PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Spoločné stretnutie veteránov a bývalých pracovníkov TREŽ


Spoločné stretnutie veteránov a bývalých pracovníkov TREŽ

Trenčianska elektrická železnica využila prestávku vo svojich pravidelných nostalgických jazdách určených širokej verejnosti a vo svojom depe zorganizovala veľmi vzácne spoločné stretnutie tých, ktorí boli súčasťou tejto unikátnej železničky či už ako „motorvodiči“ (neskôr rušňovodiči), pracovníci dielne, dielmajstri, strojmajstri, vedúci opráv, prednostvovia depa a železničnej stanice. A tak v sobotu 11.marca 2017 „vyrazila“ pri tejto vzácnej príležitosti električka na úzkorozchodnú trať Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice. Tento krát mala jazda nostalgický charakter pre tých, ktorí svojou prácou zanechali tento unikátny technický skvost pre budúce pokolenia a od ktorých sme prevzali pomyselnú štafetu v zachovaní a zveľaďovaní tejto železničky pre budúce generácie.

Celá „akcia“ sa začala spoločným stretnutím pozvaných účastníkov v hale električkového depa, kde si naši veteráni pozreli našu mini expozíciu a výstavku vozidiel. Zároveň sa hneď rozbehla odborná diskusia o údržbe a prevádzkovaní vozidiel. Starší účastníci si zaspomínali na svoje mladé roky života a upútali ich staré skútre, na ktorých chodievali do práce i na zábavy.

Prehliadka električkového depa

Presne o 14:30 v depe všetci nastúpili do pripravených električiek a električky sa vydali na jazdu do Trenčianskych Teplíc. Najmä na tvárach starších účastníkov bolo vidieť nadšenie a spokojnosť. Mnoho z nich spomínalo na svoje zážitky a spomienky zo služby na tejto trati. Ten kto nebol „motorizovaný“ nepohrdol kalíškom dobrej domácej slivovičky do dobrej nálady. V stanici Trenčianske Teplice sme si pri električke urobili spoločnú fotografiu, ktorá bude vzácnou spomienkou na toto spoločné podujatie. Potom sa električky vydali na spiatočnú cestu do električkového depa v Trenčianskej Teplej, kde bolo pre našich „veteránov“ pripravené posedenie s pohostením a výborným gulášom.

Spoločné foto účastníkov stretnutia

Účastníkov stretnutia na úvod privítal riaditeľ Trenčianskej elektrickej železnice Dušan Nosál, ktorý sa poďakoval sa za hojnú účasť a povedal o činnosti neziskovej organizácie od zastavenia pravidelnej dopravy na tejto železničke. Zároveň ich oboznámil s problémami, ktoré boli v počiatkoch vzniku neziskovej organizácie, vyhodnotil a odprezentoval štatistiku návštevnosti podujatí aj pravidelnej letnej prevádzky a hovoril o zámeroch a víziách vylepšovania služieb Trenčianskej elektrickej železnice.

Privítanie účastníkov

Nasledovala voľná debata účastníkov s premeitaním starých fotografií pri ktorých sme si spoločne zaspomínali na tých, ktorí sa už s nami nemôžu stretnúť. Pozrieť si bolo možné aj zostrih fotografii z činnosti, podujatí a brigád neziskovej organizácie.

Premietanie prezentácie o činnosti neziskovky

A čo bolo účelom tohto stretnutia? Hovorí riaditeľ našej neziskovky Dušan Nosál: „Stretnutie podobného charakteru nebolo na TREŽ prvé. Pravdou je, že naposledy sme sa stretli v roku 2014 a v tomto roku sme sa rozhodli zorganizovať stretnutie v širšom okruhu a tak sme dali dohromady celkom slušnú skupinku ľudí. Mňa osobne veľmi potešila účasť tých najstarších pánov, ktorí sú na historických fotografiách ešte pri starých typoch vozidiel a ktorý majú vek cez 80 rokov. Napriek svojmu vysokému veku nezaváhali a prišli na spoločné stretnutie plní elánu a energie. Bola z nich cítiť dobrá nálada, šťastie a radosť, čo nás veľmi povzbudilo. Veľmi poteší slovo uznania a pochvala za vykonanú prácu od ľudí, ktorí problematiku tejto železničky poznajú naozaj dopodrobna. Ale vážim si aj slová uznania a podpory od mladších účastníkov. Pospomínalo sa to dobré, veselé zážitky, ale aj krušné chvíle. Na tých pár hodín akoby čas nehral rolu a vek účastníkov nebol podstatný. Celé stretnutie podľa môjho názoru bolo veľmi príjemné, plodné, bolo nám cťou ho zorganizovať a určite budeme v takýchto stretnutiach  pokračovať. Verím, že sa aj na budúce všetci stretneme v plnom zdraví a sile“.

Share this post

X