PRAVIDELNÁ LETNÁ VÍKENDOVÁ PREVÁDZKA 2024 ZAČÍNA DŇOM 1.5.2024 A KONČÍ 1.9.2024. SPOJE NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE V SEKCII „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“ A TIEŽ V CESTOVNOM PORIADKU  ŽSR A VO VŠETKÝCH VYHĽADÁVAČOCH SPOJENIA TAK, AKO PRI BEŽNOM VYHĽADÁVANÍ VLAKOV A AUTOBUSOV. 

Počas ôsmej sezóny letnej turistickej prevádzky sme odviezli takmer 12 000 cestujúcich


Počas ôsmej sezóny letnej turistickej prevádzky sme odviezli takmer 12 000 cestujúcich

Predposledný septembrový víkend bol v Trenčianskom kraji niečím výnimočný. V sobotu sme pre našich návštevníkov pripravili špeciálne podujatie zamerané na prezentáciu aktivít nášho kraja a v nedeľu sme posledným spojom o 19:15 z Trenčianskych Teplíc ukončili ôsmu sezónu letnej víkendovej turistickej prevádzky.

 

TRENČIANSKY SAMOSPRÁVNY KRAJ A ELEKTRIČKA

V sobotu 17. septembra 2022 sme v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom pripravili tematické podujatie zamerané na prezentáciu aktivít Trenčianskeho kraja a krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín. No hoci vonku už naplno prevládalo typické jesenné počasie, priaznivcov našej železnice to neodradilo. Práve naopak. Do priestorov depa zavítalo množstvo návštevníkov, ktorí si prišli pozrieť našu dopravnú expozíciu a dozvedieť sa viac o aktivitách nášho kraja v oblasti podpory občianskych združení, organizácií, záujmových spolkov a združení. Tie sme prezentovali nie len formou videoprezentácie, ale aj prostredníctvom propagačných materiálov, ktoré boli k dispozícii pre každého záujemcu.

Prezentácia aktivít Trenčianskeho samosprávneho kraja v priestoroch depa TREŽ

Súčasťou akcie boli aj obľúbené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, ktorá sa teší veľkému záujmu malých i veľkých cestujúcich. Hoci vo väčšine prípadov je „rušnovodičom“ Peter Králik, tento krát sa tejto úlohy zhostil zástupca riaditeľa našej organizácie Martin Bielik. Cink, cink. Nastupovať! Malá električka je pripravená na odchod.

Trenčianska miniatúrna železnica sa tešila veľkému záujmu verejnosti

Na svoje si však prišli aj priaznivci tzv. veľkej električky, ktorá v tento deň bezplatne vozila pravidelných i príležitostných cestujúcich. Cestujúci ako cestovný doklad dostali VIP lístok s logom Trenčianskeho samosprávneho kraja a Trenčianskej elektrickej železnice. Niektorí sa s nami odviezli za programom v areáli depa, iní smerovali na rekreáciu do kúpeľov, alebo sa vybrali na malú prechádzku mestom a jesennú turistiku. No zaiste boli aj takí, ktorí sa prišli pozrieť na 25. ročník odovzdávania ceny Karla Čapka, ktorá sa v Trenčianskych Tepliciach udeľuje už od roku 1990.

Tzv. veľká električka premávala po celý deň bezplatne

Na tomto podujatí sa zúčastnilo 581 ľudí, čo je určite pekný výsledok. A ako ho zhodnotili jeho návštevníci?

„Prišli sme sem z Trenčína a chodievame sem na všetky podujatia, ktoré organizujete – či už je to Floriánska električka, Mikulášska električka, alebo veteráni keď sú, skrátka vždy sa prídeme odviezť električkou.“

„My sme sem prišli z Púchova a okrem jazdy električkou sa nám páčila aj malí železnička. Chodievame sem celé leto, tak 2x do mesiace a veľmi sa nám to páči.“

„Ja som z Trenčína, ale mám tu návštevu z Brna – dcéru a vnuka, tak sme sa sem prišli pozrieť a užili sme si to. Počas roka sem moc nechodím, lebo neviem kedy presne zvyknete jazdiť.“

Spokojní návštevníci Trenčianskej elektrickej železnice…

 

POSLEDNÝ DEŇ LETNEJ TURISTICKEJ PREVÁDZKY

V nedeľu 18. septembra 2022 sa naša súprava historických električiek EMU 46.1 vydala na posledné jazdy do Trenčianskych Teplíc v rámci letnej turistickej prevádzky. Vonku bolo typicky aprílové počasie – chvíľu pršalo a chvíľu svietilo slnko a tak sa nemožno čudovať, že cestujúcich bolo oproti predošlému dňu o niečo menej.

Dúha nad kúpeľným mestom

Posledné jazdy v rámci letnej prevádzky využili aj kúpeľní hostia, ktorí sa rozhodli uprednostniť električku pred autobusom. Raz darmo. Úzkorozchodná železnica má ešte stále svoje čaro.

Čakanie na odchod prvého popoludňajšieho spoja do Trenčianskych Teplíc

„Prišli sme sem už o pol jednej, no keďže autobusová zastávka je pomerne ďaleko a máme so sebou aj ťažké kufre, počkali sme radšej na električku.“

„My sme prišli z Bratislavy a ideme do kúpeľov na týždennú rekreáciu. Mali sme veľké šťastie, že ešte jazdíte. Na spiatočnej ceste sa už budeme musieť odviezť autobusom až do Trenčína a odtiaľ pokračovať vlakom do hlavného mesta. Ak by sme vystúpili tu v Teplej, mali by sme to na stanicu ďaleko.“

„Ja som ani netušila, že dnes jazdíte naposledy. Som rada, že som vás ešte stihla. Kľudne by ste mohli jazdiť aj celoročne.“

Posledné jazdy električkou v rámci turistickej sezóny využili aj kúpeľní hostia

Medzi cestujúcimi však boli aj takí, ktorí sa prišli pozrieť na kúpeľný duatlon, ktorý do Trenčianskych Teplíc prilákal desiatky pretekárov. Tí najprv bežali centrom mesta, následne bicyklovali smerom na Machnáč a potom bežali kúpeľným námestím a parkom do cieľa pretekov. Predpoludňajší program patril predovšetkým mladým nádejným slovenským športovcom z rôznych častí krajiny, popoludní sa divákom predviedli dospelí pretekári bez rozdielu veku a pohlavia. Počas dňa sa na štart postavilo takmer 200 pretekárov.

Pripraviť sa! Pozor! Štart!

Zavítali k nám aj nadšenci z Českej republiky, pre ktorých bola úzkorozchodná železnica veľkým lákadlom.

Prichádzame na zastávku Trenčianske Teplice – sídlisko

V popoludňajších hodinách sme pre verejnosť otvorili brány nášho depa s malou dopravnou expozíciou. Veľkým magnetom bola nie len výstava cestných a koľajových vozidiel, ale aj zbierka modelov, starých cestovných lístkov a ďalších artefaktov nie len z histórie dopravy.

„Ja si na tieto lepenkové lístky a cvikačky pamätám dodnes.“

„Také rádio ako tam máte vystavené sme kedysi mali aj u nás doma. To boli časy. Naladili sme na ňom oveľa viac staníc, ako dnes.“

„Tie dobové fotografie ma veľmi zaujali. netušil som, že na Kaňovej bola v minulosti výhybňam ba ani to, že toto nie je pôvodné depo električiek.“

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku nášho depa

Posledná výprava električkovej súpravy do Trenčianskych Teplíc o 18:25 bola iná, o niečo slávnostnejšia. Tak ako pri prvom odchode v nedeľu 1. mája 2022 o 10:25, aj tento krát sa o ňu postaral riaditeľ našej organizácie Dušan Nosál. Zapískal píšťalkou a výpravkou vláčik vypravil.

Riaditeľ TREŽ, n. o. sa za prítomnosti kamier pripravuje na slávnostné vypravenie posledného spoja do kúpeľného mesta

Keď sme sa vydali na poslednú jazdu do Trenčianskej Teplej, vonku už bola tma. Cestujúcich v električke síce veľa nebolo, no na ich tvárach bola badať smútok z toho, že sa električkou na dlhšiu dobu neodvezú. Posledný deň letnej turistickej prevádzky sme prepravili 172 cestujúcich.

Úplne posledný spoj čaká na spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej

 

ZHODNOTENIE LETNEJ TURISTICKEJ PREVÁDZKY

Ôsmy ročník letnej víkendovej prevádzky trval od nedele 1. mája do nedele 18. septembra 2022. Počas 4,5 mesiaca sme počas víkendov a sviatkov odviezli takmer 12 000 cestujúcich; presnejšie 11 660 osôb. Elektrický vlak odjazdil na trati 2 160 km a prešiel cez 9 360 priecestí. Okrem servisných prác, inej údržby a opráv, náš personál v rámci turistickej prevádzky odpracoval takmer 2 000 hodín. Dôvodom predĺženia pravidelnej letnej prevádzky boli obavy, že sa sezóna a mimoriadne podujatia z dôvodu covidových opatrení predčasne ukončí. Bola to pre nás určite nová a zaujímavá skúsenosť. A hoci bola na personálne obsadenie vlakového a správkového personálu náročnejšia, vďaka ochote dobrovoľníkov bola sezóna 2022 úspešne ukončená.

Jedným z rušňovodičov „električky“ bol aj samotný riaditeľ TREŽ, n. o. Dušan Nosál

Pre vyšší komfort cestujúcej verejnosti boli počas celej sezóny nasadené v súprave dve vozidlá. „Električky“, ako sa tento vláčik miestne prezýva, boli pravidelne udržované, prehliadané a opravované, vďaka čomu sme počas prevádzky nezaznamenali žiadne meškanie, či vynechanie spojov. Výnimkou bola iba mimoriadna udalosť – stret električky a cestného motorového vozidla na priecestí v Trenčianskej Teplej, kedy sme počas vyšetrenia incidentu vykonali dvojicu spojov s autobusom Karosa C 954E. Našťastie sa incident zaobišiel bez zranení a došlo len k poškodeniu vozidiel. Vláčik bol počas pracovného týždňa opravený a tak na ďalší víkend vyrazil opäť ako z výroby, krásny a nalakovaný.

Letná atmosféra v koncovej stanici Trenčianske Teplice

Medzi cestujúcimi neboli len miestni obyvatelia a turisti, ale aj kúpeľní hostia, ktorí majú takýmto spôsobom zabezpečenú pohodlnú dopravu do kúpeľov. Naša električka totiž stojí priamo na železničnej stanici, jej odchody sú prispôsobené pravidelným vlakom, vďaka svojej kapacite pohodlne prepraví aj väčšiu batožinu, či bicykel a konečná stanica v Trenčianskych Tepliciach je situovaná priamo v centre mesta. Novinkou v túto sezónu bolo zakúpenie teleskopickej rampy pre „nástup a výstup“ imobilných návštevníkov na invalidnom vozíku.  Oproti minulému roku bola klientela zmiešaná. Nebola tvorená len mladšími rodinami, ale aj strednou generáciou a v neposlednom rade skorej narodenými návštevníkmi. Spestrením našich jázd boli kultúrno-spoločenské, hudobné a športové podujatia v Trenčianskych Tepliciach vrátane každoročného zrazu historických automobilov, ktoré do kúpeľného mesta prilákali ďalších návštevníkov.

Slávnostné otvorenie letnej kúpeľnej sezóny

V rámci letnej turistickej prevádzky sme zorganizovali aj dve tematické podujatia – 10. výročie TREŽ, n. o. (11.06.2022) a Trenčiansky samosprávny kraj a električka (17.09.2022). Zatiaľ čo pri prvom podujatí sme za účasti veteránov oslávili okrúhle výročie našej neziskovej organizácie, druhé podujatie bolo určené ako poďakovanie Trenčianskemu samosprávnemu kraju za dlhoročnú spoluprácu.

Súbežná jazda električiek a veteránov v rámci osláv 10. výročia našej neziskovej organizácie

VYHODNOTENIE:

Celé cestovné Zľavnené cestovné Detský lístok,
od 0 do 6 rokov
V.I.P. lístok Spolu osôb
5 493 4 403 1 544 220 11 660

 

Za realizáciu letnej turistickej prevádzky ďakujeme Trenčianskemu samosprávnemu kraju, OOCR Trenčianske Teplice, obci Trenčianska Teplá, ako aj našim ďalším partnerom a podporovateľom. Naše poďakovanie patrí aj všetkým našim dobrovoľníkom a v neposlednom rade aj cestujúcej verejnosti, ktorá pravidelne využíva služby našej železničky.

Cestovný poriadok a dĺžka pravidelnej letnej víkendovej prevádzky na sezónu roku 2023 sa bude odvíjať od konečnej schválenej verzie grafikonu vlakovej dopravy ŽSR pre kalendárny rok 2023.

Nech sa páči, cestovný lístok

 

ĎALŚIE JAZDY NA ÚZKOROZCHIODNEJ ŽELEZNICI

Koniec roka je samozrejme ešte ďaleko, no ak sa nič mimoriadne nestane, po 2-ročnej prestávke sa opäť uskutočnia obľúbené mikulášske jazdy do stanice Peklo. Sledujte naše webové a facebookové stránky, kde vás o našich pripravovaných akciách budeme včas informovať.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Peter Čačko (Trenčiansky samosprávny kraj a električka) a Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko

Letná turistická prevádzka

Trenčiansky samosprávny kraj a električka

Posledný deň letnej turistickej prevádzky

Share this post

X