Obraciame sa na Vás s prosbou o podporu formou poukázania vašich 2% daní. Tak ako sa v reálnom živote každého z nás premietli zvýšené ceny materiálu a energií, rovnako tento trend trápi aj Trenčiansku elektrickú železničku. Ak by ste sa rozhodli podporiť našu činnosť poukázaním svojich 2% z Vašich daní, veľmi nás potešíte a pomôžete nám toto ťažké obdobie prekonať. Potrebné editovateľné tlačivá nájdete na tejto stránke pod týmto oznamom v záložke 2%.    Vopred Vám veľmi pekne ďakujeme.    Už teraz sa tešíme na ďalšie konané podujatie a o termíne jeho konania vás budeme včas informovať.

Mimoriadna udalosť na TREŽ


Mimoriadna udalosť na TREŽ

Absolútne prvý krát od skončenia pravidelnej prevádzky na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, teda od 1.1.2012 došlo pod novým prevádzkovateľom dopravy na dráhe TREŽ, n.o. k mimoriadnej udalosti. Stalo sa tak na poslednej dvojici vlakov počas podujatia TREŽ, n.o. „Električkou na súťaž vo varení guláša“ v sobotu 10. septembra 2016, kedy došlo na nechránenom železničnom priecestí v km 4,263 v blízkosti zastávky  Trenčianske Teplice sídlisko smerom do Trenčianskych Teplíc k menšej nehode kategórie „B 3 – zrážka železničného vozidla s užívateľmi priecestí“ /podľa predpisu ŽSR Z17/ o 18:13 hod.

Skoro 83 ročná vodička osobného motorového vozidla prichádzajúca smerom od sídliska v Trenčianskych Tepliciach, teda z pravej strany v smere jazdy vlaku, nereagovala na zapnutý žltý maják vlaku, ani na návesť „Pozor“ dávanú húkačkou vlaku a ustálenou rýchlosťou vošla do jazdnej dráhy už rýchločinne brzdiaceho vlaku. Žiaľ ani rýchločinné brzdenie vlaku nezabránilo zrážke a vlak /“električka“/ zachytil prednou časťou ľavé zadné dvere automobilu. Následne došlo k odsunutiu osobného motorového vozidla z priecestia na ľavú stranu v smere chodu vlaku. Šťastím v nešťastí bolo, že k zrážke došlo v nízkej rýchlosti vlaku cca 10km/h /keďže toto priecestie je možné prechádzať traťovou rýchlosťou 30km/h/ a zrážkou neboli zasiahnuté dvere vodičky osobného automobilu. Celý incident si vyžiadal len ľahké poranenie vodičky auta a na oboch vozidlách vznikla hmotná škoda. Na osobnom automobile bola poškodená ľavá časť od predných dverí až po koniec vozidla a na historickej električke došlo k poškodeniu spriahadlového ústrojenstva a ľavej prednej časti vozidla. Vo vlaku sa našťastie nikto nezranil a našich cestujúcich sme do cieľa cesty  /rovnako aj posledný spoj do Trenčianskej Teplej/ operatívne dopravili náhradnou autobusovou dopravou – našou Karosou 732.

Nakoľko vláčik, alebo ak chcete „električka“ je už staršia „dáma“, k oprave bolo treba pristupovať citlivo a opatrne, aby sa vozidlo uchovalo aj pre budúce generácie v čo najlepšom stave. Problémom sú hlavne nedostupné náhradné diely, ktoré sa už nevyrábajú a materiály z ktorých je vozidlo zhotovené. Ku dňu 30.9.2016 bola oprava „električky“ 411 903-8 definitívne ukončená a „električka“ sa vrátila medzi plne prevádzky schopné vozidlá.

Šťastím bolo, že vodič vlaku včas reagoval na vzniknutú prekážku. Jednalo sa o prvú a dúfame, že aj poslednú zrážku „električky“ a cestného motorového vozidla. Veríme, že železnička bude naďalej robiť radosť širokej verejnosti od priaznivcov až po návštevníkov kúpeľného mesta. Apelujeme na vodičov, ale aj chodcov a cyklistov, k zvýšenej pozornosti pri prechádzaní cez nechránené priecestia, aby tak nedochádzalo k zbytočným stretom, poraneniam a škodám. Nech jazdy električky prinášajú radosť pre širokú verejnosť a príjemnú atmosféru v regióne kúpeľníctva.

Prikladáme zopár fotografií z poškodenia a opravy električky.

Dušan Nosál

 

Share this post

X