohol horúce dni využiť k návšteve legendárnej Zelenej žaby, dať si zmrzlinu na pešej zóne, poprechádzať sa po rozľahlom kúpeľnom parku, alebo si spraviť výlet k vyhliadke Jeleň, alebo po blízkom i vzdialenejšom okolí mesta. A kto chcel, mohol sa občerstviť v niektorom z reštauračných zariadení, alebo si kúpiť kúpeľne oblátky rôznych príchutí.

Zaujímavý kultúrny program sa počas leta konal aj v obci Trenčianska Teplá.

Posledný júlový víkend bolo možné spojiť návštevu našej železničky s mimoriadnou jazdou historickým motorovým vlakom na Lednické Rovne, ktorá sa konala pri príležitosti tradičnej diecéznej púte k svätému Joachymovi a Anne v koncovej obci Lednické Rovne. Na svoje si však prišli aj nadšenci historických vozidiel. Vďaka návšteve členov GAZ klubu bolo možné v sobotu 24. augusta 2019 v areáli nášho depa obdivovať Voľgy všetkých ročníkov a typov výroby. Pre prípadných záujemcov sme zabezpečili aj prehliadku nášho depa a nechýbal ani predaj upomienkových predmetov v podobe magnetiek s motívom železničky a knižnej publikácie Električkou ku prameňom zdravia.

Návšteva GAZ klubu spestrila tohtoročnú letnú víkendovú prevádzku.


Teší nás, že našu železničku využívajú aj kúpeľní hostia a miestni obyvatelia, ktorí ju využili nie len ako atrakciu, ale aj pri ceste k pravidelným vlakom. „Rozmýšľali sme či nepôjdeme do Teplej autobusom, ale električka je pohodlnejšia a je v nej aj viac miesta na sedenie,“ povedali jedny z kúpeľných hostí. „Odvezieme sa električkou do Trenčianskej Teplej. Vystúpime na zastávke v obci, pôjdeme na obed do neďalekej reštaurácie, dáme si zmrzlinu, prejdeme sa po obci a vrátime sa s električkou späť do Teplíc, kde bude na námestí zaujímavý program,“ prezradila nám jedna z obyvateliek mesta. „Nie sme odtiaľto. Vedeli sme, že jazdíte každý víkend, tak sme si prišli so synom spraviť výlet,“ pridal sa jednej otecko. „Škoda, že dnes jazdíte naposledy. Sme tu na pobyte a radi by sme sa s Vami ešte odviezli,“ prihovorila sa jedna z návštevníčok mesta. Našim dlhodobým zámerom je postupné predlžovanie pravidelnej dopravy. To je však závislé od finančných možností našej neziskovej organizácie.

Letnú víkendovú prevádzku si nenechali ujsť ani rodiny s deťmi.

Počas letnej víkendovej prevádzky bolo celkovo odvezených 192 vlakov a prepravených 6 702 osôb. Počas celej prevádzky sme nezaznamenali žiadnu mimoriadnu udalosť, vynechanie, alebo meškanie spoja a nedošlo ani k žiadnym technickým závadám a zlyhaniam.

Začal sa nový školský rok a letné radovánky pomaly vystriedali rôzne hodové slávnosti, ku ktorým sa už tradične pridáva aj naša nezisková organizácia. Tradičnou súťažou vo varení gulášu totiž končíme sezónu na úzkorozchodnej železničke. je to zároveň posledná príležitosť pre tých, ktorí sa s nami nestihli odviesť počas prázdnin. Počasie nám aj tentokrát prialo a záujem návštevníkov bol pomerne veľký. Ale to už je na samostatnú reportáž.

Súprava električiek 411.9 v Trenčianskych Tepliciach.

Na záver tohto článku by sme radi vyzdvihli vynikajúcu spoluprácu pani primátorky, pracovníkov mestského úradu, mestskej polícii, oblastnej organizácii cestovného ruchu v Trenčianskych Tepliciach a kolektívu pracovníkov Trenčianskeho samosprávneho kraja s našou organizáciou. Zostáva len veriť, že aj vďaka podpore Trenčianskeho samosprávneho kraja budeme v prevádzkovaní Trenčianskej elektrickej železnice pokračovať, zveľaďovať ju a pre jej jedinečnosť ju uchováme pre budúce generácie.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Dušan Nosál
Video: Impulz.press (Peter Čačko)

X