Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

Trojkráľová električka s rekordným počtom cestujúcich


Trojkráľová električka s rekordným počtom cestujúcich

Viete kto sú Traja králi, odkiaľ prišli, kam idú, aké dary nesú a kto ich na tejto ceste sprevádza? Áno, uhádli ste. Gašpar, Melichar a Baltazár, traja mudrci z východu, ktorí putovali do Betlehema, aby sa poklonili malému Ježiškovi a doniesli mu na tú dobu vzácne dary – zlato, kadidlo a myrhu. A boli to práve traja králi, ktorí po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou Covid-19 opäť zavítali na Trenčiansku elektrickú železnicu, aby edukatívnym spôsobom priblížili návštevníkom históriu tohto kresťanského sviatku a otvorili tak novú sezónu na našej železnici.

Už je to raz tak. Zatiaľ čo vianočné sviatky pomaly končia, nová sezóna na našej úzkorozchodnej železnici sa pomaly, ale isto začína. Ako by nie. Veď počas najkrajších sviatkov v roku sme všetci ako si zleniveli. Sedeli sme doma pred televízorom a pojedali všakovaké slané i sladké dobroty. Trojkráľová električka je preto ideálnym spôsobom dopriať si malý výlet, spáliť zopár kalórií a odviezť sa električkou do Trenčianskych Teplíc.

Prípravy na túto zaujímavú akciu boli už od samého rána v plnom prúde. Varil sa čaj i punč, zdobila sa električka a personál sa pripravoval. V tom čase nikto z nás netušil, aký veľký záujem verejnosti bude o toto podujatie. No keď sme našu električkovú súpravu pristavili k prvému nástupišťu, čakalo nás tam veľké množstvo návštevníkov. Nemožno sa preto čudovať, že voľné miesta na sedenie sa rýchlo plnili a kto si jazdu električky nechával na poslednú chvíľu riskoval, že sa do nej ani nedostane. Na túto situáciu sme našťastie boli vopred pripravení a tak si cestujúca verejnosť mohla nastúpiť aj do posilového autobusu. Raz darmo. Kto neskoro chodí, v Karose sa vozí. 😉

O trajkráľové jazdy električkou bol zo strany verejnosti obrovský záujem

Najväčší problém mali asi traja mudrci z východu, ktorí sa takmer do električky ani nezmestili. Všetko ale našťastie vyšlo podľa plánu a cestujúci si mohli vychutnať cca 20-minútovú jazdu v ich spoločnosti. Gašpar, Baltazár a Melichar sa pýtali detských návštevníkov všakovaké zvedavé otázky súvisiace s týmto sviatkom. Kto boli Traja králi, odkiaľ išli, kto ich na tejto ceste sprevádzal, za kým išli a aké dary mu niesli. Čo sa nestihlo vyrozprávať v električke, dokončilo sa na stanici v Trenčianskych Tepliciach. Ale veď nepredbiehajme.

Kto neskoro chodí, v Karose sa vozí 🙂

Po príchode do kúpeľného mesta mali cestujúci na výber zo širokej ponuky individuálneho programu. Okrem prechádzky po kúpeľnom parku a centre mesta, ktorú mohlo prekaziť následné sychravé počasie, sa cestujúci mohli vybrať aj na nákup kúpeľných oplátok, krátku vychádzku na vyhliadku „Hríb“, či občerstvenie v niektorom z gastronomických zariadení. Nuž bažantí vývar, alebo horúca čokoláda v tomto období zaiste padnú vhod.

Súprava električiek rady EMU 46.1 po príchode do kúpeľného mesta

Kto sa však rozhodol ostať priamo na stanici, mohol sa odfotiť s Troma kráľmi, zakúpiť si magnetku, alebo sa občerstviť horúcim čajom a punčom. „No poď Maťo, neváhaj a nalievaj.“ 🙂

Spoločné fotografovanie v Trenčianskych Tepliciach

Rovnaký záujem návštevníkov bol aj o spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej. Dobrých ľudí sa totiž všade veľa zmestí.

Cestovný lístok si prosím

Nakoľko električkové depo bolo počas tejto akcie pre verejnosť zatvorené, cestujúci využili hodinovú prestávku na prechádzku po Trenčianskej Teplej. No keďže vonku ako na potvoru začalo mierne pršať, niektorí z nich po chvíli zakotvili v miestnych pohostinských zariadeniach, alebo využili čas na prehliadku rímskokatolíckeho kostola svätého Mikuláša s peknou vianočnou výzdobou. Skrátka každému čo mu jeho srdce ráči.

Pohľad na betlehem v rímskokatolíckom kostole svätého Matúša

Hoci bolo v tento deň chladné počasie, na účasti verejnosti sa to neprejavilo. Práve naopak. Veľký záujem cestujúcich bol totiž aj o ďalšie dve spiatočné jazdy do Trenčianskych Teplíc električkou, či posilovým autobusom. Svedčia o tom aj pozitívne reakcie našich návštevníkov a podporovateľov.

Kto sa nezmestil do električky, odviezol sa posilovým autobusom

„Ojoj, to je tá električka z medovníčka,“ povedal s nadšením malý chlapček, ktorý na túto akciu prišiel so svojou mamou až z Bratislavy. „A toto je autobus historický.“ „Bol to pre nás veľmi pekný zážitok. Malý sa už celý týždeň tešil na cestu vlakom a vyzdobenou električkou do Trenčianskych Teplíc. Veľmi si tu oddýchli a preto sem určite ešte prídeme aj v letnom období a spravíme si prechádzku po kúpeľnom parku,“ dodala jeho mamina.

Spoločné foto s bratislavskými návštevníkmi

„Ten punč je vynikajúci. Ale ani horúci čaj nemá chybu. Zahreje nás na tele i na duši,“ pochvaľovali si viacerí cestujúci.

Spokojní cestujúci si pochutnávajú na horúcom čaji i punči

„Je to veľmi pekná akcia. Vyzdobená električka, Traja králi, niečo teplé na zahriatie, čo ešte priať si viac?“

„Ďakujeme za nádherné podujatie. Radi sem zavítame aj nabudúce.“

„Na túto akciu chodievame pravidelne a vždy nás milo prekvapíte niečím novým. Veľká vďaka za všetko, čo robíte pre záchranu tejto jedinečnej atrakcie.“

O fotky s Troma kráľmi bol veľký záujem

Veľká vďaka za to, že si takýmto spôsobom pripomínate naše tradície. Deti sa mohli odfotografovať s Troma kráľmi a dozvedieť sa viac o histórii tohto sviatku. Určite vás radi navštívime aj nabudúce.“

„Hoci električka, je električka, milo nás potešila aj jazda historickým autobusom. Na starú dobrú Karosu si totiž ešte pamätáme z čias nášho detstva.“

Trojkráľová električka sa páčila aj detským cestujúcim

„Túto akciu hodnotím na veľmi dobrej úrovni. Som rada, že mesto Trenčianske Teplice prostredníctvom oblastnej organizácie cestovného ruchu podporuje TREŽku, nadšencov, ktorí sa tomu venujú a okrem pravidelnej prevádzky v letných mesiacoch robia úžasné programy. Ale tieto jazdy sú mimoriadne obľúbené, majú svoju tradíciu a možno nám prinesú aj niečo nové v tomto roku. Každopádne im chcem poďakovať v mene občanov a návštevníkov mesta Trenčianske Teplice. Ľudia sú už naučení, že tieto jazdy sú dobré a obohatené kultúrnym programom. Takže je to také spestrenie. Je fajn, že ľudia nechodia po nákupných centrách ale využili čas, aby navštívili túto električku. Určite je to prínosom. Už teraz mi mnohí hovorili, že si rezervovali miesta v kaviarňach a cukrárňach, takže z toho určite budú mať z toho radosť aj miestni podnikatelia,“ povedala primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková.

„Traja králi nosia dary, tak aj my sme sa rozhodli, že našim návštevníkom tiež dáme dary. Ponúkame nealkoholický citrónový čaj a alkoholický punč,“ ozrejmil zástupca riaditeľa našej neziskovej organizácie Martin Bielik.

Pre návštevníkov sme si ako darček pripravili nealkoholický čaj a alkoholický punč

„Ja by som sa chcel veľmi pekne poďakovať za ďalšiu super akciu, ktorá vznikla na TREŽke pre občanov Teplej, Teplíc a do nového roku by som im chcel popriať veľa veľa úspešných akcií, mnoho spokojných návštevníkov a hlavne aby všetko dobre dopadlo v zdraví a bez nehody,“ pripojil sa Milan Kubík, zástupca starostu obce Trenčianska Teplá, ktorý prisľúbil podporu a materiálnu pomoc.

„Každému kto podporuje, prispieva na prevádzku tejto železničky a samozrejme aj našim priaznivcom by som chcel poďakovať a popriať veľa zdravia i veľa úspechov v tomto roku a budeme sa tešiť na priazeň v priebehu celého roka,“ dodal riaditeľ našej organizácie Dušan Nosál.

Traja králi a riaditeľ TREŽ, n. o. Dušan Nosál

A ako teda v tento sviatočný deň nakoniec dopadlo? V roku 2019 sa trojkráľovou električkou odviezlo 688 návštevníkov. V roku 2020 to bolo už 1 121 návštevníkov – čo je medziročný nárast o 433 cestujúcich a v tomto roku až 1 615 cestujúcich, čo je o 494 viac ako v roku 2020. ĎAKUJEME!

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko (Impulz.Press)
Video: Peter Čačko (Impulz.Press)

X