Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Trenčianska elektrická železnica začala novú sezónu roku 2024 „Trojkráľovou jazdou električky“


Trenčianska elektrická železnica začala novú sezónu roku 2024 „Trojkráľovou jazdou električky“

Trenčianska elektrická železnica n. o. (TREŽ) začala novú sezónu príležitostných jázd v roku 2024. Prvou jazdou v novom roku bola tzv. „Trojkráľová jazda električky“, samozrejme tradične aj s animátormi. Vo sviatočný deň si napriek nepriaznivému počasiu našiel cestu k železnici nemalý počet návštevníkov.

Počas troch tematicky rovnakých obojsmerných jázd v tomto dni sa Trenčianskou elektrickou železnicou odviezlo viac ako 700 návštevníkov, čo potešilo aj organizátorov. Nepriaznivé počasie tak priaznivcov električky neodradilo a odštartovali tak spolu už dvanástu sezónu jázd.

Riaditeľ Trež Dušan Nosál neskrýval spokojnosť a poďakoval všetkým podporovateľom električky: “Chcem sa poďakovať všetkým návštevníkom za účasť dnes, ale aj v minulom roku. Podobne tak sponzorom, personálu električky, spolupracovníkom na dráhe, skrátka každému, kto pomohol „električke“. Teším sa na spoluprácu aj v tomto roku a verím, že sa opäť všetko podarí obnoviť a budeme pokračovať so všetkými spolupracovníkmi tak, ako doposiaľ. ” TREŽ, n. o. dnes odštartovala sezónu v roku 2024 a už sa nadšenci tešia na pokračovanie v spolupráci s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja, obce Trenčianska Teplá a Mesta Trenčianske Teplice prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trenčianske Teplice. Najbližšia bude tzv. Veľkonočná jazda obľúbeného elektrického vláčika.

Traja králi je označenie mudrcov označených v Evanjeliu podľa Matúša. Boli to prví pohania, ktorí uverili v Ježiša. Ich počet ani mená nie sú v Biblii zaznamenané. Ich počet bol stanovený podľa troch darov, ktoré sú uvedené v Biblii. Neskôr sa na kresťanskom Západe objavujú aj ich mená: Gašpar, Melichar a Baltazár a začali sa označovať za kráľov. V rímskokatolíckej cirkvi sa ich sviatok slávi 6. januára v rámci sviatku Zjavenia Pána. Počas tohto sviatku sa posväcujú domy, pričom nad dvere kňaz píše podľa aktuálneho roku výraz v tvare 20-C+M+B-24 (Christus mansionem benedicat – Kristus nech žehná tento dom). Toto sa však často chybne vysvetľuje ako 20-G+M+B-24 podľa začiatočných písmen údajných mien troch kráľov.

X