Pravidelná víkendová prevádzka na Trenčianskej elektrickej železnici – „električky“ počas víkendov a štátnych sviatkov v roku 2024 je spustená od 1.5.2024 a potrvá do 1.9.2024.     Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke v sekcii „CESTOVNÝ PORIADOK A TARIFA“, tiež v cestovnom poriadku ŽSR a aplikáciach vyhľadávania spojenia.    Tešíme sa na Vás.     Najbližšie pripravované podujatie je 22.6.2024 „115 rokov prevádzky“

V polovici júna sme oslávili 10. výročie založenia TREŽ, n. o.


V polovici júna sme oslávili 10. výročie založenia TREŽ, n. o.

To, že čas ubieha rýchlo, nie je nič nového, ale kto by to povedal, že „električka“ ako je elektrický úzkorozchodný vláčik roky nazývaný ukončil svoju pravidelnú prevádzku pred desiatimi rokmi. Veru už 10 rokov tento vláčik prevádzkuje nezisková organizácia v turistickom režime. Počas týchto 10 rokov nezisková organizácia TREŽ získala licenciu na prevádzkovanie dopravy na dráhe, povolenie na prevádzkovanie časti dráhy „depo TREŽ“ spustila od roku 2015 pravidelnú letnú víkendovú prevádzku, ktorú postupne predlžuje z pôvodných 2 mesiacov na terajších 4,5 mesiaca, začala a postupne buduje pre návštevníkov expozíciu dopravy v depe električiek, získala poverenie na vykonávanie technických kontrol vozidiel špeciálnych dráh, tiež poverenie na vzdelávanie pracovníkov špeciálnych dráh a mnoho ďalších aktivít. Našim cieľom je skvalitňovanie a rozširovanie našich služieb pre návštevníkov a cestujúcich.

V polovici júna tohto roku už bola letná víkendová prevádzka v plnom prúde. A keďže začiatok letných prázdnin sa spája aj s výročím zahájenia prevádzky na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, spojili sme príjemné s užitočným a na sobotu 11. júna pripravili oslavy 10. výročia existencie našej neziskovej organizácie.

Prví nedočkavci sa s nami odviezli už na dopoludňajšom spoji do Trenčianskych Teplíc, aby si spravili individuálny program v meste. Kúpeľní hostia sa išli ubytovať do svojich hotelov, turisti sa po turisticky značených trasách vybrali na výlety po okolí mesta a a tí ostatní si spríjemnili deň prechádzku po pešej zóne a kúpeľnom parku. Keďže vonku bolo pekné počasie, mnohí ľudia si okrem individuálneho občerstvenia v niektorom z gastronomických zariadení pochutnali aj na poriadnej a kvalitnej porcii zmrzliny, či čerstvej kúpeľnej oblátke.

Zatiaľ čo väčšina ľudí už bola dávno na výlete a naša električková súprava sa pomaly zberala na spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej, prípravy na oslavu 10. výročia Trenčianskej elektrickej železnice už boli v plnom prúde. Varil sa guláš, chystali sa hranolky a svetlo sveta po dlhšom čase opäť uzrela aj Trenčianska miniatúrna železnica. Ešte naraziť sudy s čapovaným pivom a kofolou, rozložiť stoly s ľavicami a akcia sa môže začať.

Karosa B 732.1654 čaká na prvých cestujúcich

Hoci prví zvedavci zavítali do priestorov nášho depa ešte pred odchodom popoludňajšieho spoja do kúpeľného mesta, v električkovej súprave veľa ľudí nebolo. Aj keď k nám na zastávkach pristupovali ďalší cestujúci, mnohých ľudí zaiste odradilo horúce počasie.

Z jazdy historickou električkou mali radosť aj detskí cestujúci

Po príchode do Trenčianskych Teplíc sa niektorí cestujúci zaiste pobrali aj na legendárnu Zelenú žabu, či iné kúpalisko, ktoré v takomto teple určite padlo vhod. My sme však museli návštevu vodného osvieženia z prevádzkových dôvodov oželieť a voľný čas sme využili na malú porciu zmrzliny a prechádzku po pešej zóne. Kto by to bol povedal, že pri nej natrafíme aj na historické hasičské automobily DHZ Trenčianske Teplice, ktoré už netrpezlivo čakali na novomanželov.

Legendárna Tatra čaká na novomanželov

Pár minút pred odchodom električky sme dorazili na zastávku Trenčianske Teplice – zastávka, kde už netrpezlivo čakala menšia skupinka cestujúcich.

Električková súprava pod Hríbom (zastávka Trenčianske Teplice – zastávka)

Po návrate do Trenčianskej Teplej bol už program v plnom prúde. Trenčianska miniatúrna železnica v pravidelných intervaloch vozila malých i veľkých návštevníkov a areál depa sa zaplnil najrôznejšími veteránmi rokov minulých. Aj keď medzi nimi neboli žiadne chuťovky ako pri väčších zrazoch, na celkovú atmosféru podujatia to vplyv nemalo. Práve naopak. Medzi zúčastnenými vozidlami nechýbali značky Škoda, Fiat, Trabant, Wartburg, Velorex a ďalšie. Na svoje si však prišli aj majitelia historických motocyklov. Zaujímavým exponátom bol aj automobil Škoda 1203 TAZ v úprave sanitky s kompletným zdravotníckym vybavením.

Výstava veteránov v areáli električkového depa

Keďže v horúcom počasí netreba zabúdať ani na pitný režim, pre cestujúcich bolo už tradične pripravené občerstvenie v podobe chutného gulášu s chlebom, hranoliek s horčicou, alebo kečupom, piva i kofoly.

Pre návštevníkov depa bolo pripravené aj chutné občerstvenie

Návštevníci podujatia mali možnosť nahliadnuť do útrob nášho depa a pozrieť si expozíciu malého dopravného múzea v podobe výstavy železničných i cestných vozidiel, dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, cestných i železničných modelov, starých rádioprijímačov, dobových fotografií a ďalších artefaktov z histórie dopravy.

Prehliadke nášho depa sa tešili aj detskí cestujúci

Riaditeľ našej neziskovej organizácie Dušan Nosál medzitým prítomných návštevníkov informoval o histórii TREŽ, n. o., o dôvodoch jej vzniku, poslaní a plánoch do budúcnosti.

Príhovor riaditeľa TREŽ, n. o. Dušana Nosála

Vyvrcholením osláv 10. výročia založenia Trenčianskej elektrickej železnice bola tradičná súbežná jazda veteránov a električiek za sprievodu polície. Kto sa ocitol v správnom čase na správnom mieste, mohol sa odviezť v niektorom z historických automobilov. Tí ostatní nastúpili do električkovej súpravy, alebo Karosy B 732, ktorá sa zradila na koniec sprievodu. Keďže na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej býva odstavených veľa osobných áut, zoraďovanie vozidiel do konvoja sme opäť presunuli ku lekárni pri električkovej zastávke Trenčianska Teplá – obec.

Konvoj veteránov čaká na odchod do Trenčianskych Teplíc

S úderom 16-tej hodiny začala atmosféra postupne gradovať. Konvoj niekoľkých desiatok historických vozidiel sa súbežne s električkou pomaly vydal na cca 20-minútovú jazdu do Trenčianskych Teplíc. Ej veru, bola že to atrakcia. Ľudia vykúkali z okien rodinných domov, alebo stáli na chodníku popri ceste a nadšene nám mávali na pozdrav. Tí čo mali po ruke fotoaparáty, či mobilné telefóny sa snažili zdokumentovať nevšednú kolónu vozidiel smerujúcu do kúpeľov. Pozor, fotím! A ako to už pri našich súbežných jazdách býva zvykom, na železničných priecestiach má naša električka vždy prednosť.

Súbežná jazda veteránov a električiek za sprievodu polície

Po príchode do Trenčianskych Teplíc sa historické vozidlá postupne odstavili na autobusovú stanicu, kde ich s nadšením obdivovali obyvatelia i návštevníci mesta. Fotili sa pred veteránmi a vychutnávali si sobotné popoludnie. Ba našli sa aj takí, ktorí sa jednotlivé automobily i motocykle snažili zdokumentovať do najmenších detailov. Skrátka atmosféra taká, ako má byť.

Prehliadka historických vozidiel v Trenčianskych Tepliciach sa tešila veľkému záujmu obyvateľov i návštevníkov mesta

Aj keď to na prvý pohľad možno nevyzeralo, veľký záujem verejnosti bol aj spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej. Ako by nie. Veď takáto paráda sa predsa koná iba sporadicky.

Opúšťame Trenčianske Teplice

Sprievodný program pokračoval aj po návrate do areálu depa. Cestujúca verejnosť si opätovne mohla pozrieť výstavu historických vozidiel, povoziť sa na malej električke, absolvovať prehliadku depa, alebo si pochutnať na našom občerstvení. Bolo sa však teba poponáhľať. Kofoly, piva i hranoliek bolo síce dosť, no guláš sa rýchlo míňal.

Veľký záujem návštevníkov bol aj o jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici

 

Spoločné foto na konečnej stanici v Trenčianskych Tepliciach

Nuž ako našu akciu hodnotia jej návštevníci? „Táto akcia bola veľmi dobre propagovaná na sociálnych sieťach, takže facebook zapôsobil. Vedel som o nej už týždeň dopredu, takže som sa na ňu tešil a vybral sa sem aj so synom. Slniečko nám praje, počasie je vynikajúce a podľa záujmu ľudí, reklama zapôsobila.“

„Laická verejnosť si neuvedomuje, že je to čas, ešte raz čas a do tretice vlastné peniaze organizátorov. Preto držím vám a ostatným nadšencom palce.“

„Veľmi pekná akcia. Je super, že sa tu stretli cestné a koľajové vozidlá. Príjemná atmosféra, skvelí ľudia, zaujímavá expozícia, výborné občerstvenie, skrátka čo viac si môže človek priať.“

Záujem cestujúcich bol aj o našu Karosu B 732.1654

„Sme veľmi spokojní s dnešnou akciou. Chodievame sem pravidelne a vždy od vás odchádzame s úžasnými spomienkami. Som milo prekvapená, koľko veteránov sem prišlo. My dospelí si ich síce ešte dobre pamätáme, ale pre naše deti je to skvelý zážitok.“

„Super podujatie. Keďže jazdíte celé leto, určite sa s vami ešte prídeme odviezť a spravíme si výlet do Trenčianskych Teplíc.“

Spokojní návštevníci

Letná víkendová prevádzka potrvá až do nedele 18. septembra 2022. Tak neváhajte a príďte sa s nami ešte odviezť. Za podporu pri organizovaní našich aktivít ďakujeme všetkým partnerom a dobrovoľníkom najmä Trenčianskemu samosprávnemu kraju, OOCR trenčianske Teplice a obci Trenčianska Teplá.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Čačko
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

X