Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Mimoriadna udalosť na TREŽ


Mimoriadna udalosť na TREŽ

Absolútne prvý krát od skončenia pravidelnej prevádzky na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, teda od 1.1.2012 došlo pod novým prevádzkovateľom dopravy na dráhe TREŽ, n.o. k mimoriadnej udalosti. Stalo sa tak na poslednej dvojici vlakov počas podujatia TREŽ, n.o. „Električkou na súťaž vo varení guláša“ v sobotu 10. septembra 2016, kedy došlo na nechránenom železničnom priecestí v km 4,263 v blízkosti zastávky Trenčianske Teplice sídlisko smerom do Trenčianskych Teplíc k menšej nehode kategórie „B 3 – zrážka železničného vozidla s užívateľmi priecestí“ /podľa predpisu ŽSR Z17/ o 18:13 hod.

Skoro 83 ročná vodička osobného motorového vozidla prichádzajúca smerom od sídliska v Trenčianskych Tepliciach, teda z pravej strany v smere jazdy vlaku, nereagovala na zapnutý žltý maják vlaku, ani na návesť „Pozor“ dávanú húkačkou vlaku a ustálenou rýchlosťou vošla do jazdnej dráhy už rýchločinne brzdiaceho vlaku. Žiaľ ani rýchločinné brzdenie vlaku nezabránilo zrážke a vlak /“električka“/ zachytil prednou časťou ľavé zadné dvere automobilu. Následne došlo k odsunutiu osobného motorového vozidla z priecestia na ľavú stranu v smere chodu vlaku. Šťastím v nešťastí bolo, že k zrážke došlo v nízkej rýchlosti vlaku cca 10km/h /keďže toto priecestie je možné prechádzať traťovou rýchlosťou 30km/h/ a zrážkou neboli zasiahnuté dvere vodičky osobného automobilu. Celý incident si vyžiadal len ľahké poranenie vodičky auta a na oboch vozidlách vznikla hmotná škoda. Na osobnom automobile bola poškodená ľavá časť od predných dverí až po koniec vozidla a na historickej električke došlo k poškodeniu spriahadlového ústrojenstva a ľavej prednej časti vozidla. Vo vlaku sa našťastie nikto nezranil a našich cestujúcich sme do cieľa cesty /rovnako aj posledný spoj do Trenčianskej Teplej/ operatívne dopravili náhradnou autobusovou dopravou – našou Karosou 732.

Nakoľko vláčik, alebo ak chcete „električka“ je už staršia „dáma“, k oprave bolo treba pristupovať citlivo a opatrne, aby sa vozidlo uchovalo aj pre budúce generácie v čo najlepšom stave. Problémom sú hlavne nedostupné náhradné diely, ktoré sa už nevyrábajú a materiály z ktorých je vozidlo zhotovené. Ku dňu 30.9.2016 bola oprava „električky“ 411 903-8 definitívne ukončená a „električka“ sa vrátila medzi plne prevádzky schopné vozidlá.

Šťastím bolo, že vodič vlaku včas reagoval na vzniknutú prekážku. Jednalo sa o prvú a dúfame, že aj poslednú zrážku „električky“ a cestného motorového vozidla. Veríme, že železnička bude naďalej robiť radosť širokej verejnosti od priaznivcov až po návštevníkov kúpeľného mesta. Apelujeme na vodičov, ale aj chodcov a cyklistov, k zvýšenej pozornosti pri prechádzaní cez nechránené priecestia, aby tak nedochádzalo k zbytočným stretom, poraneniam a škodám. Nech jazdy električky prinášajú radosť pre širokú verejnosť a príjemnú atmosféru v regióne kúpeľníctva.

Prikladáme zopár fotografií z poškodenia a opravy električky.

Dušan Nosál

 

X