Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Na sviatok práce sme odštartovali ôsmy ročník letnej víkendovej prevádzky


Na sviatok práce sme odštartovali ôsmy ročník letnej víkendovej prevádzky

Na sviatok práce, v nedeľu 1. mája 2022, sme odštartovali v poradí ôsmu sezónu letnej víkendovej prevádzky na Trenčianskej elektrickej železnici. Prvý spoj vyrazil do Trenčianskych Teplíc o 10:25 podľa platného cestovného poriadku.

Ešte sme ani poriadne nepristavili električku k prvému nástupišťu a na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej nás už netrpezlivo čakali prví nedočkavci, ktorí sa rozhodli stráviť sviatočný deň výletom po kúpeľnom meste a jeho okolí. Medzi cestujúcimi neboli len miestni obyvatelia a turisti, ale aj kúpeľní hostia pre ktorých je jazda úzkorozchodnou železnicou komfortnejšia ako cesta autobusom. Ako by nie. Bez problémov totiž odvezieme aj väčšiu batožinu, bicykel i detský kočík. Teší nás, že úzkorozchodnú železnicu využívajú ľudia aj ako prípoj k pravidelným vlakom v Trenčianskej Teplej.

Cestovný lístok si prosím

Najväčší záujem verejnosti bol o popoludňajšie spoje, ktoré veľká časť z nich o. i. využila aj ako ekologickú dopravu za kultúrou. S úderom 14-tej hodiny sa totiž na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach začínalo slávnostné otvorenie letnej kúpeľnej sezóny s legendárnym orchestrom Pavla Zajačka Nič nové na svete, dáme si… RE-PE-TE. Na podujatí sa predstavili Mário Kuli Kolár, Dušán Grúň, Štefan Skrúcaný, Karol Malý, Terézia Pekariková, Michaela Kukurová, Marta Šumbalová a Soňa Kopčanová.

Hudobný program pod vedením Legendárneho orchestra Pavla Zajačka

Súčasťou programu bolo aj otvorenie prameňov pri pitnom prameni IFIGÉNIA z roku 1492 s palatínom Štefanom Zápoľským a jeho manželkou Hedvigou Tešínskou, ktorých stvárnili úžasní herci Peter Trník a Zuzana Mišáková. Pre detských návštevníkov bolo v ponuke aj obľúbené maľovanie tváre, či jazdy na koni a vzhliadnuť bolo možné aj návštevníkov v dobových kostýmoch s retro detskými kočíkmi.

Otvorenie prameňov pri pitnom prameni IFIGÉNIA z roku 1492 s palatínom Štefanom Zápoľským a jeho manželkou Hedvigou Tešínskou

„Milé dámy, vážení páni, srdečne vás vítam tu na Kúpeľnom námestí v meste Trenčianske Teplice. Naozaj som rada, že ste prišli, pretože znovu obnovujeme túto skvelú tradíciu, ktorou je otváranie letnej kúpeľnej sezóny. Teším sa, že sú tu so mnou aj tvorcovia cestovného ruchu, členovia oblastnej organizácie cestovného ruchu, pretože bez nich by to samozrejme nešlo. Naše mestéčko je krásne, malebné, ale je tým čím je vďaka kúpeľom Trenčianske Teplice a vďaka všetkým, ktorí k tomu prispievate. Takže vďaka, že ste tu všetci s nami,“ povedala vo svojom príhovore primátorka mesta Mgr. Zuzana Frajková Ďurmeková.

Primátorka Trenčianskych Teplíc Mgr. Zuzana Frajková Ďurmeková sa prihovára obyvateľom i návštevníkom kúpeľného mesta

„Je to tu veľmi super. Konečne môžeme po dvoch rokoch niekde ísť a slobodne dýchať. No a pán Skrúcaný tomu dodáva ten správny akcent. Tak super,“ pochvaľovala si návštevníčka zo Svinnej. „V Tepliciach bývam už 39 rokov od smrti manžela. Predtým som bola v Teplej a musím povedať, že taký dobrý program tu ešte nebol,“ pochvaľovala si ďalšia návštevníčka. „Je to jedna z najúžasnejších akcii v okolí. Aj účinkujúci sú úchvatní,“ doplnila pani z Považskej Bystrice. „Ja si myslím, že je to skvelý začiatok jari. Hudba perfektná. Takže super. Sme radi. Je dobré, že sa mesto vrátilo k takýmto tradíciám“, uzavrel starší pán.

Slávnostné otvorenie letnej kúpeľnej sezóny si nenechalo ujsť veľké množstvo návštevníkov

Komu sa nechcelo ostať na námestí, mohol sa poprechádzať po rozľahlom kúpeľnom parku, spraviť si výlet na vyhliadku Jeleň, dopriať si výhľad z „Hríbu“ na mesto a jeho okolie, alebo sa vybrať na výlet po niektorej z turistických trás začínajúcich v parku. Na ocot však neostali ani tí, ktorým už kultúrny program, vychádzka, či samotná cesta do kúpeľov vyrabovali žalúdky. Na promenáde sa totiž nachádza viacero gastro prevádzok, v ktorých sa dá zahnať hlad a uhasiť smäd. Nejeden z návštevníkov si pochutnal aj na zmrzline a tradične veľký záujem bol aj o kúpeľné oblátky.

Kam v okolí Trenčianskych Teplíc

Vráťme sa ale späť k električke. Okrem bežných cestujúcich a kolegov Impulzákov zavítal na TREŽku aj Martin Jurčo z Rádia Regina Západ, ktorý v utorok 10. mája 2022 v popoludňajšom vysielaní priniesol o našej železničke zaujímavú reportáž. Dozviete sa v nej nie len o letných jazdách, ale aj o tom, prečo do kúpeľov nebola postavená klasická železnica. Ďakujeme!

Spoločné foto s električkou: riaditeľ TREŽ Dušan Nosál a redaktor Rádia Regina Západ Martin Jurčo

 

Počas prvého dňa letnej víkendovej prevádzky sme celkovo odviezli 400 cestujúcich, čo je 50 osôb na jeden spoj. Návštevníci si mohli domov odniesť nie len pekné spomienky, či fotografie, ale aj magnetky s motívom TREŽky a knižnú publikáciu Električkou ku prameňom zdravia.

A ako prvé jazdy vníma cestujúca verejnosť?

„Chodíme pravidelne aj so synom a s dcérou do Teplíc na zmrzlinu. Toto je úžasná tradícia, nám sa veľmi páči a dúfame, že vydrží čo najdlhšie. My sme veľmi radi, že sa nájdu ľudia, ktorí sa snažia udržiavať takúto tradíciu a venujú tomu svoj mnohokrát voľný čas a hlavne to robia pre ľudí, pre deti. Je to pekné.“

„Je to vynikajúce. Už ako chalan, ako decko som jazdil s električkou pravidelne do Teplíc a hovorím je to úžasné a perfektné. Malá sa strašne teší, že vláčik, vláčik, vláčik.“

„Prvého mája sa tradične koná veľké množstvo akcií, my sme sa rozhodli pre Trenčianske Teplice. Odvezieme sa električkou, zúčastníme sa na kultúrnom programe a dáme si nejaké občerstvenie. Kúpeľné oblátky samozrejme musia byť tiež a na spiatočnej ceste si ešte chceme pozrieť vaše depo.“

V popoludňajších hodinách si počas pobytu električky v Trenčianskej Teplej bolo možné pozrieť aj dopravnú expozíciu v našom depe, ktoré je otvorená vždy od 15-tej do 16-tej a od 17-tej do 18-tej. Cestujúci tak nemusia ostať iba na stanici, ale môžu sa ponoriť do tajuplnej histórie dopravy a techniky a pozrieť si precíznu prácu našich predkov.

Spokojní cestujúci

A ako to bude s mimoriadnymi jazdami, ktoré sú medzi našimi návštevníkmi veľmi obľúbené? „Ak budeme robiť nejakú mimoriadnu jazdu, nebude to cestovným poriadkom, ale sprievodným programom, ktorý bude pre návštevníkov pripravený v našom depe, tak ako to už bývalo zvykom,“ približuje riaditeľ našej organizácie Dušan Nosál. O podrobnostiach vás samozrejme budeme včas informovať.

Letná víkendová prevádzka, ktorú organizujeme vďaka podpore Trenčianskeho samosprávneho kraja, oblastnej organizácie cestovného ruchu Trenčianske Teplice a obce Trenčianska Teplá, v tomto roku potrvá až do nedele 18. septembra 2022. Kúpeľná električka premáva cez víkendy a sviatky z Trenčianskej Teplej o 10:25, 14:00, 16:00 a 18:25 a z Trenčianskych Teplíc o 11:00, 14:50, 17.00 a 19:15. Okrem jazdy úzkorozchodnou železnicou a prehliadky depa sa môžete tešiť aj na pestrý sprievodný program, ktorý pre vás pripravila oblastná organizácia cestovného ruchu Trenčianske Teplice.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ktorí vo svojom voľnom čase pomáhajú na Trenčianskej elektrickej železnici, ako aj všetkým našim priaznivcom, partnerom a podporovateľom. Tešíme sa na vašu návštevu.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Peter Čačko, Martin Jurčo a Juraj Škvarka
Audio reportáž: Martin Jurčo
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

 

 

X