Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Trojkráľová električka s rekordnou návštevnosťou


Trojkráľová električka s rekordnou návštevnosťou

V pondelok 6. Januára 2020 na našu železničku zavítali traja mudrci z Východu, aby sa poklonili malému Ježiškovi. A keďže vianočné prázdniny sa pomaly chýlili k svojmu záveru, bol to ideálny čas na jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc. A ak k tomu pridáme aj pekné počasie, o návštevníkov rozhodne nebola núdza.

Prvý odchod električiek do kúpeľného mesta bol už tradične o 13:00. Už na tomto spoji záujem cestujúcich prevyšoval kapacitné možnosti našich električiek. Kto neprišiel na železničnú stanicu v dostatočnom predstihu totiž riskoval, že sa mu už neujde voľné miesto na sedenie, alebo že sa do električky vôbec nedostane.

Aj tento krát sme sa ale na nápor cestujúcich pripravili a do Trenčianskych Teplíc sme súbežne s električkou vypravili aj našu starú dobrú Karosu B 732.

Karosa B 732 tesne pred odchodom na železničnú stanicu.

Hovorí sa, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a inak tomu nebolo ani v prípade troch kráľov – Gašpara, Baltazára a Melichara, ktorý sa s nami rozhodli cestovať do kúpeľov, aby cestujúcej verejnosti pripomenuli históriu sviatku „Zjavenia Pána“. Každý z nich si navyše so sebou doniesol aj malý darček v podobe zlata, kadidla a myrhy.

Traja králi sa na časti svojej cesty odviezli aj električkou TREŽ.

Počas jazdy električiek sa Traja králi pýtali detí odkiaľ pochádzajú, čo je cieľom ich cesty a aké dary so sebou nesú a aké znamenia ich na ceste sprevádzajú. Kto náhodou nevedel správne odpovede, tomu ochotne našepkali.

Traja králi sa našich cestujúcich pýtali kto sú, odkiaľ pochádzajú, kam idú a aké dary so sebou nesú.

Po príchode do Trenčianskych Teplíc si každý návštevník mohol vytvoriť individuálny program. Tí, čo sa rozhodli ostať na stanici, si mohli pochutnať na horúcom čaji a punči, ktorý bol už tradične v cene cestovného lístka. A kto chcel, mohol sa vyfotografovať aj s našou trojkráľovou družinou.

Na stanici v Trenčianskych Tepliciach si bolo možné pochutnať aj na horúcom čaji a punči.

Po návrate do Trenčianskej Teplej si návštevníci mohli pozrieť naše električkové depo s expozíciou historických cestných i koľajových vozidiel, dobových uniforiem, cestných i železničných modelov, modelovým koľajiskom, starých rádioprijímačov a ďalších artefaktov z histórie dopravy.

Veľký záujem návštevníkov bol aj o prehliadku električkového depa.

Z malého modelové koľajiska sa počas Vianoc vytratili čerti a útulná stanička zmenila názov na Betlehem. V blízkosti malebnej staničky sa nachádzali jasličky so svätou rodinou a tak bol jej nový názov viac ako príznačný.

Detailný záber na betlehémsku stanicu.

Veľký záujem návštevníkov bol aj o ďalšie dve jazdy do kúpeľného mesta. Každý z návštevníkov by nepochybne najradšej cestoval s električkou, no súprava dvoch električiek sa žiaľ nafúknuť nedá. Kto sa teda už nezmestil do električky, mohol nastúpiť do autobusu. No aj v ňom sa miesta na sedenie rýchlo zaplnili. Kto dobehol na stanicu pár minút pred odchodom, mohol sa uspokojiť iba s miestom na státie.

Nie len v električkách, ale aj v autobuse by ste voľné miesta na sedenie hľadali márne.

A keď zapadlo slniečko, naša vysvietená súprava historických električiek vynikla v pnej kráse. Nemožno sa preto čudovať, že si ju fotilo množstvo obyvateľov i návštevníkov mesta.

Detailný pohľad na vyzdobenú a vysvietenú električku.

O tom, že o trojkráľové jazdy do Trenčianskych Teplíc bol obrovský záujem verejnosti, svedčí aj celkový počet predaných cestovných lístkov. Zatiaľ čo v minulom roku sme počas tejto akcie prepravili 688 cestujúcich, v tomto roku to bolo rekordných 1 121 cestujúcich.

Spokojní cestujúci…

Aj na základe tejto štatistiky môžeme povedať, že naši návštevníci boli z týmto podujatím veľmi spokojní. A ako túto akciu hodnotí riaditeľ neziskovej organizácie Dušan Nosál? „Chcel by som sa poďakovať našim návštevníkom za ich priazeň a dnešnú účasť, personálu TREŽ za profesionálny a oddaný prístup, mestu Trenčianske Teplice za poskytnutie mestskej polície počas podujatia, náčelníkovi mestskej polície a službukonajúcim policajtom za skvelú a príkladnú pomoc pri organizovaní dopravy, aby sme bezpečne a načas mohli doviezť našich návštevníkov na železničnú stanicu v Trenčianskych Tepliciach, animátorom za stvárnenie postáv troch kráľov a predstaviteľom internetového portálu Impulz.press za vynikajúcu propagáciu, ktorá priniesla krásny výsledok v návštevnosti dnešného podujatia. TREŽ, n.o. dnes odštartovala sezónu v roku 2020 a tešíme sa na pokračovanie v spolupráci a podpore Trenčianskeho samosprávneho kraja, OOCR Trenčianske Teplice a obce Trenčianska Teplá.“

Ďalšie jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc sa uskutočnia v sobotu 1. februára 2020 ako odmena za polročné vysvedčenie. Deti, ktoré budú mať so sebou vysvedčenie, budú cestovať zdarma. Tešíme sa na Vás.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko; Impulz.press

X