Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Mikulášska električka sa opätovne tešila veľkému záujmu návštevníkov


Mikulášska električka sa opätovne tešila veľkému záujmu návštevníkov

Tak sme sa konečne dočkali. Po dvoch rokoch prísnych pandemických opatrení, ktoré najmä v zimnom období neumožňovali konanie hromadných podujatí, sme opätovne zorganizovali obľúbenú Mikulášsku električku. Nuž a ako to už býva zvykom, prípravy na túto akciu sa začali s dostatočným časovým predstihom. Chystali sa balíčky pre deti, zdobili sa električky i autobus.

Prvú decembrovú sobotu bolo v Trenčianskom kraji zase neobyčajne rušno. Opustená „železničná“ stanica v Trenčianskych Tepliciach sa pomaly menila na odbočku Peklo. Už je to raz tak, že neposlušní čerti v tomto období spravia vždy nejakú lotrovinu, aby sa zmocnili sladkých dobrôt určených pre deti. Posledné dva roky však boli pre nich veľkým utrpením, lebo deti sa z objektívnych dôvodov s Mikulášom stretnúť nemohli. O to viac sa preto neposlušní čerti snažili dostať k vysnívaným pochúťkam. Ale veď nepredbiehajme.

Zatiaľ čo sa mnohé rodiny ešte len chystali na našu poslednú tohtoročnú akciu, personál TREŽ, n. o. bol už od skorého rána v plnej zbroji. Varil sa čaj i punč pre návštevníkov, pripravovalo sa občerstvenie pre personál a naši animátori si vymieňali posledné inštrukcie. V pohotovosti bola aj moja maličkosť s fotoaparátom v ruke, ktorej úlohou bola zmapovať toto podujatie do najmenších detailov. No pri každej akcií nám radi pomôžu aj verejnosti dobre známy Impulzáci.

Príprava ovocného punču a čaju je v plnom prúde

Ešte posledné prípravy a…. Kde sa vzali, tu sa vzali, cestujúci na prvom nástupišti pred električkami stáli. Na nič veru nečakali a do posledného miesta ich razom zaplnili. A komu by už v električke bolo veľmi tesno, mohol si bez problémov nastúpiť do posilového autobusu.

Čakanie na odchod do odbočky Peklo (Trenčianske Teplice)

Prví nedočkavci však neboli len v Trenčianskej Teplej, ale aj na zastávke Kaňová, či v samotných Trenčianskych Tepliciach, kde netrpezlivo očakávali príchod prvého električkového spoja a samotného Mikuláša.

Na prvý mikulášsky spoj netrpezlivo čakala aj táto mladá mamička s dievčatkom

Ale pozor. Uvedomujú si detskí návštevníci aké nástrahy od nezbedných čertov na nich v kúpeľnom meste môžu čakať? Alebo sa spoliehajú na to, že Mikuláš so svojou družinou majú nejaký tajný plán a v správnom čase opäť prejdú čertom cez rozum? Vážení čitatelia, nikam neodchádzajte, bude to napínavé až do samého konca. O necelých 20 minút sme v cieli našej jazdy.

Na Kaňovej k nám pristúpili ďalší cestujúci

Čím bližšie sme však boli pri odbočke Peklo, tým väčšia neistota bola v radoch detských návštevníkov. Tak ako to teda je? Existujú tí čerti, alebo neexistujú? Prichádzame do koncovej stanice v Trenčianskych Tepliciach. Oheň v plechových nádobách veselo horel a Mikuláš s mladými a šarmantnými anjelikmi už netrpezlivo očakával prvých návštevníkov.

Súprava električiek EMU 46.1 vchádza do odbočky Peklo

Po krátkom príhovore svätého Mikuláša nastala tá dlho očakávaná chvíľa – rozdávanie balíčkov. Malo to ísť podľa plánu: jedno z detí otvorí čarovnú truhlicu a Mikuláš so svojimi pomocníkmi z nej všetkých obdarí menšou odmenou. Lenže čo Mikuláš nechcel, truhlica bola úplne prázdna. Nachádzal sa v nej len papier s gramaticky chybným odkazom „Pernýčky máme MI. Podpis: Čerti“ Čertiská si síce do určitej mieri môžu robiť čo chcú, ale poslušné deti nám za žiadnych okolností okrádať nebudú. Aj preto ich začal Mikuláš okamžite vypočúvať. A ako to dopadlo? Jeden mal na puse zvyšky fondánu, druhý na labe omrvinky z medovníkov a ďalší ich mal plné brucho. Naozaj ale boli všetky mikulášske balíčky zjedené? Nie. Uriáš ich všetky nenápadne napchal do jedného vreca, schoval sa za našu Karosu a potajomky ich začal vyjedať. Dušan Nosál, riaditeľ našej organizácie, ho našťastie odhalil včas a tak nikto z detí neodišiel domov s prázdnymi rukami. Nuž a čerti sú zase zavretí v našej kotolni.

Vďaka pomoci Dušana Nosála nakoniec deti o svoje balíčky neprišli

A keďže do spiatočného odchodu našich vozidiel bolo času dosť, malí i veľkí návštevníci sa nadšene fotili s Mikulášom, anjelmi a čertami. Ale pozor: Zatiaľ čo Mikuláš rozdával deťom okrem balíčkov aj cukríky, prešibaní čerti im dávali obyčajné kamene. Toľká opovážlivosť!

Spoločná fotka s Mikulášom a jeho družinou

Veľkému záujmu návštevníkov sa tešilo aj modelové koľajisko so stanicou Peklo, na ktorej si svorne nažíval Mikuláš so svojou družinou.

Záujem návštevníkov bol aj o modelové koľajisko so zasneženou krajinou a stanicou Peklo

Nuž a ako to už pri našich zimných akciách býva zvykom, o pohodlie návštevníkov bolo postarané aj formou horúceho čaju a lahodného punču.

Hmm, ten horúci čaj je fakt dobrý

Ba našli sa aj takí, ktorí využili čas na prechádzku po kúpeľnom meste a kúpou tradičných kúpeľných oplátok.

Neboj sa mami. Toto je už naozaj posledná… Krabica je už úplne prázdna 😀

Záujem cestujúcich bol aj o spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej. Niektoré deti si nechali mikulášsky balíček až na domov, iné sa doň s chuťou pustili už v električke, či autobuse. Aspoň, že nie všetko v ňom bolo na zjedenie.

Ďakujem vám za pekného Mikuláša

No schválne. Ako by ste reagovali keby sa u vás objavil rovnaký čert, ako za oknom našej električky. Dali by ste mu sladkú odmenu, alebo radšej vrece uhlia a zemiakov?

Nezbední čerti si počas tejto akcie nepochybne prišli na svoje

Najväčším zážitkom bola nepochybne posledná jazda do odbočky Peklo, v ktorej v tomto čase vládla naozaj mrazivá atmosféra. Celá stanica sa totiž ponorila do tmy tmúcej, horeli koľajnice a z tajomných zákutí sa ozýval prenikavý smiech čertov. Je síce pravda, že na tejto jazde sa zúčastnili najmä najstaršie deti, no ani tie neboli úplne najodvážnejšie. Nuž, tak čo deti. Ako to je s tými čertiskami. Existujú, či neexistujú?

V odbočke Peklo vo večerných hodinách doslova a do písmena horeli koľajnice

Čas plynul ako voda a posledný električkový i autobusový spoj sa v sprievode svetlíc vydal na spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej. Ešte záverečná fotka s Mikulášskou družinou a hor sa domov, do svojich príbytkov.

Mikuláš a jeho družina sa lúči s cestujúcimi

Uf, uf. Bolo to náročné, ale zvládli sme to. Počas akcie sme celkovo odviezli takmer 1 250 cestujúcich. Električkové depo bolo síce počas tohto podujatia zatvorené, no na spokojnosti návštevníkov sa to vôbec neprejavilo.

Veľkolepá rozlúčka s električkou a odbočkou Peklo

Práve naopak. Každý z nich sa vracal domov s množstvom pekných zážitkov a fotografií. Deti si vo svojich balíčkoch našli nie len sladký medovník v tvare električky, cukríky a oriešky, ale aj peknú mikulášsku magnetku.

Krabica plná mikulášskych balíčkov

A ako to vidia samotní cestujúci? „Je to veľmi pekná akcia. Každoročne sem chodíme na Mikuláša a vždy odtiaľto odchádzame s príjemnými spomienkami. Už teraz sa tešíme na trojkráľové jazdy, ktoré sú pre deti tak isto veľmi edukatívne.“

„Sme milo prekvapení, koľko ľudí prišlo na túto akciu. Ten nápad s Karosou ako posilovou dopravou je fakt super. Cestou do Trenčianskych Teplíc sme sa síce museli odviezť v autobuse, no na spiatočnej ceste sa nám nakoniec podarilo nájsť voľné miesto v električke. Je vidno, že na príprave tejto akcie ste si dali naozaj poriadne záležať. Už teraz sa tešíme na ďalšie podujatia pre verejnosť.“

Aj tieto cestujúce odchádzali domov s peknými zážitkami

„Mikulášska električka bola fakt super. Sme veľmi radi, že sme sa mohli odfotiť s Mikulášom a jeho družinou. Čerti síce zase raz neposlúchali, ale bez nich by to rozhodne nebolo ono. Vďaka za príjemne strávené popoludnie a neopakovateľnú atmosféru, ktorá býva na vašich podujatiach.“

„Na toto podujatie sme prišli z Bratislavy a veľmi sa nám to páčilo. Stretli sme tu svojich známych, dali si horúci čaj a punč, deti dostali mikulášsky balíček a ideme domov. Keďže do odchodu vlaku máme ešte čas, spravíme si prechádzku po Trenčianskej Teplej. Električkové depo sme síce nevideli, no aspoň budeme mať dôvod navštíviť vás znova, či už pri nejakej akcií, alebo pri letnej turistickej premávke.“

Spokojní návštevníci z Bratislavy

„Pocity sú veľmi dobré, lebo veľmi dobré dopadla táto Mikulášska električka. Mali sme veľké obavy, lebo nám začal chorieť personál, takže bol problém obsadiť pozície. Ale ako vidíte, všetko sa nakoniec podarilo. Ľudia boli spokojní, návštevnosť tak ako vždy, nie je si viac čo priať. Pri realizácii tejto akcie, ktorej príprava trvala viac ako dva týždne a dnes nám pomohlo 12 – 13 pomocníkov,“ zhodnotil riaditeľ našej organizácie Dušan Nosál.

Spoločná foto s celou mikulášskou družinou

Na záver tohto článku ďakujeme všetkým našim partnerom a dobrovoľníkom vďaka ktorým sme mohli zorganizovať všetky tohtoročné podujatia. Naše poďakovanie patrí aj našim priaznivcom a návštevníkom, ktorí v uplynulom roku využili služby Trenčianskej elektrickej železnice.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko (Impulz.press)
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

Prípravy na podujatie

Priebeh podujatia

X