Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Zahájili sme letnú prevádzku električky do Trenčianskych Teplíc


Zahájili sme letnú prevádzku električky do Trenčianskych Teplíc

Priaznivci Trenčianskej elektrickej železnice sa konečne dočkali. Uplynulý víkend 5. a 6. júna 2021 sme zahájili letnú prevádzku električky do Trenčianskych Teplíc. Prvý spoj z Trenčianskej Teplej vyrazil v sobotu o 10:30 s čakaním na zmeškaný rýchlik od Žiliny a to mimoriadnou, symbolickou, slávnostnou výpravou. Na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach nás už čakala primátorka Zuzana Farajková Ďurmeková, aby vo svojom kúpeľnom meste slávnostne privítala prvých cestujúcich v tomto roku. Jazdy električkou neboli lákadlom len pre miestnych obyvateľov, ale aj pre ľudí z blízkeho i vzdialenejšieho okolia, ktorí sa rozhodli stráviť deň v Trenčianskych Tepliciach.

Slávnostné vypravenie prvého spoja do Trenčianskych Teplíc

Niekto sa vybral na individuálnu turistiku po okolí železničky, ďalší navštívil svojich známych a našli sa aj takí, ktorí ostali priamo v meste, aby si v rámci promenádneho koncertu vychutnali vystúpenie akordeónového súboru DuaVente, ktorý zahral známe domáce aj zahraničné melódie. Teší nás, že našu električku využili aj kúpeľní hostia, ktorí pricestovali do tohto mesta za účelom oddychu a rekreácie.

Po príchode do kúpeľného mesta

V popoludňajších hodinách si bolo možné pozrieť dopravnú expozíciu v našom depe. K novým prírastkom historických vozidiel patrí prímestský autobus C 954E, ktorý ešte prednedávnom využívala SAD Ilava, osobný automobil VAZ 2104 VB, či historický traktor Zetor 25K. Návštevníci tu mohli vzhliadnuť aj automobily Škoda 105L, Fiat 126P a 128A, historické bicykle i motocykle. Záujem verejnosti bol aj o výstavu dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, cestných i železničných modelov a ďalších artefaktov z histórie dopravy.

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku dopravnej expozície v električkovom depe

Aj počas nedele sa električka tešila značnému záujmu verejnosti. Najvyťaženejšie spoje boli o 14-tej a 16-tej z Trenčianskej Teplej, resp. o 17-tej z Trenčianskych Teplíc, no aj dopoludnia bola dvojica električiek primerane zaplnená. Za prvý víkend sme našimi električkami previezli 638 osôb.

Na popoludňajšom spoji do Trenčianskych Teplíc

A ako tieto jazdy hodnotia naši návštevníci? „Dnes sa vezieme prvý krát a je to úžasné. Radi sa prídeme odviezť aj nabudúce,“ pochvaľovala si staršia pani. „Som rád, že sa to obnovilo. Je to taká atrakcia ako v minulosti,“ doplnil ďalší cestujúci. „My chodievame pravidelne na každú jazdu a máme doma už všetky magnetky, ktoré boli doteraz vydané. Električka nám už veľmi chýbala a tak sme išli hneď na prvú jazdu,“ priblížila jedna z obyvateliek kúpeľného mesta. Z jazdy električky mali nepochybne radosť aj tí najmenší cestujúci, ktorí chcú aj nabudúce cestovať do kúpeľov radšej električkou, ako autom.

Medzi spokojnými cestujúcimi nechýbali ani štvornohí miláčikovia

Letná víkendová prevádzka, ktorú realizujeme s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja, oblastnej organizácie cestovného ruchu Trenčianske Teplice a obce Trenčianska Teplá, v tomto roku potrvá až do nedele 26. septembra 2021. Štyri páry spojov pohodlne prepravia aj väčšiu batožinu, bicykel, či detský kočík a v prípade potreby počkáme pár minút aj na zmeškaný vlak. Okrem samotnej jazdy električkou môžete absolvovať aj prehliadku nášho depa, ktoré je otvorené od 14:50 do 15:50 a od 17:00 do 18:15. V rámci letných jázd pre vás pripravujeme aj obľúbenú svätofloriánsku električku. O presnom termíne a programe podujatia vás budeme včas informovať.

„Ďakujem celému kolektívu našich dobrovoľníkov za to, že sú ochotní z toho voľného času a rodiny ubrať a venovať ho tejto električke a ľuďom,“ dodáva riaditeľ neziskovej organizácie Dušan Nosál.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Peter Čačko a Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko; Impuls.press

X