PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Oslávili sme 112. výročie úzkorozchodnej trate do Trenčianskych Teplíc


Oslávili sme 112. výročie úzkorozchodnej trate do Trenčianskych Teplíc

V nedeľu 27. júna 2021 uplynulo 112 rokov od sprevádzkovania úzkorozchodnej trate Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice. Toto významné jubileum sme si pripomenuli už o deň skôr, kedy sme v rámci pravidelnej prevádzky pripravili pre návštevníkov zaujímavý sprievodný program. A ako bonus sme cestujúcich počas celého dňa vozili zdarma.

Veľký záujem verejnosti bol už o prvú jazdu električiek do kúpeľného mesta, kde sa dopoludnia konalo viacero zaujímavých podujatí. Nadšenci historických vozidiel si nenechali ujsť 7. ročník súťaže historických vozidiel Rallye Strážov Classic a pre fanúšikov legendárnych hitov bol pripravený promenádny koncert Revival Karol Duchoň v podaní Lubo Kuruc Band. Návštevníci pešej zóny sa tak mohli započúvať do známych skladieb ako Dievča z Budmeríc, Mám ťa rád a ďalšie.

Po návrate električiek do Trenčianskej Teplej bola pre cestujúcich pripravená prehliadka električkového depa. Vidieť tu mohli nie len cestné a koľajové vozidlá, ale aj modelové koľajisko, staré cestovné lístky, dobové uniformy, malú zbierku cestných i železničných modelov a ďalšie artefakty z histórie dopravy. Nemenej zaujímavá však bola aj výstava starých rádioprijímačov prostredníctvom ktorých mnohí z nás ešte v detstve počúvali vysielanie Československého a neskôr Slovenského rozhlasu; legendárne relácia ako Pozor zákruta!Roľnícka beseda, Supershopa, Maratón a ďalšie.

Záujem návštevníkov bol aj o prehliadku električkového depa

No azda najväčším magnetom boli jazdy na 60 metrov dlhej Trenčianskej miniatúrnej železnici, o ktoré bol zo strany malých i veľkých návštevníkov veľký záujem. „Po roku čo sme vytiahli malú električku je to super. Električka bola tak preplnená, že sme to museli korigovať, aby to bolo nepreťažené. Niektorí idú najprv na veľkú električku a potom na túto maličkú a niekto opačne. Ide najskôr sem do depa a potom na veľkú električku,“ približuje Martin Bielik zástupca riaditeľa našej organizácie.

Veľkým lákadlom detských návštevníkov boli jazdy Trenčianskou miniatúrnou železnicou

Počas celého dňa boli naše vozne električky dostatočne zaplnené. Nebolo to len kvôli využitiu bezplatnej prepravy, ale aj pre zaujímavý program v Trenčianskych Tepliciach. „Spojili sme tento program s Trenčianskymi Teplicami a myslím si, že to bolo správne rozhodnutie. Ľudia prišli, odviezli sa električkami, pozreli si naše depo i program v kúpeľnom meste a strávili príjemný deň v Trenčianskom regióne,“ dopĺňa riaditeľ TREŽ Dušan Nosál.

Električka bola primerane zaplnená cestujúcimi

A ako podujatie hodnotia verejnosť? „Je to super. Bol som na malej aj na veľkej električke, ale malá električka sa mi páči viac,“ zhodnotil jeden z detských návštevníkov. „Staré automobily, dobová hudba a naša jubilujúca električka. Čo viac si môžem priať?“ pochvaľovala si jedna z obyvateliek Trenčianskych Teplíc. „O tejto akcií sme sa dozvedeli prostredníctvom internetu. Momentálne sme na rekreácii v kúpeľoch Trenčianske Teplice, tak sme si prišli pozrieť toto pekné múzeum. Električka je nádherná, ale super sú tí ľudia, čo za tou električkou stoja a čo robia pre tú električku. Pretože to nie je o električke, ale o ľuďoch, ktorí sa o to starajú a dávajú to do takého stavu, v akom to je. Pracujem u hasičov a takáto technika mi je veľmi blízka,“ pripojil sa jeden z trnavských návštevníkov.

Značnej pozornosti verejnosti sa tešila aj malá výstava cestných a koľajových vozidiel

Pokiaľ ste sa ešte úzkorozchodnou železnicou do Trenčianskych Teplíc neboli odviezť, môžete tak urobiť až do konca septembra. Jazdíme cez víkendy a štátne sviatky 4 jazdy za deň a cestovný poriadok je prispôsobený pravidelným vlakom v Trenčianskej Teplej.

Autor: Jaroslav Filo
Foto a video: Peter Čačko; Impulz.press

Share this post

X